آیا نام تجاری با برند و لوگو متفاوت است؟

در این مقاله می خواهیم درباره نام تجاری ، لوگو ، برند و تفاوت آن ها بخوانیم. در انتهای متن می خواهیم شما پاسخ سوالات زیر را دریافت کرده باشید :

لوگو و نام تجاری و برند چیست؟

تفاوت نام تجاری و برند در چیست؟

برند های برتر کدام ها هستند؟

برند

در این متن تعریف هر یک را می آوریم و آن ها با هم مقایسه میکنیم و تفاوت میان برند و نام تجاری را میگوییم زیرا این دو کاملا به اشتباه به جای هم به کار می روند.و همچنین برند های برند سال ۲۰۱۹ را معرفی خواهیم کرد.

نام تجاری (Trade Names & Marks)

تعریف نام تجاری

نام تجاری  در واقع نام همان تجارت ماست. یعنی نام بازرگانی یا نام شرکت و کارخانه و در کل نام کسب و کار ما می باشد که به ثبت قانونی رسیده باشد. و اگر ما نام کسب وکاری که انجام می دهیم را ثبت نام فرد دیگری اجازه استفاده از آن را ندارد. انتخاب نام بسیار مهم است و باید ویژگی هایی داشته باشد. به طور مثال:

 1. منحصر به فرد باشد.
 2. کیفیت و امتیاز محصول را مشخص کند.
 3. تلفظ و گفتار آن برای افراد راحت باشد.
 4. به کسب و کار مرتبط باشد.
 5. کوتاه و مختصر باشد.
 6. حوزه ی کسب و کار را مشخص کند.
 7. بتواند به ثبت قانونی برسد.
 8. معنا داشته باشد و صرفا چسباندن چند حروف به هم نباشد.
 9. در زبان دیگر معنای بد یا نا مرتبط  نداشته باشد.
 10. قابلیت ماندن در ذهن را داشته باشد.
 11. شبیه به نام های تجاری موجود نباشد.

لوگو

لوگو ی چندین شرکت به عنوان نمونه لوگو

لوگو در واقع آرم یک تصویر گرافیکی یا یک علامت و سمبل است. این علامت یا نشانه میتواند نوشتار یا شکل گرافیکی باشد. طراحی لوگو بسیار در کسب و کار اهمیت دارد. برای شناخته شدن و در ذهن ماندن لوگو خوب نسبت به نام تجاری میتواند کمک بیشتری کند. اگر به لوگوی برند های برتر توجه کنید متوجه این اهمیت خواهید شد.

انواع لوگو

گو یا نشانه به طور کلی سه حالت دارد:

۱- تصویری

لوگوی تصویری

این نوع از لوگو ها به شکل نماد یا شمایل هستند که طراحی گرافیکی خاصی دارند. ویژگی ها  و قوانینی که در طراحی این نوع لوگو باید رعایت شود موارد زیر است:

 • در ذهن بماند
 • به راحتی قابل تشخیص باشد.
 • جزئیات زیادی نداشته باشد که در مقیاس کوچک وضوح ان از دست برود.

۲- نوشتاری

لوگوی نوشتاری

طراحی این لوگو ها یک نماد نوشتاری یا کلمه است. یعنی نام تجاری را به صورت گرافیکی یا زیباتر به شکل لوگو طراحی می کنند. ای نوع به دسته تقسیم می شود:

 لوگو تایپ (Logotype) : این نشانه کلمه یا جمله به صورت کامل است که نماد آن کسب و کار قرار گرفته است.

مونوگرام (Monogram) : این نشانه قسمتی از نام تجاری یا فقط یکی از حروف آن به صورت لوگو طراحی می شود.

۳- ترکیبی

لوگوی ترکیبی (تصویری و نوشتاری)

این نوع از لوگو ترکیب نماد تصویری و نوشتاری است. یعنی بخشی از کلمه یا حرفی از آن با نماد تصویری و گرافیکی با هم در لوگو می آید.

برند (BRAND)

برند(Brand)

برند در یک کلمه یعنی حس خوب ! brand همان چیزی که مردم حاضر میشوند پول بیشتری بپردازند تا آن کالا را بخرند. برند همان نام تجاری است که توانسته اعتماد مخاطب خود را جلب کند. برند در واقع کلمه انگلیسی (BRAND) است که به فارسی نمانام و به فرانسوی مارک (Marque) است.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید: یاد بگیریم چگونه زنده بمانیم؟ اینبار جنگ بر سر برند

تفاوت برند با نام تجاری

برند و نام تجاری

درسته میگوییم برند یک نام تجاری است اما هر نام تجاری برند نیست. اکثریت مردم به اشتباه این دو را یکی میدانند اما این دو کاملا با هم متفاوت است.برند برای ما اعتماد و کیفیت را به همراه دارد در حالی بسیار نام هایی تجاری است نه تنها حس خوب ندارند بلکه نماد بی کیفیتی برای ماست. برای تفاوت بین این دو به این سوال پاسخ دهید ؛ سایپا و BMW هر دو نام تجاری هستند و هر دو خودرو تولید میکنند اما آیا شما با شنیدن این دو نام یک حس دارید؟!!! به هر دو به یک اندازه تولید میکنید؟! اگر به فرض مثال قیمت این دو خودرو یکسان باشد شما حاضرید سایپا را ترجیح بدهید؟! تفاوت این دو کلمه به همین اندازه واضح است. پس هرگز این دو را به جای هم به کار نبرید.

برند های برتر

سایت اینتربرند(Inter Brand) هر ساله ۱۰۰ برند را بر اساس شاخص های عملکرد مالی و قدرت برند رده بندی رتبه بندی می کند. طبق گفته ی مدیر عامل Inter Brand امروزه برند هایی برنده ی رقابت می شوند که از همه بیشتر پاسخ گوی نیاز های  مشتری هستند و قدرت مشتری حرف اول را می زند.

10 برند برتر سال 2019

همانطور که در تصویر میبینید ۱۰ برند برتر سال ۲۰۱۹ این شرکت ها هستند:

۱- Apple

۲-Google

۳- Amazon

۴- microsoft

۵- Coca Cola

۶-Samsung

۷-Toyota

۸- Benz

۹-McDonald

۱۰- Dinsey

۰
faezeh kohan
Author: faezeh kohan

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *