عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران

عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران

عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران و در سطح بین الملل چیست ؟ چه مراکزی در این نوسانات دخیل هستند ؟عوامل کاهش دهنده کدام اند ؟برای آشنایی با این عوامل در این مقاله در وبلاگ پین همراه ما باشید .

نوسانات ارز در ایران
نوسانات ارز در ایران

نوسانات ارز :

دخالت بانک مرکزی ایران در بازار ارزو طلا در ایران :

بازار ارز به طور کامل توسط بانک مرکزی مدیریت می شود که در توازن میان عرضه و تقاضا دخالت می کند. از این رو، اگر بانک مرکزی روزی نتواند ارز کافی را به بازار تزریق کند، تقاضای پاسخ داده نشده موجب افزایش ارزش دلار می شود. به نظر می رسد که این اتفاق در هفته های اخیر رخ داده است. کاهش تزریق ارز از سوی بانک مرکزی و افزایش تقاضا موجب بالا رفتن ناگهانی قیمت ها شده است.

بانک مرکزی
بانک مرکزی
توانایی بانک مرکزی در بازگرداندن منابع ارزی خارج از کشور به سیستم بانکی داخل کشور یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران:

بانک مرکزی در کنار مدیریت بازار ارز، وظیفه تسویه حساب های بین بانک های ایرانی و بین المللی را نیز بر عهده دارد؛ فرآیندی که به دلیل عادی شدن تدریجی روابط بانکی ایران و بانک های تراز دوم و سوم بین المللی، حجم آن در حال افزایش است. توانایی بانک مرکزی در مدیریت حجم رو به افزایش تراکنش های بین بانکی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در تکان های ارزی هفته های گذشته بوده است.

برخی نیز عدم همکاری بانک های بین المللی و به ویژه اماراتی با بانک مرکزی ایران را عامل این نوسانات می دانند. اما نباید کوتاهی های داخلی را نیز از یاد برد، به ویژه اینکه تمام بانک های ایرانی اکنون باید از استانداردهای جدید کامپلاینس نیز تبعیت کنند.

بانک مرکزی
بانک مرکزی
وضعیت روانی موجود در بازار :

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران عوامل روانی است. هرگونه فرضی مبنی بر اینکه ارزش ریال در آینده کاهش خواهد یافت موجب دامن زدن به تقاضا می شود. افزایش تنش های سیاسی و تهدیدات ترامپ مبنی بر خروج از برجام نیز از جمله فشارهای روانی ای است که به بازار ارز وارد می شود.

ارز
ارز
چشم انداز گزینه های دیگر برای سرمایه گذاری یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران:

برای بسیاری از شهروندان ایرانی، ارز تنها یکی از گزینه های سرمایه گذاری است. با توجه به رکود موجود در بازار مسکن، تطعیلی چندین موسسه مالی و اعتباری و مهمتر از همه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی موجب شده تا تقاضا برای خرید طلا و ارز به عنوان یک محل سرمایه گذاری امن افزایش یابد.

سرمایه گذاری
سرمایه گذاری
نرخ رسمی مورد انتظار ارز و تفاوت آن با نرخ ارز در بازار آزاد :

در طی یک دهه اخیر، تفاوت بین نرخ ارز رسمی و ارز آزاد حدود ۱۵ درصد بوده است. به محض اینکه گزارش هایی از تعیین قیمت ۴۱ هزار ریالی برای نرخ ارز در بودجه سال آینده دولت ایران منتشر شد، فشار بر بازار آزاد ارز افزایش یافت و این انتظار در بازار ایجاد شد که قیمت دلار در بازار آزاد به بالای ۴۷ هزار ریال خواهد رسید.

از سوی می توان بانک مرکزی ایران و دولت حسن روحانی را عامل سوء مدیریت برخی از این فرآیندها دانست و از سوی دیگر می توان استدلال کرد که عامل کاهش ارزش ریال ناشی از همزمانی چند عامل منفی بوده که موجب غافلگیری مسئولان شده است.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : تصمیمی در بورس که جلوی طی شدن ره صد ساله در یک شب را گرفت

نوسانات طلا :

قیمت طلا با توجه  به عوامل داخلی و بین المللی بررسی میگردد و عوام تاثیر گذار بر نرخ طلا عنوان میگردد.

از جمله عوام تاثیر گذار بر نرخ طلا به شرح زیر می باشد:

  1. قیمت دلاری طلا در بازارهای بین المللی
  2. نرخ دلار در بازار آزاد ایران
  3. حمایت نقدی و سفته ای قیمت دلاری طلا در بازارهای بین المللی

در همه جای دنیا قیمت طلا بر حسب دلار به صورت آنی و لحظه ای تعیین میگردد و در این بین تعیین قیمت تحت تاثیر عواملی نظیر هزینه تولید، سیاست حمایت از تولید کنندگان، نرخ بهره در آمریکا و اروپا، نرخ برابری ارزها، رشد اقتصاد جهانی، قیمت جهانی نفت، سیاست بانک های مرکزی در خصوص تصمیم گیری برای افزایش یا کاهش ذخایر طلا و قیمت فلزات هم رده می باشد. قیمت طلا بر مبنای دلار آمریکا و با واحدی به نام اونس سنجیده میشود.

نوسانات طلا
نوسانات طلا
محاسبه طلا در بازار ایران :

در بازار ایران میتوان با استفاده از فرمول حجم معاملات در هر صد اونس طلا را به صورت ریالی محاسبه نمود. بازار طلای ایران جدا از بازار طلای جهانی نبوده و مستقیما از این بازار تاثیر می پذیرد. پس باید هشیار باشیم که نواسانات بازار جهانی بر روی نوسان بازار داخلی تاثیرگذار می باشد و نوسانات لحظه ای و ثانیه ای در بازارهای جهانی میتواند تاثیر زیادی بر روی بازار طلا ایران بگذارد.

قیمت طلا در سطح بین المللی چگونه محاسبه می شود ؟

قیمت طلا در سطح بین المللی بدین صورت در سراسر جهان تعیین میگردد. در ساعات اولیه صبح به وقت ایران بازارهای هنگ کنگ و شرق آسیا باز شده و بر روی نرخ طلا تاثیر خود را میگذارند. پس از آن نوبت به بازار لندن رسیدن و پس از آن طلا وارد پرنوسان ترین بازه زمانی خود در طی روز یعنی بازار نیویورک میشود. حرکت در این بازارها باعث تغییرات لحظه ای نرخ طلا میگردد.

در هر لحظه برای تبدیل قیمت و در آوردن معادل ریالی آن باید قیمت بر حسب ریال، عیار و مثقال طلا تعیین شده و پس از انجام محاسباتی که در مقالات پیش تر در خصوص همه چیز در باره طلا به آن پرداخته ایم، معادل ریالی آن را استخراج کنیم.

نوسانات طلا
نوسانات طلا

طلا علاوه بر اینکه به عنوان کالا به شمار میرود در بازارهای بورسی به مثابه یک ارز با آن رفتار شده و از اینرو رعایت اصول بین المللی در آن اهمیت زیادی دارد.در بازار ایران، با توجه به شرایط گوناگون نظیر شرایط زمانی و فصلی و انتظارات بازار داخلی و شرایط کلی اقتصاد معمولا نرخ ریالی هر مثقال طلای ۷۰۵ بیش از نرخ ریالی آن در بازار جهانی و اونس طلا می باشد و چیزی در حدود ۰ تا ۸ درصد نوسان خواهد داشت.

نوسانات طلا
نوسانات طلا
حمایت نقدی :

یکی از عوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا در ایران حمایت نقدی است که مانند هر آنچه در بازارهای جهانی وجود دارد به مواقعی گفته میشود که دارندگان طلا و یا ارز به منظور اجتناب از ضررهای احتمالی ناشی از کاهش قیمت طلا و یا ارز اقدام به خرید و فروش می نمایند که در چنین شرایطی شاهد حمایت خریداران نقدی از طلا یا ارز خواهیم بود.

در اینگونه مواقع مادامیکه قیمت نقدی طلا به سطح خاصی رسیده و در آنجا حفظ میشود، دارندگان طلا با فروش آن موجودی خود را خالی میکنند و در نهایت شاهد سیاست های سفته بازی خواهیم بود که تا حدودی بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد زیرا خریداران در زمان تسویه، فروش یا خرید به صورت سلف عمل میکنند.با وجود اینکه دولت ها از وجود چنین مواردی آگاه هستند اما مبارزه با آن بسیار سخت بوده و خارج از توان است.

نوسانات طلا
نوسانات طلا

خریدارن و دارندگان زمان هرگاه احساس کنند که دارایی هایشان در خصر است دست به چنین اقداماتی میزنند.برای درک بهتر موضوع مثالی برای شما می آوریم: گاها شاهد فروش گسترده طلا بخاطر قدرت پایین مردم بوده ایم. در زمان سررسید تحویل جنس به مشتری و اطلاع از ناتوانی نقدی مشتری قیمت طلا تا حد بسیار زیادی پایین آورده میشود تا مشتری وادار به فروش دارایی خود شود.

از اینرو ما میگوییم که قیمت طلا در بازار داخلی در درجه اول تحت تاثیر قیمت اونس جهانی و معادل نرخ دلاری آن است و در درجه دوم تحت تاثیر اقدامات سفته بازی، حمایت نقدی و شرایط فصلی قرار دارد.

نوسانات طلا
نوسانات طلا
نرخ سلف :

در بازارعوامل تاثیر گذار بر نوسانات ارز و طلا درایران ، تقاضای سفته بازی تاثیر مهمی بر نرخ ارز و طلا دارد. نرخ سلف به عنوان یک شاخص پیش بینی منعکس کننده تمام اطلاعات روند نرخ ارز و یا طلا در آینده می باشد. به این معنی که نرخ سلف باید بهترین پیش بینی کننده روند نرخ نقدی در آینده باشد.نرخ سلف معمولا با نرخ نقدی آینده به میزان زیادی متفاوت خواهد بود، اما این خطاها معمولا به طور منظم اتفاق نمی افتد. بسیاری از اقتصاددانان ، توانایی نرخ سلف را در پیش بینی نرخ نقدی آینده مورد بررسی قرار داده اند.

بررسی ها حاکی از چیست ؟

این بررسی ها حکایت از آن دارد که نرخ سلف ، مصرف صحیح درباره آینده نرخ نقدی نیست ، اما تقریبا به عنوان تخمین زننده آینده نرخ نقد می تواند عمل کند.هزینه یا سود هر واحد ارز خارجی یا طلا از سلف ، عبارت است از تفاوت بین نرخ سلف و نرخ نقد که در تاریخ آینده مربوطه وجود دارد به علت این که هیچ کس نمی تواند آینده نرخ نقد را در زمانی که قرارداد سلف منعقد می شود با دقت تعیین کند، در نتیجه هزینه یا سود سلف نمی تواند شناخته شود.

نوسانات طلا
نوسانات طلا

بازار سلف ارز به بازاری گفته می شود که در آن پول رایج کشورها با قیمت های تثبیت شده در تاریخ معینی در آینده معامله می شوند. این معاملات می توانند نقدی یا وعده دار باشند ( بازار نقدی ). در خرید و فروش نقدی، معاملات بی درنگ انجام می گیرند و در همین بازار است که در اثر دخالت دولت ها سطح کنترل شده نرخ ارز نمود می یابد.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : آموزش مقدماتی ورود به بازار بورس – اصطلاحات و تعاریف

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *