تصمیمی در بورس که جلوی طی شدن ره صد ساله در یک شب را گرفت

بورس این روزها یکی از بحث برانگیز ترین موضوعات ایران است. نوسانات شدید ارز و نیز تغییرات گسترده ای که در قیمت سایر روش های سرمایه گذاری ایجاد می شود همواره بورس را به یکی از باثبات ترین بازار های سرمایه گذاری تبدیل کرده بود.

 با این حال تصمیمی اتخاذ شده که هرچند موقتی اعلام شده است، به نظر می رسد سبب ایجاد لرزش محسوسی در بازار بورس یا حداقل در افکار عمومی شده باشد.

در این مقاله با پین استارتاپ همراه باشید تا باهم از اثرات کاهش دامنه نوسانات بورس از ۵% به ۲% صحبت کنیم.

آیا این تصمیم به راستی سبب کاهش سرعت رشد کسب و کارهای بورسی و ورود مردم به بازار بورس می شود؟

خبر کوتاه بود و قطعی، دامنه نوسانات کاهش می یابد.

تصمیمی در بورس که جلوی طی شدن ره صد ساله در یک شب را گرفت

همین چند روز یش بود که شرکت فرابورس ایران طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران، مقرر گردید  دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران از روز شنبه (۱۷ اسفند) به دو درصد کاهش یابد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: تابلو قرمز بازار پایه فرابورس ایران کماکان دارای دامنه نوسان یک درصد است و تغییرات دامنه نوسان در مقاطع زمانی سه ماهه از زمان اجرا، قابل بازنگری خواهد بود.

علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران اعلام نمود با توجه به تمایل زیاد مردم برای فعالیت در بورس و نیز وضوح اثرات مشارکت مردمی در رونق ملی، تصمیم گرفته شد تا دامنه نوسانات در بازار بورس و فرابورس کشور به صورت موقتی کاهش پیدا کند.

وی همچنین اضافه کرد: در دسترس بودن و منصفانه بودن بازار در کنار ایجاد بیشترین شفافیت در بین سایر بازارها در اقتصاد ایران شرایط ورود اطمینان بخش سرمایه را به بورس کشور فراهم کرده است.

در این میان وجود زیرساختهای الکترونیکی و قدرت نقدشوندگی بازار سرمایه از دیگر دلایل انتخاب این بازار از سوی صاحبان نقدینگی است.

 اما رشدهای اخیر در برخی حوزه ها از پشتوانه اقتصادی معنادار خارج است و ما به عنوان متولیان بازار مسئول حفاظت از سرمایه های مردم هستیم.

بر اساس این تصمیم دامنه نوسان در تمام بازارها به جز بازار پایه و در تمام نمادها به‌صورت کوتاه مدت از ۵ درصد به ۲ درصد کاهش یافته است تا تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران با اتکا به تحلیل و منطق بیشتری صورت گیرد.

آیا کاهش دامنه نوسانات واقعا به نفع مردم است؟

تصمیمی در بورس که جلوی طی شدن ره صد ساله در یک شب را گرفت

اگر بخواهیم صادقانه حرف بزنیم، ایران مهد بسیاری از شایعات مالی است.

کافی است یک نفر پیامی عجیب و غریب مربوط به افزایش یا کاهش قیمت محصول یا ارزی را در یکی از فضاهای مجازی منتشر کند.

در کمتر از چند ساعت شاهد آن هستیم که این خبر که حتی منبع آن مشخص نیست در بسیاری از سبکات موجود در فضاهای مجازی دست به دست می شود.

علت تصمیم به کاهش دامنه نوسانات بازار بورس و فرابورس هم همین مسئله بیان شده است.

مسئولین سازمان بورس اتخاذ این تصمیم را مکانیزم نهاد ناظر برای حفاظت از سرمایه گذاران جدیدالورود و ناآشنا با ساختار بازار سرمایه می دانند.

سازمان بورس در خصوص این تصمیم بیان کرده است: فضایی مجازی می تواند مانند هر ابزار تکنولوژیک دیگر مورد سوءاستفاده قرار گیرد و تازه‌واردان و کسانی که قبل از ورود به بورس خود را با دانش بازار تجهیز نکرده اند را به سمت و سوی شرکتهایی کوچک بدون پتانسیل بنیادی هدایت کند.

بر این اساس بازار سرمایه با اجرای این قانون درصدد است تا از این فضا ضرر و زیانی متوجه تازه‌واردان نشود و با تکیه بی چون و چرا بر سیگنال‌های فضای مجازی،فرصت تفکر و تعمق در کار بازار از دست ندهد.

البته آنچه همواره از سوی کارشناسان به تازه واردان بازار بورس توصیه شده و می شود، اجتناب از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس و انتخاب روش های معقولانه‌تر و کم‌ریسک‌تر همچون صندوق های سرمایه گذاری بورسی است.

اما به گفته مسئولین سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه های نظارتی ما به کرّات نشان می دهد سرمایه گذاران تمایل زیادی به ورود مستقیم در بازار و تملک مستقیم سرمایه دارند.

اما در پی بروز هر شایعه یا واقعه ای دچار هیجانات کاذب می شوند و بر روند فعالیت بازار ولو به صورت موقت تاثیر می گذارند که این تصمیم در راستای کاهش اثر این هیجانات است.

همچنین بخوانید: آموزش مقدماتی ورود به بازار بورس – اصطلاحات و تعاریف

تغییرات دامنه نوسان موقتی است

نوسانات قیمت ارز

صحرایی، مدیرعامل بورس تهران در پاسخ به گلایه برخی سهامداران بر لزوم اعلام تغییرات دامنه نوسان از سه روز کاری قبل به استناد ماده ۲۳ فصل ۷ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران مصوب ۱۳ آذر ماه ۹۸ گفت: این قانون برای تغییرات دائمی بر روی ساختارها از جمله دامنه نوسان و تغییرات حجم مبنا این موضوع ذکر شده است که با پیشنهاد هیات مدیره بورس‌ها و بررسی در هیات مدیره سازمان می تواند تغییرات پیشنهادی، جایگزین روش و ساختار قبلی شود و باید سه روز کاری قبل از اجرا اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

وی با اعلام استفاده از اختیارات قانونی سازمان بورس برای اتخاذ تصمیمات موقت برای مدیریت بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به استناد بند ۱۱ ماده ۷ این نوع تصمیمات سازمان مشمول صرف کاری مذکور نمی شود؛ چراکه این تصمیمات دائمی نیست و ضرورتی برای طی مسیر تغییرات دائمی ندارد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به قابلیت بازنگری در تصمیمات اخیر سازمان پس از طی دوره سه ماهه گفت: بر اساس آنچه در مصوبه ذکر شده است تصمیمات موقت سازمان بورس در بازه های سه ماهه قابلیت بازنگری دارد، همچنین اختیار تشخیص تغییرات بعدی نیز به سازمان بورس داده شده است که می تواند به فراخور شرایط اتخاذ و مورد اجرا قرار گیرد.

واکنش ها مردمی نسبت به کاهش دامنه نوسانات چه بود؟

تابلوی بورس

برخی معتقدند با اجرایی شدن این محدودیت، شاهد کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بورس و تغییر مسیر نقدینگی از بازار سهام به سمت دیگر بازارهای موازی همچون ارز، طلا، سکه، مسکن و خودرو خواهیم بود.

 مهم ترین تاثیر این اتفاق، تقویت فعالیت های سوداگرایانه و غیرمولد خواهد بود و در نهایت از تولید کننده حمایت نخواهد شد.

در مقابل، یکی از مدیران بازار سرمایه، اظهار داشته است: شاید مسئولان نتوانند همه موارد را کامل و شفاف توضیح بدهند اما بازدهی بالای بورس باعث شده بود تا سازمان امور مالیاتی اصرار به دریافت مالیات از سرمایه گذاران این بازار داشته باشد.

عموم مردم نیز که ظاهرا از این تصمیم سازمان بورس راضی نیستند واکنش های شدیدی نسبت به ایت تصمیم داشته اند. آن ها معتقدند، این تصمیم باعث جلوگیری از رشد سریع در بازار بورس می شود. به عقیده آن ها، یکی از تنها مواردی که بازار بورس را به شدت جذاب کرده است سرعت رشد در بازار بورس بوده است. با این حال کاهش دامنه نوسانات این جذابیت بازار را کاهش می دهد.

و اما کلام آخر ….

سرمایه گذاری کم خطر

شاید هنوز هم نتوان با قطعیت بیان داشت که اثرات میانه مدت و بلند مدت این تصمیم اتخاذ شده چیست.

پس باید منتظر بمانیم تا پس از عبور از تنش های ناگهانی ایجاد شده در بازار بورس به دقت بررسی کنیم آیا این تصمیم به راستی به نفع مردم است؟

اگر این تصمیم همانطور که مسئولان بیان داشته اند به منظور حفظ دارایی های مردم باشد شاید آنقدرها هم بد نباشد.

هرچند این تصمیم باعث می شود مدت زمان لازم برای بدست آوردن میزان مشخصی سود افزایش محسوس پیدا می کند، با این حال در صورت کاهش شدید ارزش سهام های خریداری شده توسط تازه ورودان به بازر نیز از زیان دیدن شدید آن ها جلوگیری می شود.

متن کامل ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص کاهش دامنه نوسانات را در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بخوانید.

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *