پورشه هولدینگ (porsche holding)، روز به روز پیشرفته تر

پورشه هولدینگ، شرکت هلدینگ اتریشی است که به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده خودرو در اروپا شناخته شده و فعالیت می کند. این شرکت علاوه بر تولید و ساخت خودرو در زمینه های ارائه خدمات مالی ، خدمات فناوری اطلاعات و عرضه کالاهای لوکس هم فعالیت می کند .

در ادامه به معرفی و تاریخچه شرکت پورشه می پردازیم .

معرفی شرکت

شرکت پورشه هولدینگ در سال ۱۹۴۷ میلادی توسط دو فرزند فردیناند پورشه به نام های فری پورشه و لوئیس پیک ، با هدف واردات اتومبیل های فولکس واگن به اتریش شروع به فعالیت کرده است .تا سال ۲۰۱۱ شرکت هولدینگ پورشه به دست خانواده پورشه اداره میشد اما در همین سال درماه مارس کلیه سهام این شرکت به ارزش ۳٫۳ میلیارد یورو به دست گروه فولکس واگن خریداری شد .

هم اکنون این شرکت به عنوان شرکت تابعه ای فعالیت خود را با مدیریت و اداره گروه فولکس واگن ادامه می‌دهد .پورشه هولدینگ در حال حاضر دارای شبکه گسترده ای شامل ۲۱ کشور در اروپا ، آمریکای جنوبی، جمهوری خلق چین می باشد البته دفتر مرکزی در شهر زالتسبورگ، اتریش قرار دارد .

پورشه هولدینگ
شرکت پورشه

تاریخچه شرکت

درسال ۱۹۳۱ شرکت پورشه هولدینگ توسط فردیناند پورشه درشهر اشتوتگارت تاسیس شد که هدف از تاسیس و راه‌اندازی این شرکت طراحی و توسعه موتورهای اتومبیل ،همچنین ارائه و مشاوره خدمات مهندسی است.

پورشه هولدینگ بیشترین فروش را به شرکت های خودروسازی آئودی، دکاو، اوپل، دایملربنز، مرسدس بنز، واندر و اتویونیون دارد .

از نخستین پروژه های موفقی که شرکت پورشه و در واقع فردیناد پورشه انجام داد ،پروژه ای به نام فولکس واگن بود که در زبان آلمانی ماشین مردم معنا میشد. در اواسط دهه ۱۹۳۰ فردیناند پورشه از سوی دولت آلمان نازی برای طراحی خودرویی به نام فولکس واگن بیتل دعوت به همکاری شد. این خودرو یکی از موفق ترین اتومبیل های تولید شده در تاریخ خودرو سازی شناخته می شود.

با به قدرت رسیدن آدولف هیتلر،از فردیناند پورشه دعوت به همکاری شد تا در شرکت های خودرو سازی اتو یونیون و واندر مدیریت را به عهده بگیرد تا بتواند ماشین هایی با قابلیت سرعت بالا که لقب سریعترین ماشین را بگیرند ، بسازد. هیتلر از کمک های دولتی کارخانه های شرکت سازی را تقویت کرد.

زمان جنگ ۱۹۳۷ _۱۹۵۱

با اینکه قرارداد همکاری فردیناند پورشه با کمپانی اتو یونیون در سال ۱۹۳۸ به پایان رسید اما فردیناند تمام این مدت را به طراحی ماشین آلات جنگی پرداخته بود. از طراحی های فردیناند در زمان جنگ می توان به تانک های تایگر یک و تایگر دو نام برد.

پورشه ۶۴، اولین خودرویی است که توسط فردیناند پورشه ساخته شد. در ساخت آن از قطعات فولکس واگن بیتل استفاده شده بود .

فردیناند وفری پورشه در پایان جنگ به اسارت گرفته شدند .فرانسوی ها برای آزادی هر کدام میزان ۵۰۰ هزار فرانک درخواست کردند. اما خانواده پورشه تنها می توانستند یکی از آنها را آزاد کنند ، در نتیجه فری پورشه با پرداخت پول آزاد شدو به اترش آمد اما پدر همچنان در اسارت به سر میبرد .

پس از مدتی فری پورشه با هدف باسازی کارخانه پدربه آلمان برگشت اما پیگیریهای آن توسط گروه متفقین با مخالفت مواجه شد.

انقلاب دیگر بعد از فوت فردیناند پورشه

بعد از فوت فردیناند پورشه در سال ۱۹۵۱، ۵۰% از سهام شرکت به فری پورشه و ۵۰% باقس مانده به دخترش لوئیس و انتوان بیک همسرش به ازث رسید .بعد از واگذاری شرکت به فری پورشه اولین خودرو که امنیت بالایی داشت به اسم پورشه ۳۶۵/۱ وارد بازار شد .

شرکت پورشه در سال ۱۹۶۳ اولین سری پورشه ۹۱۱ را برای مسابقات اتومبیلرانی تولید کرد که موفقیت های غیر منتظره ای به دست آوردند.مدل ۹۱۱ یک اتومبیل شش سیلندر موتور عقب بود که به یکی از بهترینهای سرعت تبدیل شد و رقیبی سرسخت در سرعت بود .

در سال ۱۹۴۶ دو ماشین پورشه ۹۱۱ کلاسیک و پورشه کاررا جی تی اس کوپه به عنوان اولین ماشین با بدنه غیر فلز وارد بازار شدند. خصوصیتی که در این شرکت وجود دارد این است که همیشه در خال پیشرفت است و مدل های جدیدی برای ارائه دارد.

در سال ۱۹۵۱ شرکت پورشه میان دو خانواده پورشه و پیک تقسیم شد . به دلیل اختلافات بر سر مالیت و تصاحب پست های مدیریتی چندین بار به مشکلات مالی و حقوقی برخوردند تا فری پورشه ، شرکت پورشه را از یک شرکت با مسئولیت محدود به یک شرکت سهامی تبدیل کرد.

در دهه ۱۹۷۰ مشکلات زیادی موجب عقب ماندگی شرکت چورشه شد که از تولیدات به روز و پیشرفته در دهه ۱۹۸۰ نیز جا ماندند، زمانی که کلاس خودرو های اسپرت بخش اعظم فروش شرکت را به خود اهتصاص داده بود.با تغییراتی که فری پورشه انجام داد که یکی از آنها واگذاری بخشی از سهامش در بازار بوس فرانکفورت به صورت عمومی بود ، شکوفایی دوباره را به شرکت پورشه بازگرداند . این اتفاق در دهه ۱۹۹۰رخ داد .

بار دیگر شکوفایی

در سال ۱۹۹۲ با منصوب شدن وندلاین وایدکینگ به مدیرعاملی و با حفظ سمت در سال ۱۹۹۳ به ریاست هیئت مدیره شرکت نیز رسید.پس از یک دهه زیان بار دیر شرکت پورشه به سوداوری رسید .در ۱۷ سال ریاست وایدکینگ به بیشترین سوداوری رسید به صورتی که به سوداورترین شرکت جهان تبدیل شد. وایدکینگ در آخرین سال ریاستش به بالاترین تولید و سوداوری رسید که میزان ۹۸/۶۵۲ هزار دستگاه خودرو را بفروش رساند.

پس از بازنشستگی وایدکینگ در سال ۲۰۰۹، فردی با نام مایکل ماخت به مدیر عاملی رسید.در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ ماتیاس مولر ، مدیرسابق شرکت آئودی ، جایگزین دکتر ماخت شد .پس از آن نیز در سال ۲۰۱۴ در ماه فوریه مارتیت وینترکورن مدیرعامل کنونی گروه فولکس واگن با حفظ سمت مدیر عامل شرکت شد .هم اکنون ریاست هیئت مدیره پورشه به دست وولفگانگ پورشه می باشد.

امروزه پورشه هولدینگ از نظر دارایی و درآمد سالانه پنجمین اتومبیل ساز آلمان است با اینکه تعداد تولیدات شرکت پورشه خیلی کم شده است ، اما محصولات آن همواره در کلاس خودروهای گران قیمت طبقه بندی می‌شوند.

تولیدات پورشه هولدینگ

اولین ماشین پورشه 365
پورشه ۳۶۵

اولین ماشین تولید شده در شرکت آلمان ساخته شد ، مدل پورشه ۳۶۵ است که این مدل در واقع مدل مشهور پورشه ۹۱۱ است.

پورشه 550
پورشه ۵۵۰

پورشه ۵۵۰ توسعه یافته مدل پورشه ۳۶۵ است .این ماشین در کلاس اتومبیل های مسابقه ای کوچک به بازار عرصه شد.

پورشه 911 کلاسیک
پورشه ۹۱۱ کلاسیک

پورشه ۹۱۱ کلاسیک ، معروفترین سری اتومبیل های اسپرت پورشه می باشد . این مدل ابتدا پورشه ۹۰۱ نام داشت که به دلیل تداخل نداشتن با مدل های جدید شرکت پژو نام این مدل تغییر کرد .

پورشه آلمان
پورشه ۹۱۲

پورشه ۹۱۲ مدل ضعیف تر و کم قدرت تر پورشه ۹۱۱ است که موتور آن ۴ سیلندر است و پیشرانه آن ۹۵ است بخار طراحی شده است .

ماشین مدل 959
پورشه ۹۵۹

پورشه ۹۵۹ تنها مدل خودرویی بود که ۲۰۰ عدد از این ماشین تولید شد .

پورشه 991
پورشه ۹۹۱

پورشه ۹۹۱ نسل هفتم پورشه ۹۱۱ است که در سال ۲۰۱۱ در نمایشگاه بین المللی خودروهای فرانکفورن عرضه شد.

مدل 997 پورشه
پورشه ۹۹۷
شرکت پورشه
پورشه کایمن تیپ ۹۸۱ سی

این مدل در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شد و جانشین مدل پورشه کایمن است .

هولدینگ پورشه
پورشه ماکان

دومین خودروی اس یووی پورشه است .که از مدل پورشه کاین کوچتر است و در سال ۲۰۱۴ تولید شده است .

از تاریخچه کدام شرکت های خودرو سازی اطلاع دارید. به ماشین های پورشه علاقه دارید . ماشین مورد علاقه تون برای کدام شرکت خودروسازی هست؟!

۰
Nazanin Jolokhani
Author: Nazanin Jolokhani

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *