نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

زمانیکه صحبت از گردشگری می شود خیلی از ما ترجیح می دهیم در محیطی آرام و در شرایطی لوکس و بی درد سر اوقات فراغت خود را سپری کنیم. ولی ظاهرا افرادی هستند که خیلی هم شرایط راحت و بی دردسر را برای گردشگری ترجیح نمی دهند و دوست دارند در دل طبیعت و همراه با سختی هایی که یک گروه عشایر در مسیر کوچ خود با آن روبرو هستند به گذراندن اوقات فراغت خود بپردازند.

در این مقاله پین استارتاپ به معرفی گروه استارتاپی جوان و خلاق نومدتورز می پردازد که با یک ایده خلاقانه علاوه بر فعالیت در راستای ایجاد تورهای گردشگری اینکامینگ، به احیای خرده فرهنگ های ایران عزیزمان نیز می پردازد و کمک می کند منبع درامدی جانبی برای عشایر نیز فراهم شود.  

با استارتاپ نومدتورز آشنا شویم

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ خرده فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

نومدتورز یک استارتاپ گردشگری است که با هدف کمک به حفظ خرده‌ فرهنگ‌های در معرض فراموشی ایران، برای گردشگران خارجی تورهای عشایری برگزار می‌کند. این استارتاپ  تا به حال چندین تور عشایری در منطقه بختیاری برگزار کرده است.

نومد تورز به دنبال این است که با ایجاد معیشت مکمل برای عشایر بتواند به حفظ سبک زندگی عشایری کمک ‌کند و باعث ‌شود که نه تنها گردشگر تجربه واقعی‌ زندگی کوچ‌نشینی را کسب کند بلکه از مشارکت در حفظ یک فرهنگ کهن لذت ببرد.

در تورهای نومدتورز چه اتفاقی می افتد؟

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

در این تورها گردشگر ماجراجوی خارجی می‌تواند فرهنگ در معرض نابودی عشایر را لمس کند. در این تجربه‌ی منحصر‌به فرد، گردشگر مسئول به عنوان عضو موقتی از خانواده عشایر فرصت زندگی به سبک هزاران سال پیش را در طبیعت آرام و بکر پیدا می‌کند. همراه عشایر غذا می‌خورد، در سیاه چادرهایشان می‌آساید، با آنها چوپانی می‌کند و کوچ، بارزترین شاخصه‌ی زندگی عشایری را با همه‌ی سختی‌ها و لذت‌هایش تجربه می‌کند.

تجربه کوچ به عنوان شاخص‌ترین ویژگی زندگی عشایری، درک عمیقی از این سبک زندگی برای گردشگران ایجاد خواهد کرد و این تور در میان اکوتوریست‌های اروپایی طرفداران بسیاری دارد.

همچنین بخوانید: ۴ استارت آپ گردشگری که به کمک شهرهای هوشمند آمدند

نومدتورز بار دیگر ثابت کرد محتوا پادشاه است و دیجیتال مارکتینگ تخت پادشاهی

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

تجربه ویژه‌ای که این استارتاپ برای گردشگران خارجی بوجود آورده باعث شد یک کمپین موفق حمایت مالی در پلتفرم Indiegogo  داشته باشد و اینفلوئنسرهای حوزه گردشگری بین‌المللی همچون سردبیر بخش خاورمیانه مجله lonely planet این تیم را تحسین کنند و به صورت داوطلبانه در تورهای نومد شرکت کرده و این تیم را معرفی کنند.

همچنین نومدتورز موفق شد افراد متخصصی را ازکشورهای فرانسه و اسپانیا و حوزه بالکان که درحوزه تولید محتوا به صورت داوطلبانه کار می‌کنند، جذب کرده و از آن‌ها برای شرکت در تورهای عشایری دعوت کند. این امر منجر به این شد که محتواهای باکیفیتی در شبکه‌های اجتماعی بازارهای هدف این استارتاپ منتشر شود و فروش این شرکت رشد خوبی داشته باشد.

رقبای نومدتورز چه کسانی هستند؟

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ خرده فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

شاید بتوان اصلی ترین و بزرگترین رقیب این کسب و کار نوپا را جی ادونچر (GAdventure) دانست. کسب و کاری که ایده آن از یک سفر به آسیا شروع شد. موسس GAdventure پس از آنکه از سفر خود که تنها با یک کوله پشتی بود بازگشت به این فکر افتاد که چرا کسی از ظرفیت های قراوان و نهفته موجود در زندگی های روستایی استفاده نمیکند؟ همین فکر باعث شد او استارت ایده خود را بزند و به عنوان یکی از پیشگامان فعال در کسب و کار و گردشگری روستایی آغاز به فعالیت کند.

نو مدرتورز نیز با شناسایی ظرفیت های که در بخش عشایری کشور وجود دارد شروع به فعالیت در این زمینه نموده است و تاکنون توانسته است به نتایج خوبی نیز دست پیدا کند.

محمد ملکشاهی، بنیانگذار این استارتاپ سایر رقبای کسب و کار خود را به صورت زیر تقسیم بنده می کند:

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ خرده فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.
  • راهنمایان محلی که به صورت فردی اقدام به جذب مشتری و برگزاری تور می‌کنند.
  • گروه‌هایی که قصد ایجاد پلتفرم برای مرتبط کردن راهنمایان محلی و گردشگران را دارند.
  • گروه‌های مطالعاتی که به صورت جسته‌گریخته تورهای عشایری برگزار می‌کنند.
  • آژانس‌هایی که تورهای عشایری را در مجموعه تورهای خود تعریف می‌کنند. این تورها عموما تورهای کلاسیک ایران‌گردی هستند که یک یا دو روز با عشایر ملاقات دارند.

چه چیزی باعث پیشی گرفتن نومدتورز از رقبای خود شد؟

نومدتورز، استارتاپی که برای حفظ فرهنگ ها و زندگی عشایری به پا خاسته است.

شاید بتوان مهم‌ترین مزایای رقابتی نومدتورز را در سه بخش معرفی کرد:

  • روابط گسترده و عمیق در میان خانواده‌های عشایری که به واسطه زمان و هزینه قابل توجهی کسب شده است .
  • برنامه مدون برای گسترش رابطه در میان خانواده‌های عشایری
  • توانایی و تجربه برگزاری تورهای کوچ (اجرای این تورها بدون ارتباطات قوی با تعداد زیادی از پارتنرهای عشایری ممکن نیست.)

در وبلاگ پین بخوانید: با ۴ استارت آپ جذاب فعال گردشگری در سال ۲۰۲۰ آشنا بشین

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *