اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

اگر لیستی از ثروتمندترین افراد جهان را بررسی کنید بدون شک در میابید اکثر آنها مرد هستند و تعداد کمی خانم در میان افراد ثروتمند خود ساخته وجود دارند. ولی با وجود اینکه ممکن است خیلی از آقایون با این واقعیت مخالفت کنند، اما یکی از دلایل اصلی ثروتمند شدن آن ها و نیز رشد اقتصاد جهانی وجود خانم ها بوده است. اگر فکر می کنید این گفته واقعیت ندارد، در این مقاله با پین استارتاپ همراه باشید تا اقتصاد جهانی بدون حضور خانم ها را بررسی کنیم و متوجه شویم بدون حضور آنها چه افرادی ممکن است ورشکست شوند و کدام کسب و کار ها احتمالا به کلی از بین خواهند رفت!

هر ساله ۸ مارچ به عنوان روز جهانی بانوان در سرتاسر جهان توسط خود خانم ها جشن گرفته می شود. اما اتفاقی که در ۸ مارچ سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد سبب وقوع زلزله ای شدید در اقتصاد جهانی شد و به گفته برخی از اقتصاد دانان، گویی دنیا و اقتصادش برای ۱ روز متوقف شد.

اما اتفاقی که در این روز افتاد چه بود؟

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

در مارچ سال ۲۰۱۷ بانوان سرتاسر جهان در نتیجه ناعدالتی هایی که همواره در سر کار تجربه می کردند تصمیم گرفتند برای یک روز هم که شده به سر کار نروند و فقط در خانه استراحت کنند. همین اتفاق سبب شد روز جهانی زن سال ۲۰۱۷ با تمامی سال های دیگر متفاوت باشد و آن را به روز جهانی “۴شنبه بدون بانوان” تبدیل کرد .

در این و در اوایل صبح همه چیز عادی به نظر میرسید، اما زمانیکه اقایان برای کار به شرکت ها، مغازه ها و محل کسب و کارشان رفتند متوجه شدند هیچ خانمی در آنجا حضور ندارد! چند ساعت بعد اجتماعی گسترده از خانم های معترض در خیابان ها جمع شدند و شروع به اعتراض علیه شرایط ناعادلانه ای که در زمینه اقتصادی برای آنها وجود دارد کردند.

همین اعتراض ها کافی بود تا اقتصاد جهانی به طرز باور نکردنی تحت تاثیر قرار بگیرد و میلیون ها دلار از حجم کلی معاملات جهانی صورت گرفته در آن روز کاسته شود. این حرکت نمادین سبب شد مطالعات گسترده ای بر روی تاثیر حضور بانوان بر اقتصاد جهانی رخ دهد. نتیجه این مطالعات باور نکردنی و به شرح زیر بود:

در صورتی که خانم ها از اقتصاد جهانی حذف شوند:

۱- حدود نیمی از نیروی کار ایالات متحده آمریکا ناپدید خواهد شد:

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

بانوان بیش از ۴۷% نیروی کار آمریکا را تشکیل می دهند و با حذف آن ها معلوم نیس چه بلایی بر سر اقتصاد جهانی می آد. برخی از گمانه زنی ها که به عقیده اقتصاددانان زیادی هم بد بینانه نیستند بیان می کنند که این اتفاق ممکن است به ورشکست شدن کامل آمریکا و حتی بزرگترین اقتصادهای جهانی منجر شود.

۲- نیروی کار ارزان قیمت منقرض می شود.

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

بر اساس گزارش های جهانی موجود، حقوق ذریافتی بانوان برای انجام کارها به اندازه ۳/۲ حداقل حقوق تعیین شده از سوی مراجع قانونی هر کشور است. این بدان معناست که اگر قرار باشد برای کاری ۱ دلار پرداخت شود، در اکثر کشورها خانم ها تنها ۷۹ سنت دریافت می کنند. این درحالی است که آقایان در بسیاری از موارد بیشتر از پایه حقوق هر کشور دریافت می کنند. اگر این مبلغ را در مقیاس بزرگتری بررسی کنیم، به این صورت خواهد بود که در سال ۲۰۱۴ بانوان طبقه متوسط آمریکا دستمزدی معادل با ۳۹٫۶۲۶ دلار نمودند و این در حالی بود که آقایان در شرایط برابر مبلغ ۵۰٫۳۸۳ دلار دریافت کردند.

همچنین بخوانید: ۱۰ استارت آپ که در زمان باروری به شما کمک می کنند

۳- آمریکا مجبور خواهد شد در اکثر مدارس خود را تخته کند!

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

حدود ۳/۴ از معلم های مدارس ابتدایی در آمریکا خانم هستند و با ناپدید شدن آن ها، آموزش امریکا تا حد زیادی فلج خواهد شد. این یعنی اینکه آمریکا به عنوان کشوری که اهمیت زیادی به آموزش و پرورش نسل جوان خود به عنوان آینده سازان قائل است باید حسابی احساس خطر کند. این مسئه در برخی از مناطق آمریکا مانند کارولینای شمالی و ویرجینیا در حدی شدید است که در روز ۸ مارچ ۲۰۱۷ تمامی مدارس ابتدایی این ۲ منطقه به دلیل عدم حضور خانم ها در سر کار به کلی تعطیل شدند.

۴- لرزشی شدید بر اندام برخی از ثروتمندترین کسب و کارهای جهانی خواهد افتاد.

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

بانوان بخش بزرگی از بدنه نیروی کاری بسیاری از کسب و کارها و صنایع را در جهان تشکیل می دهند. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط Census data :

• ۹۶٪ کل کارکنان بخش بهداشت دهان و دندان

• ۹۱٪ کل پرستاران ثبت شده

• ۸۴٪ کل صندوق داران

• ۶۰٪ از کل حسابداران

• ۵۳٪ کل داروسازان

و در کمال تعجب ۱۵% از نیروی ارتشی ایالات متحده آمریکا را خانم ها تشکیل می دهند و با حذف آن ها دیگر چیزی از کشور بزرگ آمریکا باقی نخواهد ماند. بر اساس گزارشات رسمی منتشر شده از سوی مقامات نظامی ایالات متحده، بیش از ۲۱۴٫۰۰۰ خانم در بخش های مختلف نظامی مشغول به کار هستند. بانوان همچنین ۱۹% کارکنان نیروی هوایی آمریکا و ۱۶% نیروی دریایی این کشور را شامل می شوند.

اگر این اطلاعات را به ارزش مادی تبدیل کنیم متوجه خواهیم شد که با حذف بانوان از ایالات متحده:

  • ۱۶۵ میلیارد دلار در بخش بهداشت و درمان
  • ۶۲۰ میلیارد دلار در بخش دارو سازی
  • ۲۰۶ میلیارد دلار در بخش نظامی

جمعا به ارزش ۹۹۱ میلیارد دلار از اقتصاد آمریکا حذف خواهد شد. این در حالی است که این عدد تنها مربوط به سه بخش از تعداد بی شماری بخش اقتصادی آمریکا می باشد.

۵-  حدود ۴% از مدیران عامل Fortune ۵۰۰ companies ناپدید می شوند.

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

ارزش کلی  Fortune 500 companies به حدی است که ۲/۳ از GDP ایالات متحده آمریکا را شامل می شود. سود سالانه ای که ایالات متحده آمریکا از Fortune 500 companies  بدست می آورد مبلغ هنگفت ۱۳٫۷ تریلیون دلار است.

اگر نگاهی به اقتصاد جهانی هم داشته باشیم، در صورت عدم حضور بانوان، صنعت غول پیکر لوازم آرایشی و بهداشتی به ارزش ۹۰۰ میلیارد دلار، بخش سلامت و پزشکی بانوان به ارزش ۶۰ میلیارد دلار و عمل های زیبایی و جراحی های بانوان به ارزش ۴۴ میلیارد دلار نیز به کلی ناپدید خواهند شد.

کلام آخر:

اگر روزی خانم ها در این دنیا ناپدید شوند چه اتفاقی برای اقتصاد جهانی می افتد؟

در انتها می توانیم اینطور نتیجه بگیریم که مطابق با گزارش منتشر شده توسط Census.gov ، بانوان بخش غیر قابل حذف و به شدت تاثیر گذار اقتصاد جهانی و حتی نبض تپنده آن هستند. گرچه حضور آن ها در میان سران رده بالای کشورهای جهان و حتی چهره های خود ساخته کمتر دیده می شود، با این حال به دلیل بالا بودن تعداد آن ها در بدنه اصلی شکل دهنده اقتصادی جهانی به عنوان نیروی کار، در صورت حذف آن ها تبعات گسترده ای گریبان گیر اقتصاد جهانی و تمامی کشور ها خواهد شد. اشاره به این نکته هم ضروری است که بسیاری از آقایان حاضر نیستند در شرایط روانی و مادی ای که بانوان مجبور به فعالیت هستند به کار مشغول شوند. پس قبل از اینکه دیر شود و مانند سال ۲۰۱۷ خانم ها تصمیم به استراحت بگیرند، بهتر است شرایط مناسبی را برای فعالیت آن ها هم فراهم کنیم و یا به کلی بیخیال بخش بزرگی از اقتصاد جهانی شویم!

در وبلاگ پین بخوانید: ۵ استارت آپ برتر حوزه سلامت زنان در سال ۲۰۱۹

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *