مشاغلی که تا ده سال آینده توسط ربات ها و به کلی از انسان ها دزیده خواهند شد.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ماشینی شدن بسیاری از مشاغل،آینده ای رباتیکی و بدون حضور نیروی کار انسانی قابل پیش بینی است. اگر زمان حال را با ده و یا پانزده سال پیش مقایسه کنیم از بین رفتن بسیاری از مشاغل را به عینه خواهیم دید ولی این روند با افزایش سرعت پیشرفت تکنولوژی تسریع شده و پیش بینی میشود تا ده سال آینده تعداد دیگری از مشاغل نیز از بین بروند. پس با پین استارتاپ همراه باشید تا باهم به بررسی مشاغلی بپردازیم که در آینده ای نه چندان دور وجود نخواهند داشت.

رانندگی:

جهان بدون راننده قابل تصور نیست و همیشه نیازی همیشگی برای این خدمت قابل حس خواهد بود. اما تا چه زمانی انسانی قصد دارند ساعت ها پشت فرمان بنشینند و صد ها مسافر را جابه جا کنند؟ اگر کمی اهل دنبال کردن اخبار تکنولوژی باشید حتما تاکنون در خصوص ماشین های خودران مطالبی را دیده اید. ایده ای که کارآفرین مشهور آمریکایی ایلان ماسک، بارها راجع به آن صحبت کرده و حتی طراحی و تولید تعدادی از این اتوموبیل ها را نیز شروع کرده است. البته هنوز هم مشکلاتی در مباحث مربوط به تصادفات و ایمنی سرنشینان در اتوموبیل های خودران وجود دارد و این امر سبب شده هنوز آنچنان که باید و شاید این ماشین ها را در خیابان ها نبینیم. ولی مطمِن باشید تا ده سال آینده دیگر کسی پشت فرمان نخواهد نشست و تنها با فشار دادن یک دکمه و تعیین آدرس مقصد مورد نظر، به محل خواهد رسید.

کشاورزی:

قطعا حذف شدن شغل کشاورزی در کشورهایی مانند ایران که منبع درآمد بسیاری از کشاورزان و کارگران را تشکیل می دهد خطرناک خواهد بود ولی از الان باید خود را برای روزی که مانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، کشاورزی مدرن و ماشینی جایگزین کشاورزی انسانی شود آماده باشیم. البته هنوز هم بسیاری از افراد معتقدند که شغل کشاورزی حتی در بیست و یا سی سال آینده نیز به کلی از بین نخواهد رفت، چراکه کشاورزی علاوه بر شغل برای بسیاری از افراد یک سرگرمی و فعالیت بعد از بازنشستگی محسوب می شود. با این حال با بررسی آنارهای موجود در خصوص تعداد کشاورزان موجود در بسیاری از کشورها به ویژه آمریکا به این نتیجه می رسیم تعداد این علاقه مندان به کشاورزی خیلی هم زیاد نیست. کشوری با جمعیت بیش ۳۲۰ از میلیون نفر اکنون تنها ۲میلیون کشاورز دارد و این حاکی از آن است که آمریکا مدت هاست شروع به ماشینی کردن سیستم کشاورزی کشور و حذف این شغل کرده است.

همچنین بخوانید: معرفی مراکز نوآوری و فناوری شرکت CISCO در جهان

مامور پست:

قطعا سورپرایز وزیر ارتباطات در خصوص ماشینی شدن سیستم پستی کشور به وسیله پهبادها را شنیده اید. پدیده ای که سال هاست در بسیاری از کشورهای غربی وجود دارد و حتی شرکت های بزرگی مانند آمازون برای ارسال محموله های پستی ویژه خود از آن استفاده می کنند. علاوه بر آمازون شرکت های خصوصی UPS و FedEx نیز استفاده از تکنولوژی برای ارسال محموله های پستی خود را آغاز کرده اند و همین قضیه نشان دهنده آن خواهد بود که کمی بعد از شرکت های پیشرو در پست، سایر شرکت های پستی نیز مجبور به ماشینی کردن روند کاری خود خواهند بود.

گزارشگری:

این طور که به نظر می رسد هر شغلی که کمی سخت باشد قرار است در آینده نه چندان دور از بین برود. گزارشگری نیز یکی از همین مشاغل است که به ساعت ها فعالیت احتیاج دارد و لازم است برای تهیه یک گزارش با تعدادی زیادی از افراد سر و کله بزنید و ساعت ها سرپا باشید. فعلا کسی تصوری از آینده ای بدون حضور گزارشگران انسانی ندارد ولی پیش بینی میشود این شغل نیز کمتر از ده سال دوام بیاورد.

ماهیگیری:

ایت شغل هم چندان متفاوت از کشاورزی نیست. کاری سخت که نیاز به ساعت ها فعالیت بدنی دارد که بازدهی زیادی هم نمیتوان از آن انتظار داشت. همین قضیه باعث شد از سال ها پیش که روند صنعتی شدن در بسیاری از کشورها شکل گرفت، کشتی های غول پیکر ماهیگیری جایگزین ماهی گیران سنتی شوند و این شغل را در خطر نابودی کامل قرار دهند.

این لیست مشاغل همین جا به پایان نمیرسد. مطالعاتی که توسط شرکت های فعال در زمینه استخدام و منابع انسانی شکل گرفته است پیش بینی هایی در خصوص تعداد دیگری از مشاغل دارند که عبارت اند از:

  • جواهر فروشی
  • چاپ کتاب و مجلات
  • صندوق داری
  • ارسال محموله
  • شرکت های ارائه دهنده خدمات مسافرتی
  • کارگری
  • داوری

گرچه این لیست احتمالا تشکیل دهنده شغل رویایی و یا حال حاضر بسیاری از مردم جهان به ویژه در ایران است، با این حال بهتر است اگر در یکی از این مشاغل فعالیت دارید قبل از اینکه خیلی دیر شود به دنبال شغلی پایدارتر برای خود باشید.

در وبلاگ پین استارتاپ بخوانید: ۱۰ روند در سال ۲۰۲۰

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *