پادکست (podcast) چیست ؟ معرفی پادکست های برتر ایرانی .

پادکست از ترکیب دو واژه آی پاد ( ipod ) و برادکستینگ ( پخش گسترد ) ساخته شده است .

هر چند عده ای نیز پادکست را از سر واژه های کلمات ( (Personal On-Demand Narrowcasting ) می دانند .

پادکست یا پاد پخش یا تدوین صوتی مجموعه ای است ، دیجیتال ، از پرونده های رسانه که در اینترنت توزیع می شود .

پاد پخش را میتوان از پخش کننده های موسیقی دیجیتال دریافت کرد . این روش ارائه محتوا از سال ۲۰۰۴ گسترش یافت و برای شنوندگانش محبوبیت یافت .

بعضی ها پادکست را به نام رادیوی اینترنتی می شناسند . پاد پخش می تواند یک دقیقه ، ده دقیقه ، یا حتی یک مصاحبه سه ساعته باشد.

در وبلاگ پین بخوانید : برترین ابزارهای تولید محتوا که به شما در ایجاد محتوای بهتر کمک می کنند.

پادکست یا رادیوی اینترنتی
پادکست یا رادیوی اینترنتی

ویژگی های پادکست

پاد پخش می تواند دنباله دار و سریالی باشد ، می تواند تکی باشد و یا حتی می تواند در موضوعات مختلف و در روزهای مشخصی تولید و منتشر شود .

پادکست ها انواع مختلفی دارند ؛ آموزشی ، هنری ، روانشناسی ، مذهبی و .. از انواع آن است . بعضی از آنها را می توانند رایگان و یا دارای هزینه باشند .تا برای مخاطبین منتشر شود .

همین طور برای دریافت آن معمولا شما می توانید به سایت های خبر خوان که از خدمات وب استفاده می کنند و برنامه هایی که روی سیستم های دیجیتال و یا پخش کننده های دیجیتال نصب می کنند . به عملیات دریافت پادکست ، پادکچ می گویند .

پاد پخش در دنیای امروزی برای سهل و آسان کردن به اشتراک گذاری ،محتویات صوتی از طریق اینترنت به وجود آمده است .

پادکست های برتر
پادکست های برتر

در وبلاگ پین بخوانید : اگر سایت فروشگاه اینترنتی دارید این ۴ موضوع را برای تولید محتوا از دست ندهید.

پادکست های برتر ایرانی

برای دیدن فهرست کامل ، به روز و دسته بندی شده پاد پخش های فارسی روی لینک بزنید .

پرگار

اگر بیننده شبکه بی بی سی فارسی باشید به احتمال زیاد برنامه پرگار را با مجری گری و میزبانی داریوش کریمی دیده اید . این برنامه علاوه بر اجرای زنده پاد پخش های برنامه خودش را نیز تولید می کند و شما می توانید با سر زدن به سایتشان این پادکست ها را پادکچ کنید . موضوعات پاد پخش های این برنامه به این صورت است که مکالمه بین دو یا چند نفر است با موضوعات بحث های مختلفی مانند دینی ، سیاسی ، ادبی و … است.

فارسی چنل بی

این پادکست در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد به صورتی که هر سه هفته یکبار یک اپیزود جدید منتشر می کند . اپیزودی که منتشر می شود شامل یک گزارش بلند واقعی است، که دریک رسانه انگلیسی معتبر منتشر شده را به فارسی بیان می کنند .این پاد پخش دارای یک سایت حرفه ای است که در آن مطالبی که مکمل هر داستان هستند قرار داده می شود .

پادکست چنل بی
پادکست چنل بی

رادیو مرز

موضوع صحبت پادکست رادیو مرز راجب فاصله هاست . منظور از فاصله تمام چیز هایی است که میان انسان ها فاصله می اندازد ، همچنین به تمامی مسائلی که موجب اختلاف آدم ها و معمولا باعث جدا شدن دنیایشان از هم دیگر می شوند.

کرن

کرن یک پاد پخش حرفه ای فارسی است که در حوزه موسیقی فعالیت می کند .در هر اپیزود آن به بررسی و تحلیل قطعات موسیقی ایرانی می پردازد. این پادکست معمولا اپیزود های کوتاه ۲۰ دقیقه ای دارد که برای شنیدن بسیار لذت بخش است.

رادیو دیو

پادکست رادیو دیو به صورت یک مجله شنیداری در حوزه هنر و فرهنگ فعالیت می کند و جزو بهترین ها است . رادیو دیو در هر اپیزود خود ، با توجه به تم مشخصی از موسیقی و ادبیات شروع می شود . افرادی که علاقه به هنر و فرهنگ ایرانی دارند می توانند از شنیدن این پاد پخش لذت ببرند.

در این مقاله به بررسی تفاوت پادکست و بقیه قایل های صوتی پرداختیم ، شما نیز می توانید پاد پخش مربوط به حوزه خود را بسازید و از برترین ها الگو بگیرید .

بهترین پادکستی که شنیدین را معرفی کنید . از چه موضوع پادکست هایی خوشتان می آید ؟

به ما در پین استارت آپ معرفی کنید . www.piinstartup.ir

۰
Nazanin Jolokhani
Author: Nazanin Jolokhani

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *