شبکه اجتماعی (social network) چیست؟ مقایسه شبکه های اجتماعی

مقایسه شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی چند سالی است که مخاطبان و یا اگر بخواهیم از جهت منفی به آن نگاه کنیم معتادین به خودش را یافته و هر روز در حال گسترش و پیشرفت است و به همه جای دنیا سَرَک می‌کشد .همچنین شبکه های اجتماعی زیادی شروع به کار کردند و موفق هم شدند برای مقایسه و آشنایی با social network ها در این مقاله در وبلاگ پین استارتاپ همراه ما باشید.

شبکه اجتماعی
شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی چیست ؟

شبکه اجتماعی در علوم اجتماعی به بررسی روابط بین انسانها، گروههای انسانی و سازمانها می پردازد.لازم به ذکر است مبحث social network و شبکه اجتماعی مجازی بسیار نزدیک ولی متفاوت هستند و در حیطه جامعه شناسی و IT و بسیاری از علوم قابل بحث می باشند.شبکه اجتماعی مجازی مثل هر شبکه از اجتماع و روابط انسانها در اجتماع تشکیل شده، تعداد روابط در یک شبکه یا اندازه شبکه در تعریف آن مهم نیست بلکه ممکن است نوع آن را تغییر دهد، کوچکترین اجتماع انسانی از ۲ نفر تشکیل می شود.

شبکه اجتماعی
شبکه اجتماعی

اجتماع؟

در نظر بگرید ۲ شخصی که بایکدیگر رابطه شغلی دارند هر کدام در همان زمان با شخص دیگری ارتباط عاطفی، خانوادگی، تجاری و … دارند و در مرحله بعد باز هر کدام از این افراد که با ۲ نفر اول ارتباط دارند با اشخاص دیگری ارتباطات دیگری دارند و این زنجیره ارتباطات مسلسل وار تکرار می شود، که به هر کدام از این ارتباطها یک گره گفته می شود و تعداد این گره ها اندازه یک social network را نمایش می دهد.حال اگر این افراد در یک محل مثل یک دهکده حضور فیزیکی داشته باشند این اجتماع کاملا ملموس خواهد بود.

تفاوت بین رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی :

رسانه‌های اجتماعی (Social Media) و شبکه‌های اجتماعی (Social Networks) دو مفهوم نزدیک به‌هم و با هم‌پوشانی و تفاوت زیاد، این‌قدر جای هم به کار برده شده‌اند که ممکن است کسانی هم که تفاوت‌های آن را می‌دانند، نتوانند در بهترین حالت در بیشتر از یک سطر به اشاره کنند. این مشکل از ضعف کلی ما در بومی سازی واژه   گانی است که با این مفاهیم وارد زبان فارسی شده و بدون توجه به ادبیات آن، تنها به ترجمه تحت الفظی آن بسنده می‌کنیم.

شبکه اجتماعی
شبکه اجتماعی

رسانه اجتماعی از دو واژه «رسانه» به معنای بستر یا وسیله ارسال پیام  و «اجتماعی» که در اینجا منظور دریافت گروهی همان پیام است،  تشکیل شده است. رسانه اجتماعی مجازی عبارت است از بسترهای مبتنی بر فناوری که زمینه ارتباط، تعامل و گردهمایی  برای تولید و مصرف محتوا را فراهم می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی مجازی شکل‌گیری فضای ارتباطی است که در آن مشارکت‌کنندگان یا حاضران – که کاربران هم نامیده می‌شوند – هم‌زمان هم تولید کننده اطلاعات هستند و هم مصرف‌کنند آن.

شبکه اجتماعی
شبکه اجتماعی

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : دانلود اینستاگرام ، پر طرفدار ترین شبکه اجتماعی

اولین وب‌سایت‌های حرفه‌ای :

کاربران اینترنت در سال ۱۹۹۵ توانستند اولین وب‌سایت‌های حرفه‌ای را تجربه کنند. در آن زمان سرویس هاستینگ Geocities توسط Beverly Hills Internet راه‌اندازی شد، این سرویس به کاربران اینترنت امکاناتی را برای ساخت وب‌سایت عرضه می‌کرد.حضور وب‌سایت‌های حرفه‌ای در میان کاربران مراجعه به اینترنت را بیشتر کرد تا اینکه شاهد سرویس SixDegrees در سال ۱۹۹۷ بودیم، این سرویس به کاربران اجازه می‌داد تا برای خود پروفایل ایجاد کنند و دوستان خود را در قالب یک فهرست به این پروفایل اضافه نمایند، به لطف این ویژگی‌ها سرویس SixDegrees توانست به چیزی حدود ۱ میلیون کاربر دست پیدا کند.

SixDegrees
SixDegrees

شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند :

با نگاهی به وضعیت شبکه‌های اجتماعی شاید بتوان گفت: سلاطین فناوری توانسته‌اند بازار social network را اشباع کنند و بعید به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک شاهد حضورsocial network جدیدی باشیم که حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.در این بین social network بزرگ رویکرد ویژه‌ای به گوشی‌های هوشمند دارند و با تمام تلاش سعی می‌کنند حضور کاربران را از کامپیوتر‌های دسکتاپ به سمت گوشی‌های هوشمند در این شبکه‌ها بکشند.

شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند
شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند

در این زمینه می‌توان به اینستاگرام و اسنپ‌چت اشاره کرد، اینستاگرام که در ایران نیز کاربران زیادی دارد در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون چیزی بیشتر از ۲۰ میلیارد عکس در این social network به اشتراک گذاشته شده است.اینستاگرام تنها در بستر موبایل کار می‌کند و محبوبیت آن باعث شد تا فیس‌بوک در سال ۲۰۱۲ این social network که تنها توسط ۱۳ نفر راه‌اندازی شده بود را با قیمت گزاف یک میلیارد دلار خریداری کند.

مقایسه شبکه های اجتماعی روز دنیا با یکدیگر :

همان گونه که مشاهده می کنید، شبکه های فیس بوک ، واتس اپ ، ویچت ، لینکدین ، اینستاگرام ، توییتر ، گوگل پلاس و پینترست در صدر شبکه های اجتماعی از نظر تعداد کاربر قرار دارند. در نتیجه این شبکه ها برای فعالیت و بازاریابی، مکان بسیار مناسبی هستند. البته در ایران وضعیت کمی فرق می کند. به عنوان مثال نرم افزاری همچون تلگرام که حتی در لیست ۱۰ social network برتر دنیا هم قرار نمی گیرد بیشترین سهم کاربر را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر محبوب ترین social media در داخل کشور محسوب می شود.

شبکه های اجتماعی روز دنیا
شبکه های اجتماعی روز دنیا

طبق آماری که ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرده است،تعداد کاربران ایرانی تلگرام حدود ۲۴ میلیون برآورد می شود. همچنین ۱۴ میلیون ایرانی نیز در واتس اپ فعالیت می کنند و اینستاگرام هم بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون کاربر در ایران دارد.خالی از لطف نیست که به ۵ social network پرطرفدار داخلی هم اشاره کنیم که البته از نظر تعداد کاربر و محبوبیت هرگز قابل مقایسه با شبکه های خارجی نیستند.پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی داخلی عبارتند از:

فیس نما، هم میهن، کلوب، افسران و فارس توییتر.

شبکه اجتماعی
شبکه اجتماعی

اینک،این شما هستید که با توجه به تجربیات، سبک فعالیت خود و همچنین اطلاعات فوق باید از بین  social network مختلف تعدادی را به عنوان منتخب برای کسب و کار خود برگزینید.

رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به تعداد کاربران فعال

رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به تعداد کاربران فعال
رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به تعداد کاربران فعال

رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به نرخ رشد

رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به نرخ رشد
رتبه بندی شبکه های اجتماعی با توجه به نرخ رشد

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *