پنج عنصر اساسی برای موفقیت در کار گروهی را بشناسید

موفقیت در کار گروهی

توانایی انجام کار گروهی همواره یکی از مهارت هایی بوده است که هر فرد برای موفقیت در کسب و کار به آن احتیاج دارد. در دنیای کنونی نیز که بسیاری از مهارت ها به تخصص ویژه احتیاج دارند، لزوم انجام فعالیت های گروهی برای دست یابی به بهترین نتیجه بیش از هر زمان دیگری ضروری می باشد.

علاوه بر این، داشتن تجربه یک فعالیت گروهی سازنده، باعث ایجاد حس مثبت در اعضای گروه شده و ضمن ایجاد حس وفاداری به تیم، اشتیاق بیشتری برای انجام کارها به آنها می بخشد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی ۵ عامل اساسی که منجر به موفقیت در فعالیت های گروهی میشود بپردازیم. اگر شما هم به فعالیت های گروهی علاقه مند هستید و یا برای مدیریت تیم خود به اطلاعاتی مفید در خصوص فعالیت های گروهی احتیاج دارید تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

ارتباط موثر، شرط اول موفقیت در کار گروهی

ارتباط موثر، شرط اول موفقیت در کار گروهی
ارتباط موثر، شرط اول موفقیت در کار گروهی

برقراری ارتباط موثر بدون شک مهم ترین بخش هر فعالیت گروهی را تشکیل می دهد. این ارتباط بدین معناست که اعضای گروه همواره با یکدیگر تعامل داشته و دیگران را در جریان جزئیات و فرایند کارها قرار دهند.

فردی که دارای توانایی برقراری ارتباط به نحو موثر است می بایست شنونده خوبی نیز باشد. یک شنونده خوب بودن سبب انتقال حس احترام به دیگران شده و این امر زمینه ساز ایجاد اعتماد میان اعضای تیم خواهد بود.

ذکر این نکته هم ضروری است که برای داشتن یک ارتباط موثر، اعضای تیم باید همواره نسبت به ایده های جدید مطرح شده با اشتیاق واکنش نشان دهند و پذیرای آن باشند. 

همچنین بخوانید: موفقیت های ۷ سلبریتی و کارآفرین مشهور جهان

همکاری همه جانبه

موفقیت در کار گروهی
موفقیت در کار گروهی

بدون شک یکی از دلایل تشکیل هر تیم، تکمیل توانایی های هر فرد و پوشش نقاط ضعف او به واسطه توانمندی های سایر اعضا می باشد. از این رو در یک فعالیت تیمی خوب، تمامی اعضا باید به خوبی از نقاط قوت و ضعف یکدیگر اطلاع داشته و سعی کنند با به کارگیری مهارت های فردی خود، علاوه بر پوشش نقاط ضعف سایر اعضا، نتیجه نهایی فعالیت های تیمی را به بهترین شکل رقم بزنند.

در یک فعالیت تیمی خوب، اعضای گروه باید علاوه بر آگاهی از نقاط قوت و ضعف خود، جنبه های مختلف هریک از فعالیت های در حال انجام در تیم را درک کرده باشند تا بتوانند به بهترین نحو از توانایی های خود برای رسیدن به نتیجه عالی استفاده نمایند.

کارایی و بهره وری تیمی

کارایی و بهره وری تیمی
کارایی و بهره وری تیمی

یک تیم خوب و منسجم می بایست به نحوی عمل کند که بتواند فعالیت ها را در کوتاه ترین زمان و با بهترین نتیجه به اتمام برساند. اما شرط ایجاد این انسجام تیمی، آگاهی اعضای تیم از توانمندی های خود و همچنین قدرت همه اعضای تیم در کنار یکدیگر است. آگاهی از این قدرت تیمی، سبب ایجاد حس اعتماد به نفس در اعضای گروه شده و به آنها کمک می کند تا جریان کاری را به نحو موثر تر و کارآمدتری هدایت کنند.

ایده ها و خلاقیت ها

خلافیت در کار گروهی
خلافیت در کار گروهی

زمانیکه اعضای یک تیم با داشتن حسی مثبت در کنار یکدیگر کار میکنند می توانند ذهن خلاق تری داشته باشند. این خلاقیت سبب می شود هر یک از اعضای تیم به عنوان مغز متفکر گروه عمل کرده و راه حل های خلاقانه ای برای انجام بهتر کارها مطرح نماید.

همچنین بخوانید: چگونه این دو جوان با رد کردن پیشنهادات بیزینسی به موفقیت رسیدند ومیلیونر شدند؟

حمایت از هم، برای موفقیت در کار گروهی

موفقیت در کار گروهی
موفقیت در کار گروهی

هر محیط کاری به صورت طبیعی با چالش های گوناگونی مواجه می شود و این موضوع اجتناب ناپذیر است. با این حال زمانیکه اعضای یک تیم دارای ارتباط موثری باشند و مانند اعضای یک خانواده در کنار هم قرار گیرند می توانند چالش های ایجاد شده را سریع تر و بهتر برطرف نمایند.

لزوم حمایت از یکدیگر زمانی بیشتر حس می شود که تیم با یک چالش بزرگ مواجه شده است و یا به دلیلی مجبور است با یکی از اعضای اصلی تیم خداحافظی کند. در چنین شرایطی لازم است اعضای گروه با حمایت از یکدیگر، مانع فروپاشی تیم شده و مانند گذشته و پرقدرت به فعالیت خود ادامه دهند.

با توجه به موارد بیان شده، می توان اینطور نتیجه گرفت که هدف از  فعالیت های گروهی، کمک به اعضای تیم به منظور ایجاد شناخت بهتر نسبت به خود و تکمیل توانمندی های فردی است.

همچنین یک فعالیت تیمی موثر دارای اثر سینرژی بوده و می تواند تیم را زودتر و به نحو موثری به هدف نهایی خود برساند.  بنابراین رهبران هر تیم می بایست زمینه های لازم برای یادگیری مهارت “فعالیت گروهی سازنده” را فراهم کنند و اعضای تیم را در مسیر رشد فردی و گروهی قرار دهند. 

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

۱ دیدگاه

  1. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
    Very helpful information specially the last section 🙂 I
    take care of such info a lot. I was looking for this certain info for a long time.
    Thank you and best of luck.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *