از استارتاپ پزشکی چند میلیارد دلاری Babylon چه می دانید؟

استارتاپ Babylon

زمیانیکه صحبت از استارتاپ های پزشکی می شود فکرمان به سمت فعالیت های علمی پزشکی، گردشگری سلامت و یا سایت های نوبت دهی پزشکی می رود.

ولی استارتاپ Babylon با تلفیق هوش مصنوعی و علم پزشکی توانسته است تحولی نوین در حوزه استارتاپ های پزشکی ایجاد کند.

پس در این مقاله با پین استارتاپ همراه باشید تا باهم به بررسی این استارتاپ موفق و پولدار ایرانی- انگلیسی برویم.

با بنیانگذار Babylon آشنا شویم

استارتاپ بابیلون
استارتاپ بابیلون

داستان استارتاپ Babylon از یک ایرانی- بریتانیایی به نام علی پارسا آغاز می شود. او متولد رشت است و تا دوران مدرسه در ایران بود و همزمان با شروع انقلاب به انگلیس رفت.

شاید عجیب به نظر برسد که برخلاف انتظار ما، علی پردر هیچ یک از حوزه های مربوط به پزشکی تحصیل نکرده است و برعکس رشته تحصیلی او فیزیک بوده است. دکتر علی پارسا که در گذشته به عنوان  سرمایه گذار بانکی فعالیت میکرد اولین فعالیت استارتاپی خود را در سال ۱۹۹۵ آغاز کرد.

استارتاپ ویکتوریا و گیلان

استارتاپ بابیلون
استارتاپ بابیلون

اولین استارتاپ علی پارسا با نام Victoria & Gilan (V&G) شروع شد. علت این نام گذاری هم به ملیت ایرانی – بریتانیایی علی پارسا و زادگاهش بر میگردد.

فعالیت Victoria & Gilan (V&G) بر روی مدیا متمرکز بود و سبب شد علی پارسا در سال ۱۹۹۳ جایزه برترین کارآفرین جوان را دریافت کند. او در سال ۱۹۹۵ این شرکت را فروخت و پس از مدتی فعالیت به عنوان سرمایه گذار به تاسیس شرکت دیگری به نام Circle Health را تاسیس نمود.

این شرکت اولین شرکت خصوصی بریتانیا بود که بر روی سیستم سلامتی و بیمارستانی بریتانیا به صورت متمرکز فعالیت میکرد.

شرکت Circle Health هم اکنون نیز یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت های اروپایی با سود سالیانه ۲۰۰ میلیون یورویی است که بیش از ۳۰۰۰ کارمند نیز دارد.

Babylon Health چگونه تاسیس شد؟

استارتاپ بابیلون
استارتاپ بابیلون

علی پارسا با توجه به تجربه موفقی که در شرکت Circle Health و مدیریت آن کسب کرده بود، در سال ۲۰۱۴ استارتاپ Babylon را در قالب یک اپلیکیشن پزشکی معرفی کرد.

این اپلیکیشن که می توان آن را یکی از پیشرو ترین استارتاپ های حوزه پزشکی و هوش مصنوعی دانست به کاربران خود اجازه می دهد به صورت آنلاین و در هر لحظه که مایل بودند با پزشکان و متخصصین حوزه سلامت به چت و یا مکالمه تصویری بپردازند.

این برنامه همچنین با بهره گیری از هوش مصنوعی قادر است با پرسش تعدادی تعداد از کاربر با دقت زیادی مشکل و بیماری او را پیش بینی کرده و اطلاعات حاصله را در قالب گزارشی پزشکی و به صورت پرونده در اختیار فرد و پزشک مخصوصش قرار دهد.

جذب سرمایه های میلیون دلاری  و تبدیل شدن به استارتاپی یونیکورن

استارتاپ بابیلون
استارتاپ بابیلون

شاید عجیب نباشد که استارتاپ Babylon هم مانند بسیاری از استارتاپ ها به ویژه آن هایی که به یونیکورن تبدیل می شوند خیلی مایل به اطلاع رسانی وضعیت جذب سرمایه خود نباشند.

با این حال اطلاعات درز کرده از این کمپانی بیان می کنند که این استارتاپ توانسته است در راندهای مختلف از افراد، شرکت های سرمایه گذاری و کشورهای مختلفی جذب سرمایه داشته باشد.

PFI (صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی) ؛ یک شرکت بزرگ بیمه درمانی مستقر در ایالات متحده، صندوق ERGO مونیخ، و تعدادی سرمایه گذار ریسک پذیر با اعتماد به Babylon Health اقدام به سرمایه گذاری بر روی این استارتاپ کرده اند.

همین سرمایه گذاری های گوناگون سبب شده است که ارزش کنونی این استارتاپ رقم ۲ میلیارد دلار تخمین زده شود و به یک استارتاپ یونیکورن تبدیل شود.

استارتاپ Babylon این بار در آمریکا

استارتاپ بابیلون
استارتاپ بابیلون

شاید کمی شبیه شعار های انتخاباتی باشد ولی استارتاپ Babylon با شعار: ” آمده ایم تا خدمات پزشکی با کیفیت و ارزان قیمت را در اختیارتان قرار دهیم” اعلام نمود از ژانویه ۲۰۲۰ وارد بازار آمریکا نیز می شود.

بنا به گفته Kurt Blasena رهبر استراتژی استارتاپ Babylon، ورود این شرکت به آمریکا با همکاری دو شریک اصلی و با حمایت ویژه دولت آمریکا صورت خواهد گرفت.

پیش بینی می شود با ورود استارتاپ Babylon بسیاری از مردم آمریکا بتواند از خدمات پیشرفته و بر پایه هوش مصنوعی این کمپانی استفاده کنند.

ورود این شرکت به آمریکا احتمالا سبب رشدی ۳ الی ۵ برابری شرکت خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که استراتژی استارتاپ Babylon برای فعالیت در آمریکا بر خلاف بریتانیا که به صورت ارتباط مستقیم با بیمار است، در راستای همکاری با شرکای کلیدی آمریکایی خود جهت رسیدن به چشم انداز بهداشت آمریکا خواهد بود.

همچنین بخوانید: چه عواملی استارتاپ های ثروتمند حوزه پزشکی را به نابودی کشاند؟

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *