تکنولوژی ۵G را بیشتر بشناسیم

تکنولوژی 5G

بی شک تکنولوژی ۵G یا نسل پنجم از ترند های مطرح و پر حاشیه سال ۲۰۲۰ است.روز به روز به فراگیر شدن این تکنولوژی نزدیک میشویم.

در این مقاله با این تکنولوژی بیشتر آشنا خواهیم شد.

تکنولوژی ۵G چیست؟

نسل پنجم شبکه تلفن همراه،جدیدترین نسل سیستم های ارتباطات سیار سلولی است.این نسل سرعت آپلود و دانلود بالاتر و همچنین ارتباط پایدارتر را برای ما ایجاد میکند.

این تکنولوژی با اهدافی نظیر افزایش سرعت انتقال داده در شبکه و کاهش تاخیر در شبکه و همچینین افزایش سرویس دهی و خدمات به کاربران شروع به کار کرد.

5G

چرا به این فناوری نیاز داریم؟

روزبه‌روز به آمار کاربران گجت‌هایی مانند ساعت‌های هوشمند، گوشی‌ها و تبلت‌ها افزوده می‌شود و به همین خاطر حجم استفاده از اینترنت موبایل به‌صورت فزاینده‌ای رو به افزایش است .

شبکه‌های ارتباطی فعلی در حال اشباع شدن هستند و مثلا وقتی هزاران نفر در یک مکان محدود می‌خواهند از اینترنت موبایل بهره ببرند، شبکه مذکور به مشکل برمی‌خورد.

فناوری ۵G به‌راحتی می‌تواند به‌صورت همزمان به هزاران گجت موجود در یک منطقه‌ی محدود سرویس دهد که این مزیت در موارد مختلف تا حد زیادی مثمر ثمر خواهد بود.

مزیت های تکنولوژی۵G

سرعت بالا: افزایش سرعت اینترنت و شبکه از بدیهی ترین مزایای این فناوری به حساب می آید.

ظرفیت بالا:افزایش ظرفیت بدین معنا که ۵G می‌تواند ارتباطات موبایلی بیشتری را پشتیبانی کند برای درک بیشتر به مثال زیر توجه کنید.

همه ی ما تجربه استفاده گروهی از یک سیستم ارائه دهنده اینترنت را داشتیم چه در محل کار یا چه در منزل و…در هنگامی که کاربرانی زیادی به طور همزمان به مودم وصل هستند ،ما با کاهش سرعت اینترنت یا قطع شدن آن مواجه شده ایم. ولی با ۵G این مشکلی قابل حل است.

5G

کاربرد فناوری ۵G درصنعت :

بیشک سرعت بالا و تاخیر کم و ظرفیت بالا در صنعت تاثیرات خود را میگذارد.

صنعت خودرو:

خودرو ها اتوماتیک و خودران در بستر شبکه با تاخیر کم قادر هستند تا داده های زیادی را در فضای ابری و به کمک سنسور های زیادی تحلیل کنند و با یکدیگر تبادل اشته باشند.

اینترنت اشیا:

بی شک نسل پنجم زیر ساخت و زمینه را برای رشد هر چه بیشتر اینترنت اشیا فراهم میکند .

با بهتر شدن اوضاع شبکه سبب شده تا IOT بیش از بیش و با سرعت بیشتری رشد پیدا کند.

واقعیت مجازی

از دیگر تنایج این تکنولوژی میتوان به واقعیت مجازی اشاره کرده و به کمک آن ،افراد زیادی میتوانند از واقعیت های مجازی به طور همزمان استفاده کنند.

اپلیکیشن‌های وب و فضای ذخیره‌سازی ابری :

clude به یک ضمیمه نامحدود حافظه گوشی مبدل خواهد شد. شما دیگر هیچ‌گاه نگران کمبود حافظه برای ذخیره عکس‌های خود نخواهید بود.

همچنین اپلیکیشن‌های فوری گوگل، اپلیکیشن‌های وب مبتنی بر فضای ابری که بسیار سریع در جستجوگر موبایل اجرا می‌شوند، از ۵G بهره زیادی خواهند برد .

5G

تکنولوژی ۵G و سلامتی :

درباره مضر بودن امواج نسل پنجم بحث بسیار است اما نتیجه گیری فعلی بر این است که ضرر این تکنولوژی از تکنولوژی ۴G یا قدیمی‌تر بیشتر نیست .

و همچنین تحقیقات نشان میدهند که امواج حاصل از فناوری ۵G باعث ایجاد توده های سرطانی نمیشود .

سوالاتی درباره این فناوری:

آیا اینترنت ۵G در مناطق روستایی هم در دسترس است؟

جواب این پرسش متاسفانه خیر است. بدلیل اینکه راه اندازی این تکنولوژی نیاز به یکسری امکانات دارد و این امکانات هزینه براست فعلا به صرفه و دسترس نیست نیست.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید:آیا می توانید یک شبه از اینستاگرام به تخم مرغ برسید؟

چه زمانی این تکنولوژی در ایران قابل دسترس می شود؟

زمان اعلام شده سال ۱۴۰۰ است اما این زمان خیلی دقیق نیست .

آیا تکنولوژی ۵G گران است؟

این روزها این تکنولوژی ارزان نیست و قیمت نسبتا بالایی دارد ولی کارشناسان معتقد هستند که قیمت این تکنولوژی و ابزار های نظیر تلفن های هوشمند و گجت ها روند نزولی پیدا خواهند کرد.

5G

نتیجه گیری:

این تکنولوژی همان قدر که میتواند باعث بهبود روند کسب و کار شما شود میتواند باعث ورود رقبا به کسب و کار شما بشود . مزیت اصلی ۵G می تواند کمک کند تا مشاغل سریعتر و کارآمدتر کار کنند .

سعی کنید با استفاده درست از این تکنولوژی باعث پیشرفت کسب وکار خود بشوید.

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *