برنامه نویسی چیست ؟ برترین زبان‌های برنامه نویسی در سال ۲۰۲۰

هر فردی که وارد رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر می شود علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی می‌شود.

در سال‌های اخیر به دلیل رشد روزافزون استارتاپ ها و شرکت های کسب و کارهای نوین میزان استخدام برنامه نویس آن روز به روز افزایش یافته از این رو Programming شغلی پردرآمد و همچنین پرمخاطب است.


در ایران Programming وب و گوشی های هوشمند بسیار مورد توجه است از این رو افراد زیادی برنامه نویسی گرایش پیدا کردند اگر شما هم جزو این افراد هستید به شما توصیه می شود ادامه مطلب را بخوانید.

برنامه نویسی به زبان ساده

برای شروع ابتدا به تعریف برنامه نویسی پردازیم.


تعریف ساده‌ای از Programming می توان گفت زبانی برای برقراری ارتباط با سیستم های کامپیوتری به منظور انجام دستور خاصی از برنامه نویس است.

ما میتوانیم با استفاده از برنامه نویسی با سیستم های کامپیوتری صحبت کنیم تا دستور خاص و وظایف آن را با زبان خودش به آن بفهمانیم.


همانطور که میدانید ما میتوانیم به واسطه زبان های Programming میان خودمان و سیستم ارتباط برقرار کنیم این ارتباط از طریق حروف و عبارت های مشخصی است که هم برای انسان وسیستم قابل فهم و درک است

زبان های Programming هم مانند زبانهای فارسی، انگلیسی و … دارای قواعد نوشتاری و واژگان خاص و دستورات اختصاصی خود میباشند؛ پس قدم اول از آموزش Programming یادگیری زبان مشترک این سیستم انسان است.

در وبلاگ پین بخوانید : چرا باید برنامه نویسی را یاد بگیریم.

برنامه نویس چه کسی است ؟

برنامه نویس
programmer

آیا می دانید به چه کسی برنامه نویس می گویند؟


برنامه نویس کسی است که زبان صحبت با سیستم را به خوبی میداند چی میتواند باشد اطراف خود را شناسایی استفاده از توانایی های برنامه نویسی خود آنها را حل کند.

پس می توان گفت وظیفه اصلی هر برنامه نویس حل مسئله با استفاده از زبان Programming کامپیوتر است.
کامپیوتر ها و سیستم ها مجموعه از سخت افزارهایی مانند مغز انسان در ابتدای تولد خام و بدون هیچ اطلاعاتی هستند.


آنها به صورت پیش فرض موظف انجام هیچ وظیفه و کاری نیستند. بنابراین برنامه نویس که توانایی صحبت کردن با زبان برنامه نویسی با سیستم های کامپیوتری را دارد می‌تواند عکس هایی از وظایف و دستورات را به آنها دهد تا آنها اجرا کنند. دستورات و ‏ وظایف در واقع همان اپلیکیشن ها و نرم افزار ها هستند.

شاید برای تان مقالات در حوزه Programming از قبیل پردرآمدترین زبان برنامه نویسی چیست؟
با یادگیری کدام برنامه می‌توان موفق‌تر عمل کرد؟
کدام برنامه آسان تر است و همچنین کاربرد بیشتری دارد؟
در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ داده می شود.

افرادی که در حوزه نرم افزار فعال هستند آیا کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند دنبال آن هستند که بدانند کدام یک از زبان ها بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی است.

آموش برنامه نویسی

 coding
Programming


همیشه یکی از بحث برانگیزترین داغ ترین موضوعات حوزه برنامه نویسی و نرم‌افزار آن است که بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی چیست ؟

پاسخ به این سوال بسیار دشوار است زیرا باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.


با توجه به پیشرفت فناوری و تکامل زبان های جدید در دنیای امروز برای باقی ماندن در این رقابت باید تمام تلاش خود را روز بودن انجام دهد اما به روز بودن در این حوزه امری غیر قابل اجتناب است، برای کسانی که به صورت حرفه ای در این حوزه مشغول به کار هستند.

برای اینکه بتوانیم برنامه نویسی کنیم باید بر اساس به روزترین اطلاعات ها و توانایی ها محدودیت های هر یک از های برنامه نویسی را هواشناسی تا بتوانیم بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم.

یادگیری برنامه نویسی

هر زبان برنامه نویسی با توجه به تواناییهایش در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد.

برای شروع یادگیری Programming ابتدا باید از در پیش روی خود باشید بگونه ای که از کجا شروع کنید و برای رسیدن به مقصد خود کدام سمت حرکت کنید.


در اولین قدم شما باید با مفاهیم ابتدایی هر زبان Programming آشنا شوید در گام بعدی شما باید از مسیر پیش روی خود آگاهی داشته باشید. در مرحله بعد شما می بایست موزه برنامه نویسی خود را زبان Programming مناسب آن حوزه را انتخاب کنید.


بعد از انجام تمامی این مراحل شما باید مختلف کد نویسی آشنا شوید. همچنین باید برای شناخت پیش نیاز هایی برای شروع آموزش زبان انتخاب شده اقدام کنید و در این مسیر پیشرفت کنید.

برنامه نویسی کد زنی
Programming

حوزه های مختلف برنامه نویسی

مهم ترین و دشوار ترین کار برای برنامه نویسان انتخاب حوزه برنامه نویسی است . هر برنامه نویسی می خواهد در حوزه های مختلف مانند وب ، نرم افزار های تحت دسکتاپ و همین طور اپلیکیشن های موبایل کار کند .

اما برای شروع برای کسانی که آماتور و تازه کار هستند تصور یادگیری و مسلط شدن به همه ی برنامه ترسناک است .

اگر می خواهید Programming را شروع کنید باید بدانید هدفتان چیست تا بتوانید درمسیر درست گام بردارید و منحرف نشید زیرا هر حوزه از برنامه ریزی دارای پیش نیاز ها و مسیر های آموزشی متفاوت است .

بهترین راه برای شروع یادگیری Programming آن است که یک حوزه را به عنوان تخصص انتخاب کنید وپس از آنکه در این حوزه به فردی توسعه دهنده و با تجربه تبدیل شدین می توانید در حوزه های دیگر نیز فعالیت خود را شروع کنید .

با انجام این کار یادگیری دیگر زبان های Programming را برای خودمان آسان تر می کنیم .از حوزه های برنامه نویسی می توان برنامه نویسی وب ، برنامه نویسی ios ، برنامه نویسی اندروید ، Programming ماشین و برنامه نویسی دسکتاپ را نام برد .

در وبلاگ پین بخوانید :رویداد هکاتون و مزیت های آن برای برنامه نویسان

بهترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۲۰

بعد از آشنایی با مفاهیم اولیه برنامه نویسی و شناخت مسیر یادگیری حال به شنناخت زبان های مختلف Programming می پردازیم .

زبان پایتون (python )

python
python

ساده ترین زبان Programming و البته پر کاربرد ترین زبان python است . شما می توانید خیلی سریع زبان پایتون را یادبگیرید .

اما سادگی یادگیری آن به معنای ضعف آن نیست بلکه پایتون یک زبان سطح بالا از شی گرایی وProgramming است که به صورت کامل پشتیبانی می کند .

اگر به هک کردن علاقه زیادی دارید ، از پایتون به عنوان یکی از بهترین زبان های Programming هک یاد می شود .

زبان پایتون برنامه ای است که می توان از آن در حوزه های مختلف ایجاد وب اپلیکیشن و Programming دسکتاپ همچنین توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و البته در حوزه مدیریت سرور های شبکه استفاده کرد .

پایتون به خوبی از پس همه این حوزه ها بر می آید همچنین می توان ادعا کرد که می تواند در زمینه های دیگر نیز بهترین عملکرد را داشته باشد .

زبان سی پلاس پلاس (++C یا CPP )

 برنامه نویسی ++C
++C

شاید بتوان گفت کامل ترین زبان Programming ،زبان ++C است زیرا مابقی زبان های برنامه نویسی مشتق گرفته شده از این برنامه هستند .

برخی بر این باورند چون زبان ++C بسیار قدیمی است ، تاریخ مصرف آن گذشته است اما همیشه با حضور موثر و مفید خود را به گونه ای در صحنه نشان داده که برنده میدان است .

زبان ++C از سال ۱۹۸۵ با به عرصه Programming گذاشته است . این زبان جز زبان های سطح متوسط است که در شرکت های ماکروسافت ، اوراکل ، ادوبی و … فعالیت کرده و معرفی شه است .

در دانشگاه های تحت عنوان آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس به دانشجویان در رشته های فنی مهندسی تدریس می شود .

زبان سی (C# یا C)

#C
#C

C ، زبان برنامه نویسی همه منظوره ای است که سطح میانی دارد و کامپایل شونده ، روندگرا ، ساخت یافته و دستوری می باشد . زبان C در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی از روی زبان B , BCPL ساخته شده است .

اخیرا ویژگی نظارت بر انواع داده ها بر روی آن اضافه شده است . سازنده این زبان ، برای ساخت سیستم عامل یونیکس از این زبان استفاده کرده است .

این زبان استفاده گسترده ای در انواع کامپیوترها و سخت افزار های مختلف دارد که باعث شد نسخه های متفاوتی از این نرم افزار بیرون آید که با یکدیگر ناسازگارند .

سی دارای امکانات و ویژگی هایی برای Programming ساخته یافته است که از این رو دامنه متغییر واژگان را امکان پذیر می کند .

بسیاری از زبان های Programming مانند java ، go ، java script و … از روی زبان C الهام گرفته اند و نوشته شدند .

زبان جاوا (Java)

برنامه نویسی جاوا
java

جاوا زبان برنامه نویسی قانونمدنی است که با ساختار های استاندارد است و می توان گفت یکی از محبوب ترین زبان هاست . جا وا به لحاض استفاده و کارایی ، دارای بالاترین امتیاز در جهان است و رتبه اول را دارد.

جاوا یک زبان Programming شی گرا است که توسط جیمز گاسلینگ نوشته شده است .زبان جاوا بسیار شبیه به زبان سی پلاس پلاس است ، اما شی گرایی آسان تری دارد از دیگر تفاوت آن با سی پلاس پلاس می توان به قابلیت های سطح پایین تر آن اشاره کرد .

از ویژگی های زبان جاوا می توان مدیریت حافظه به طور خودکار را نام برد . از نظر ضریب عملکرد ی توان گفت جاوا از زبان های نسل اول C توانایی بالا تری دارد .

از ویژگی های جاوا می توان بک اند ، میکروپروسسورها ، Programming اپلیکیشن های اندرویدی و یا حتی مدیریت big data نام برد .

زبان جاوا به روی هر سیستم عامل و هر گونه وسیله الکتریکی قابل اجرا می باشد .و شعار برنامه جاوا (یک بار بنویس و همه جا اجرا کن ) است . به این معناست که می توان از یک کد نوشته شد در زمان های مختلف و در برنامه نویسی های مختلف استفاده کرد .

زبان پی اچ پی (php)

 پی اچ پی
php

زبان php ، یک زبان شی گرا است و که از آن برای طراحی وب استفاده می شود . همچنین می توان از آن به عنوان زبان عمومی نیز استفاده کرد .این زبان در سال ۱۹۹۵ توسط راسموس لردورف ساخته شده است .

کدهایی که در زبان پی اچ پی کارمی کنند توسط یک سرور وب که نرم افزار پی اچ پی به روی آن نصب است معنا پیدا می کند و کاربردی می شود .

پی اچ پی نرم افزار آزادی است که توسط مجوز پی اچ پی انتشار یافته است . پی اچ پی را می توان بر روی اکثر سرویس های وب ها نصب کرد .

تقریبا ۳۲% از سایت های جهان با مدیریت وردپرس که مبنای آن php است ، ساخته شده است . همین امر باعث شده بازار برنامه نویسان و کارشان با زبان php رونق داشته باشد و بیشتر باشد . از همین رو برنامه نویسان علاقه مند به یادگیری زبان پی اچ پی می باشند .

در وبلاگ پین بخوانید : پر درآمد ترین زبان های برنامه نویسی ایران

در این مقاله به مفاهیم ابتدایی از برنامه نویسی ، انتخاب حوزه ومسیر Programming و همچنین برترین زبان های برنامه نویسی پرداختیم .

حال می توانید به این سوال که Programming چیست ؟ برنامه نویس چه کسی است ؟ پاسخ دهید .

مطمئنا افرادی هم هستند که مبانی برنامه نویسی را میدانند و با حداقل یک زبان کار کردند . شما میتوانید زبان برنامه نویسی خود را معرفی کنید .

۰
Nazanin Jolokhani
Author: Nazanin Jolokhani

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *