رسوایی اخلاقی در دیجی کالا و علی بابا، واقعیت یا توطئه دشمنان؟

حواشی دیجی کالا

چند روزی است که در راستای ورود جنش MeToo در ایران عده ای دست به افشاگری های عجیب و غریب خصوص رسوایی اخلاقی در دیجی کالا زده اند.

در این جنبش برخی از کاربران خانم توییتر اعلام کرده اند که در دوران کاری خود در دیجی کالا و علی بابا مورد سو استفاده و ازار قرار گرفته اند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی درست یا نادرست بودن داستان رسوایی اخلاقی در دیجی کالا و پاسخ آقای حمید محمدی به عنوان بنیانگذار دیجی کالا بپردازیم.

پس تا انتها همراه ما باشید.

جنبش MeToo چیست؟

جنبش MeToo چیست؟

من_هم یا می تو (به انگلیسیMeToo#) یک جنبش و هشتگ اینترنتی بود که رسانه‌های اجتماعی در اکتبر ۲۰۱۷ گسترش پیدا کرد و بارها به اشتراک گذاشته شد.

این هشتگ برای نشان دادن شیوع گستردهٔ تجاوز و آزار جنسی، به ویژه در محیط کار و محکوم کردن آن مورد استفاده قرار گرفت.

این هشتگ در ایجاد اتهاماتی مبتنی بر اذیت و آزار جنسی هاروی واین‌استاین تهیه کنندهٔ آمریکایی آغاز شد.

در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی نشریه نیویورک تایمز این فرصت را برای برخی از زنان هنرپیشه که از سوی هاروی واینستین، تهیه کنندۀ پرنفوذ هالیوود مورد آزار و اذیت قرار گفته بودند فراهم کرد تا از رنجشان در این باره سخن بگویند.

این کار اولین جرقۀ موج جدیدی بود که به سرعت جهان را فراگرفت و در جریان آن زنان لب به سخن گشوده و تجربه‌های تلخ خود از آزار جنسی مردان را بیان کردند.

در ۱۳ اکتبر ساندرا مولر، خبرنگار فرانسوی با راه اندازی هشتگ Balancetonporc در توییتر، آزار جنسی در محیط کار را محکوم کرد و دو روز پس از آن آلیسا میلانو بازیگر آمریکایی، کمپین «من هم همینطور» یا #Metoo را راه اندازی کرد.

با تولد این جنبش، شوکی سراسر جهان را در خود فرو برد. هزاران خاطرۀ تلخ از آزارهای جنسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر و در پی آن، راهپیمایی‌هایی در کشورهای مختلف برگزار شد.

در صنعت فیلمسازی، ابتدا انگشتها به سمت هاروی واینستین نشانه رفت اما به تدریج نام‌های دیگری از جمله کوین اسپیسی و بیل کازبی نیز بر سر زبان‌ها افتاد.
کوین اسپیسی در اواخر اکتبر ۲۰۱۷ متهم به آزار جنسی چندین نفر از جمله افراد زیر سن قانونی شد و این افشاگری‌ها باعث شد شبکۀ نت‌فلیکس به همکاری خود با او پایان دهد و ریدلی اسکات، سازنده فیلم «همه پول‌های جهان» نیز کریستوفر پلامر را جایگزین او کند.
بیل کازبی، کمدین معروف آمریکایی نیز در سپتامبر ۲۰۱۸ به جرم حمله و آزار جنسی به ۳ تا ۱۰ سال زندان محکوم و روانه زندان شد.

ماجرای رسوایی اخلاقی در دیجی کالا از کجا شروع شد؟

دیجی کالا
دیجی کالا

اگر از کسانی باشید که توییتر یا اینستاگرام را به صورت فعال دنبال میکنند حتما در این چند روز نام فرشته کسرایی و نیما رسول زاده را شنیده اید.

فرشته کسرایی جزو مدیران ارشد واحد منابع انسانی دیجی کالا و نیما رسول زاده نیز از پر سابقه های تولید محتوای دیجی کالا بوده اند.

اما علی رغم سابقه پرکار و درخشانشان چند روزی است که موج شدیدی از انتقادات نسبت به این دو فرد در رسانه ها به راه افتاده است.

عده ای از کارکنان خانم دیجی کالا ادعا کرده اند که در دوران کاری خود در دیجی کالا مورد سو استفاده جنسی توسط نیما رسول زاده قرار گرفته اند و زمانیکه از او نزد فرشته کسرایی شکایت میکردند فقط تشویق میشدند که استعفا دهند و از دیجی کالا بروند!

هنوز مشخص نیست که آیا تمامی این ادعا های بیان شده علیه این دو فرد واقعیت دارد یا خیر ولی ظاهرا ماجرای شکایت صرفا مربوط به یک یا دو نفر نمیشود و شاکی ها بیشتر از اینها هستند.

با این حال همیشه در این مواقع باید حواسمان باشد که این احتمال همواره وجود دارد که کسی که از نظر ما محکوم است در واقعیت اینطور نباشد.

به جز دیجی کالا، علی بابا هم از گزند این اتفاقات در امان نبوده است و شکایاتی علیه این شرکت هم وجود دارد.

ولی ظاهرا آن چیزی که بیشتر ترند شده است حواشی رخ داده در دیجی کالاست.

همچنین بخوانید: سرمایه گذاری دیجی کالا بر روی استارتاپ مد و فشن کمدا

روایتی عجیب و غریب از دیجی کالا توسط یکی از کاربران ویرگول

دو روز پیش و همزمان با ماجراهای توییتری به راه افتاده در خصوص نیما رسول زاده یکی از کاربران سایت ویرگول به نام vvadjeed مطلبی را منتشر کرده است که خواندنش خالی از لطف نیست.

این فرد که ظاهرا از کارکنان اسبق دیجی کالا بوده است در این متن بلندبالای خود توضیحات کاملی در خصوص حقایقی در دیجی کالا بیان کرده است.

البته در این متن به صراحت مشخص است که وی به تمامی نکات و اسامی به وضوح اشاره نکرده است و صرفا با بیان کدهایی سعی داشته پیام خود را به همکاران سابقش در دیجی کالا برساند.

پاسخ حمید محمدی به حواشی دیجی کالا

بعد از انکه حرف و حدیث ها درمورد دیجی کالا بالا گرفت، حمید محمدی یکی از بنیانگذاران دیجی کالا دست به توییت شد و خبری عجیب داد!

او در توییت خود از راه اندازی سامانه ای خبر داده بود که افراد می توانند به کمک آن و بدون آنکه هویتشان فاش شود با مدیران ارشد صحبت کنند

در این سامانه جدید که نام دارد، افراد می توانند اقدام به گزارش نمودن هرگونه ازاد و اذیت و سو استفاده شدن از انها در محیط کاری نمایند

پایان داستان دیجی کالا چه میشود؟

این داستان رسوایی های ایجاد شده در دیجی کالا به قدری عجیب بود که همه را به شوک فرو برد.

مخصوصا از این جهت که قرار بود در تابستان شاهد ورود دیجی کالا به بورس باشیم.

بخش زیادی از ماجرا هم همچنان نامشخص است و همین موضوع را پیچیده تر میکند.

با توجه به صحبت های کارکنان سابق دیجی کالا، ظاهرا اتفاقاتی در دیجی کالا رخ داده ولی اینکه ادعاهای بیان شده تا چه حد صحت دارند هنوز به صورت کامل مشخص نیست.

هرچه که هست هیج کدام از این اتفاقات (رسوایی اخلاقی در دیجی کالا و همچنین خراب شدن نام و اعتبار یکی از برترین کسب و کارهای ایرانی) چیز خوشایندی نیست. ولی آن چیزی که مهم است این است که نمیتوانیم بی آنکه تمام حقیقت را بدانیم نظر دهیم و دیگران را محکوم نماییم.

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *