بیزینس پلن چیست ؟ اهمیت آن چیست ؟ و به چه کار می آید ؟

هر کسی برای شروع کارش نیاز به مطالعه منابع و مشورت با افراد کاردان و کاربلد دارد . اگر شما به کسی بگویید که می خواهید کاری را شروع کنید در ابتدا از شما می پرسد ( بیزینس پلن خود را طراحی کردی ) !!

شاید بگویید بیزینس پلن چیست ؟ اهمیت آن چیست ؟ به چه کار می آید ؟

در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ داده می شود.

شاید با خود فکر کنید که نیاز به نوشتن یک راهنما نیست . کار آفرینانی هستند که بدون داشتن آن و تنها با برنامه ریزی دقیق به هدف خود می رسند و موفق می شوند.

با این حال موسساتی هم هستند که حتی با داشتن یک بیزینس پلن نمی توان موفق شوند و شکست می خورد.

دلایل زیادی برای نوشتن یک بیزینس پلن وجود دارد . اما نمی توان گفت که نوشتن آن می تواند موفقیت استارات شما را تضمین کند .

اما داشتن یک راهنمای کسب و کار می تواند چراغ راه شما باشد و شما با برنامه ریزی و هدفمند به جلو بروید تا بتوان از تک تک دلایل شکست شما جلوگیری کرد .

بیزینس پلن چیست ؟
بیزینس پلن چیست ؟

بیزینس پلن چیست ؟

در واقع می توان گفت بیزینس پلن سندی است که در آن شرح یک تجارت ،محصولات یا خدمات آن ، رهبری و نیروی انسانی ، نحوه کسب در آمد ، مدل عملکرد آن ، تامین اعتبار آن و بسیاری دیگر از جزِئیات که شما را به موفقیت نزدیک می کنند وجود دارد.

یک سند در واقع نقشه راه شما و یک راهنما است که شما را درراه اندازی کسب و کارتان راهنمایی می کند.

این راهنمایی به صورتی شکل می گیرد که شما اهداف و و جزئیات برنامه ریزی شما به صورت طبقه بندی شما در دسترستان قرار می گیرد تا شما بتوانید با برنامه ، فعالیت های خود را انجام دهید و به اهدافتان برسید .

نقشه راه کسب و کار
نقشه راه کسب و کار

چند نکته برای نوشتن یک بیزینس پلن

 • اولین نکته ای که باید در نوشتن یک راهنمای کسب و کار به آن توجه داشته باشید آن است که ، به صورت کوتاه و خلاصه و مختصر نوشته شده باشد که برای مخاطب نیز قابل درک وفهم باشد .
 • نکته بعدی آن است که شما بدانید مخاطب شما چه کسی است ، به زبان قابل درک آن برایش بنویسید .
 • نکته آخر اینکه همه کار آفرینان و استارتآپ ها نیز مانند شما کارشناس تولید یک راهنمای کسب و کار نیستند پس نترسید . به کار خودتان ادامه دهید و آنها نیز مانند شما یک آماتور هستند .

در وبلاگ پین بخوانید : دانلود فایل نمونه بیزینس پلن آماده دانلود رایگان به صورت PDF

بخش های اصلی در بیزینس پلن

نقشه راه کسب و کار شما بخش های متفاوتی دارد که در آن می توان به موضوعات زیر اشاره کرد :

۱ – خلاصه اجرائی (Executive summary)

معمولا در ابتدای شروع طرح کسب و کار خلاصه ای در یک یا دو صفحه نوشته می شود که مرور کلی از کسب و کار است . به این صورت که در آن نوشته شرکت شما معرفی می شود ، هدفتان و فعالیت هایی که می خواهید انجام دهید ، که شامل موارد زیر می باشد .

 • شما در ابتدای توضیحات خود بعد از نوشتن نام کسب و کارتان باید در یک جمله ماهیت کسب و کار خود را توضیح دهید .
 • در جملات ابتدایی باید توضیح دهید که کسب و کار شما چه نیازی را برای مخاطبین آن بر طرف می کند و کاربردش چیست .
 • حال باید بگویید کاربرد محصول شما و یا خدماتی که محصول شما ارائه می دهد چیست .
 • مخاطبان کالا و خدمات شما چه کسی است . بازار هدف خود را به صورت دقیق مشخص کنید .هنگامی که شما بازار هدف مشخصی داشته باشید می توانید استراتژی های لازم را انجام دهید .
 • نیازی که به دست محصول یا خدمات شما بر طرف می شود ، آیا با محصول یا خدمات دیگری نیز برطرف می شود ؟ شما بایر رقبای خود را بیان کنید.
 • تیم خود را به صورت مختصر معرفی کنید ، همچنین علت حضورشان و در تیم و گروهتان وشرح وضایفشان برای پیاده سازی این کسب و کار را بیان کنید .
 • حتما از نمودار برای بررسی میزان فروش ، هزینه ، در آمد و سود خود استفاده کنید و توضیحات بیشتر را در ادامه آن در یک پاراگراف توضیح دهید .
 • اگر هدفتان از جذب سرمایه رشد کسب و کارتان است باید آن را قید کنید ، باید بگویید که به چه چیز هایی احتیاج دارید .توضیح مختصری در باره مقدار نیاز مالی و همچنین زمان بازگشت سرمایه نیز بیان کنید .
 • شما باید اهدافی که برایشان تلاش می کنید و قصد دارید به آنها برسید را یادداشت کنید .
بیزینس پلن
تفکر هوشمند

۲ – فرصت (Opportunity)

در این بخش شما باید از عنصر های حیاتی و مهم کسب و کارتان صحبت کنید .همچنین طرز کار محصولتان و خدماتتان را به صورت دقیق توضیح دهید وتوضیح دهید که چرا محصول شما نسبت به رقبای خود برتری دارد و نکات مثبت آن چیست .

_ طرح مشکل و برطرف کردن آن

شما در ابتدا باید مشکلاتی که بدون وجود این محصول وجود دارد را بیان کنید ، تا مشتری کاملا با محصول و کارایی آن آشنا شود . همچنین توضیح مسئله ای که برای مشترین حل می شود و نیازی که بر طرف می شود ، مهم ترین بخشی از توضیحات شماست .

بعد از بیان مشکلات حال نوبت به توضیح حل مشکلات است .راه حل خود را برای مشتریانتان توضیح دهید و به توضیح کالا و یا خدمات خود بپردازید .

توضیحات شما باید به گونه ای باشد که مشتری کامل متوجه شود مشکلش چگونه به دست محصول شما حل می شود .

_ بازار هدف

نکته حائز اهمیت بعد از توضیح مشکل و چگونگی حل آن توسط محصول شما ، بازار هدقتان است .

بسته به محصول و خدماتی که می خواهید ارائه دهید باید بازار هدف خود را مشخص کنید . همچنین بیان کنید که چه کسانی قرار است محصول شما را استفاده کنند و یه تخمین تقریبی از تعداد این افراد بزنید .

_ رقابت

در این بخش باید وضعیت رقابتی خود را بسنجید و بدانید چه کسانی جز شما برای حل این مشکل راه کارهایی طراحی و پیاده سازی کردند.

شما می توانید از ماتریس رقبا برای بررسی این عملکرد استفاده کنید . به صورتی که نام رقبا را در یک ستون و برای هر ویژگی خاص یه ستون باز کنید . در آخر آگر رقبا آن ویژگی خاص را داشتند برایشان یک تیک میزنیم تا بتوانیم آن ها به صورت کلی بررسی کنیم .

*** Alexa ابزاریست برای بررسی رقبا در صنعتی که شما فعالیت می کنید .

در وبلاگ پین بخوانید : آنچه از ابزار Alexa (الکسا) نمی دانیم ؟

_ آینده نگری محصولات

کار آفرینان می دانند آینده محصول و خدمات خود چه می شود و به کجا می خواهند برسند و چه ویژگی هایی داشته باشد . شما می توانید در مورد آینده محصول خود و اهدافتان صحبت کنید .

بیزینس پلن
بیزینس پلن

۳- اجرا (Execution)

حال که راجب محصول خود و چگونگی عملکرد آن و همچنین بازار هدف خود توضیح دادید ، باید راجب نحوه بازاریابی و فروش و همچنین اندازه گیری میزان موفقیت خود صحبت کنید .

_ بازاریابی و فروش

پس از آن که بازار هدف خود را مشخص کردید وپرسونای مشتری خود را نوشتید ، می توانید راجب طرح های بازار یابی و فروش خود صحبت کنید . و بگویید چگونه می خواهید با ارائه محصول و خدمات خود جایگاه مطلوبی را در میان مشتریان خود بدست آورید .

_ قیمت گذاری

در هنگام قیمت گذاری شما باید توجه ویژه ای به جایگاه خود داشته باشید همچنین به عواملی از قبیل پوشش هزینه های کسب و کار ، سود اولیه و ثانویه و تطبیق نرخ بازار نیز توجه داشته باشید .

_تبلیغات

تبلیغات از مهم ترین عناصر تاثیر گذار بر روی فروش است .بسته بندی زیبا ، تبلیغات ( آگهی ، پوستر ، بنر و …) ، بازاریابی محتوایی و همچنین شبکه های اجتماعی می توانند بهترین کانال های ارتباطی برای تبلیغات شما در بین مشتریانتان باشند .

همچنین شما می توانید از شرکت های تبلیغاتی برای بازاریابی محصولتان کمک بگیرید . این همکاری به صورت برد برد است و برای دو طرف ارزشمند است .

_ توزیع محصول

از دیگر عناصر مهم اجرا، توزیع کالا است . توزیع یعنی محصول خود را چگونه به دست مشتری می رسانید . شما می توانید برای این کار، از شرکت های خبره و فعال که در صنعت شما فعالیت می کنند ، مصاحبه و مشورت بگیرید .

بررسی فروشی محصول
بررسی فروش

۴- تیم و شرکت (Team and Company)

در این قسمت باید تیم خود را معرفی کنید و بگویید هر یک چه وظایفی دارد و برای چه وارد تیم شده اند همچنین بعد از معرفی تیم و گروه خود می بایست شرکت خود را توصیف کنید به گونه ای که ویژگی های و شاخص های عملکرد آن را ذکر کنید .

۵- طرح مالی (Financial plan)

آخرین قسمتی که مورد بحث قرار گرفته می شود طرح مالی است .شما در این قسمت باید پیش بینی های مالی لازم برای یک سال اول کسب و کار خود و بعد از آن پیش بینی های سه ساله تا پنج ساله خود را انجام دهید .

شما باید برای میزان فروش خود یک پیش بینی داشته باشید ، به صورتی که بدانید حداقل در سال آینده چقدر فروش خواهید داشت .

شما همچنین میزان پرداخت های کارمندان خود را باید بررسی کرده و به آن توجه کنید .نکته مهم بعد از پرداختی های کارکنان میزان سود و زیانتان است که باید مورد توجه قرار گیرد ، پس برای آنها لیستی تهیه کنید که بتوانید آنها را در کنار هم مقایسه کنید و جمع بندی درستی داشته باشید .

علاوه بر بررسی میزان سود و زیان شما باید جریان نقدی خود را نیز بررسی کنید و پیگیری کنید چه مقدار پول نقد در حساب بانکیتان وجود دارد.

ترازنامه اطلاعاتی است در مورد سلامت مالی کسب و کارتان که می توانید با بررسی آن بدانید آیا دبا کم کردن بدهی هایتان از میزان در آم شرکت دارایی شما چقدر است . با این کار میتوانید میزان ارزش خالص شرکت خود را تعیین کنید.

۶- ضمیمه (Appendix)

اخرین مطلبی که در بیزینس پلن خود قرار می دهید ضمیمه است ، هر گونه جدول ، تعاریف ، یادداشت های حقوقی خود وهمچنین اطلاعات مهم که احساس می کنید طولاین هستند را در این قسمت ضمیمه می کنید .

۰
Nazanin Jolokhani
Author: Nazanin Jolokhani

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من می نویسم که اطلاعات تو بیشتر شه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *