استارت آپ ها برای ارائه به سرمایه گذاران چه مواردی را نیاز دارند؟

با یک ارائه یا در اصلاح ( Pitch ) ، ایده ایده کسب و کار شما در مدت زمان کوتاهی توصیف می شود. غالباً از قالب ارائه های ویژه ای برای پرزنت استفاده می شود.

هدف معمولاً کسب مشتریان جدید ، سرمایه گذاران یا سایر ذینفعان است که می تواند باعث شود شرکت ترقی کند. Vidar Andersen مربی Rhineland Pitch درباره سه نوع سرمایه گذار و آنچه باید در نظر گرفته شود توضیح می دهد.

۳ روش ارائه استارت آپ

ارائه مفهموم سطح بالا ( The high concept pitch )

 ارائه به سرمایه گذاران

سطح مفهوم بالا جوهر ایده کسب و کار شما را در یک جمله برمی انگیزد. توجه داشته باشید که ارائهشما بسیار تاثیر گذار است و در همان اول ارائه باید به اصطلاح میخ خود را بکوبید. گاهی اوقات این نوع از ارائه را “ارائه توییتری” نیز خوانده می شوند.

در اینجا مهم است که به طور خلاصه و قابل درک بیان کنید تا همه ایده اصلی را درک کنند. یک شکل رایج رویکرد “ما برای X هستیم”. مثال: فلیکر برای فیلم ها (امروزه با عنوان یوتیوب شناخته می شود)

ارائه آسانسوری ( The elevator pitch )

 ارائه به سرمایه گذاران

در ارائه آسانسوری ، ارائه دهنده حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه فرصت دارد تا به شخص دیگری اولین ایده از کسب و کار یا استارتاپ خود را توضیح بدهد. اصطلاح “ارائه آسانسور” از این واقعیت ناشی می شود که غالباً شما می توانید یک سرمایه گذار بالقوه را برای مدت کوتاهی پیدا کرده و ایده خود را برایش توضیح دهید.

به عنوان مثال ، اگر با او در آسانسور هستید. تا زمانی که آسانسور در حال حرکت است ، شما می توانید این سرمایه گذار را متقاعد کنید تا شما را به مکالمه ای طولانی دعوت کند.

پیچ دک ( The pitch deck )

“پیچ دک” (Pitch Deck) روشی استاندارد برای ارائه یک استارت آپ است که کارآفرینان از آن به منظور جلب توجه سرمایه گذاران  و تامین بودجه مورد نیاز شرکت خود بهره می برند. این فرم از ارائه، ویژگی ها و همچنین الزامات مشخصی دارد که باید تحت هر شرایطی رعایت شوند.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : Pitch Deck و بایدها و نبایدهایی که باید به آنها توجه داشته باشیم ( بخش اول )

۱۳ اسلاید برای ارائه یک پیچ دک

 • عکس اول : صفحه اول به عنوان یک جلد استفاده می شود و چندان نمایان نیست. فقط نام شرکت یا آرم. احتمالاً تاریخ و مناسبت.
 • ماموریت
 • خلاصه : می توانید خلاصه مختصری در قسمت سوم بیاورید. این بهترین حالت ارائه آسانسوری است.
 • تیم : همانطور که از عنوان پیداست ، تیم در اینجا معرفی می شود. مهارتهای ویژه و موفقیتهای گذشته در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر سرمایه گذار تصور خوبی از تیم داشته باشد و ببیند که در گذشته موفقیت هایی هم بوده است ، از این رو او به احتمال زیاد باور دارد که این پروژه نیز موفقیت آمیز خواهد بود.
 • مسئله : پس از گذر از نکته قبلی ، به مسئله پرداخته می شود. این توضیح می دهد که چگونه این مشکل مورد توجه قرار گرفته است . باید برجسته شود که تأثیر واقعاً منفی مسئله چیست.
 • راه حل : راه حل مسئله به طور خلاصه و مختصر توضیح داده شده است. نسخه ی نمایشی موجود ، نرم افزار در حال کار یا حداقل تصاویر محصول نیز نشان داده شده است. بدون معرفی نرم افزار یا حداقل انگیزه های بصری دیگر ، متقاعد کردن سرمایه گذاران بسیار دشوار خواهد بود پس نیاز است شما یک MVP یا کمینه محصول پذیرفتنی داشته باشید.
 • فن آوری : پس از ارائه راه حل ، مختصراً توضیح داده شده است که چگونه از لحاظ فنی عملی شده است. فن آوری های مورد استفاده و مزایای استفاده از رقابت مهمترین نقش را در اینجا بازی می کند.
 • بازاریابی : بعد از ارائه ایده و محصول ، این موضوع در مورد بازاریابی است. ابتدا گروه های هدف و اندازه بازار ارائه می شود. همچنین توضیح می دهد که از کدام کانال ها برای ارائه و معرفی محصول استارتاپ استفاده می شود.
 • فروش : اگر مشتریان از قبل وجود داشته باشند ، ما در اینجا درباره آنها صحبت خواهیم کرد. اگر هنوز مشتری ندارید ، در مورد مدل کسب و کار و چگونگی ساختن پول با ایده صحبت کنید.
 • رقابت : چرا مشتریان باید از این محصول استفاده کنند و نه از رقبای شما؟ برای روشن شدن این سؤالات لازم است نشان دهید که چه رقبائی وجود دارند و چه کاری بهتر از آنها می توانید انجام دهید.
 • مایل استون : این بخش برنامه سال آینده را نشان می دهد. اینها شامل محصول ، تیم ، بازاریابی و فروش است. برآورد هزینه های سه ماهه و کل نیز باید ذکر شود. این ارائه به سرمایه گذاران این تصور را می دهد که با پول سرمایه گذاری شده و اهداف چه اهدافی باید حاصل شود.
 • نتیجه : این اسلایدها تصویری از آنچه ممکن است در آینده برای استارت آپ باشد را نشان می دهد. اگر برنامه ریزی فعلی کار کند و هدف مشخص باشد، در آخر چه می توان به دست آورد؟
 • تأمین مالی : این اعداد است نشان می دهد که چقدر و چه پولی و از کجا به دست می آید. آنچه از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که برای پولی که در این دور جمع می شود چه اتفاقی می افتد؟
۰
amir mohammadbeigi
Author: amir mohammadbeigi

من مینویسم که تو بخونی.....

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من مینویسم که تو بخونی.....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *