۳ استراتژی رهبری برای بهبود عملکرد تیم و رشد کسب و کار کوچک شما

بهترین راه برای زمانیکه که اعضای تیم بی انگیزه و غیر مشتاق به نظر می رسند.

هر صاحب کسب و کار کوچکی آرزو دارد که رشد کند ، اما این روند شامل چالش هایی است که فقط با صحبت کردن در مورد اهداف ، بودجه و کارهای هفتگی به راحتی برطرف نمی شوند. برخی اوقات نیز اتفاقاتی می افتد که باعث می شود اعضای تیم انگیزه خود را برای ادامه مسیر از دست بدهند. زمانیکه درگیری هایی هرچند کوچک میان اعضای تیم اتفاق می افتد، تیم احساس چند پارچگی می کند و این حالت زمانیکه جریان های مالی ورودی به تیم نیز پایدار و با ثبات نیستند بیشتر و شدیدتر می شوند.

در این هنگام، شما تصمیم میگیرید شما مجدد تاج رهبری رو روی سرتون قرار بدید و با درگیر کردن مجدد اعضای تیم در روند اجرایی آن ها را مجدد مشتاق به ادامه فعالیت کنید، چرا که دریافته اید اعضای تیم مانند جریان خون برای بدن هستند و ادامه مسیر بدون آنها ممکن نیس.

در این هنگام شما ممکن است پشت سر هم جلسات تیمی داشته باشید تا اعضای تیم را مجدد مشتاق به ادامه مسیر کنید و همچنین آنها را در جریان روند کاری تیم قرار دهید. اما هیچ نتیجه عملی به دست نمی آورید و در عجب هستید که چرا تیم با استعداد شما همچنان نمی تواند هیچ کاری از پیش ببرد! در این حالت قدم بعدی چیست ؟

در این شرایط زمان آن رسیده است که برای بهبود پیدا کردن روند کاری برخی چیزهارا تغییر دهید . بهبود عملکرد تیم فرآیندی است که به فداکاری ، عزم و رهبری شما و تک تک اعضای تیمتان احتیاج دارد . در این مقاله چند نکته که به بهبود عملکرد تیم و افزایش اثر بخشی عملکرد ها منجر میشود و می تواند سبب دستیابی به هدف نهایی تیم شود را باهم بررسی می کنیم .

همچینین در وبلاگ پین بخوانید : ۱۰ اشتباهی که افراد ثروتمند و موفق هرگز مرتکب نمی شوند!

نحوه گفتگوها را تغییر دهید. از صمیم قلب صحبت کنید

استراتژی رهبری برای بهبود عملکرد تیم و رشد کسب و کار کوچک شما

حرف نهایی تمامی رهبران موفق کسب و کارهای کوچک یک چیز است . این رهبران دائما در حال تاکید بر روی اهمیت کار تیم و اثر مثبت ناشی از فعالیت آن ها بر روی زندگی مردم هستند. آن ها همچنین بازنگری مدام چشم انداز تیم و نیز نحوه تعامل اعضای تیم با یکدیگر را نیز فراموش نمی کنند. در اینحالت و در زمانیکه اعضای تیم حس کنند حضور آنها به طور مستقیم تاثیر مثبتی در روند کاری تیم دارد احساس بهتری خواهند داشت و فعالیت بیشتر و سازنده تری دارند.

اگر اعضای تیم رفا برای انجام تسک های محول شده به آنها در محل کار حاضر شوند و هیچ حس تعلقی نسبت به تیم نداشته باشند خیلی زود فراموش خواهند کرد که اصلا چرا وارد این تیم شده اند. زمانیکه شما بر اساس یک چشم انداز و یکسری اهداف ملموس به رهبری تیم بپردازید خواهید دید که اعضای تیم کاملا یکپارچه هستند و همه برای رسیدن به هدف نهایی تیم تلاش می کنند.این احساس را در آنها ایجاد کنید که برای یک هدف بزرگ ، تاثیرگذار و هیجان انگیز کار می کنند.

مطمئن شوید که بطور دائم اعضای تیم مشتاق باقی می مانند و اعضای تیم کاملا درک کرده اند که تاثیر مستقیم عملکرد آنها در دستیابی شرکت به هدف نهایی چیست. همچنین لازم است که برای اعضای تیم به صورت کاملا شفاف مشخص کنید که قرار است به کجا برسید حتی اگر در خصوص مسیر منتهی به آن هدف مطمئن نیستید. با این کار اشتیاق و هدفی برای دنبال کردن می بخشید. ولی فراموش نکنید که همیشه صمیمانه و از صمیم قلب صحبت کنید. وظیفه شما به عنوان یک رهبر این است که اشتیاق و ایمان خود به کسب و کارتان را به اعضای تیم نیز منتقل کنید و کاری کنید که آن ها هم حس کنند این کسب و کار به تک تکشان تعلق دارد. برای این کار لازم است تصویر کلی که از آینده کسب و کارتان دارید را برای تیم تشریح کنید و به آن ها کمک کنید با انجام وظایف خود، در رسیدن به هدف نهایی به تیم کمک کنند.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : مدیریت و شوخی در کار

تعادل را حفظ کنید، شما یک انسان هستین نه سوپرمن!

استراتژی رهبری برای بهبود عملکرد تیم و رشد کسب و کار کوچک شما

واقعیت این است که همواره خیلی بیشتر از آن چیزی که در تقویمتان برای انجم دادن لیست کردید اید هست. تماس های بیشتری که می توان دید، آدم های بیشتری که می توان با آن ها به بحث و گفتگو نشست و کارهای بیشتری که می توان پیگیری کرد. اما فراموش نکنید که محول کردن وظایف زیاد و سنگین و در نظر گرفتن ددلاین های غیر منطقی برای اعضای تیم باعث می شود که آن ها بیش از آن چیزی که در توانشان است را صرف کار کنند و زمانی برای شارژ کردن مجدد خودشان برای داشتن شروعی پر قدرت تر نداشته باشند. اگر این افراد توسط افرادی که دوستشان دارند مدام این گله را بشنوند که ” تو چرا اینقدر کار میکنی؟ ” و در محیط کار نیز دائما وظایف جدید و بیشتر به آن ها تحمیل شود، بعد از مدتی احساس می کنند برای انجام کارها به انداره کافی خوب نیستند. این احساس منفی، آهسته آهسته باعث می شود خلاقیت و عملکرد آن ها کاهش پیدا کند. این حس منفی در نهایت منجر به این می شود که آن ها تمامی افراد کنارشان را نا امید می کنند.

سیاست های دفتر شما باید منصفانه باشد ، وفاداری را ستایش کنید و پاداشی برای کارمندان به خاطر مشارکت و سخت کوشی شان درنظر بگیرید. شما با دادن فرصت به همه برای کار کردن در کنار یکدیگر و دادن این حس به آنها که کار همه در کمار هم دارای ارزش هست به آنها امکان رشد و بلوغ کاری می شوید . اینکه در یک پروژه و یا یک کار ساعت ها و روزها در کنار یکدیگر کار کنید و در کار با چالش های زیادی روبرو شوید ولی بعد اتمام کار برای شارژ مجدد خودتان به تعطیلات بروید و استراحت کنید و انرژی خود را برگردانید و این تنها چیزی است که اهمیت دارد.

همچنین لازم است که همواره زمانی را برای ایجاد شناخت میان اعضای تیم اختصاص دهید. زمانی که به طور دقیقی شخصی را بشناسیم و رابطه عمیق تری با او داشته باشیم تمایل بیشتری برای حمایت از او و کار کردن به عنوان عضوی از تیم داریم. برنامه ریزی برای تمرینات تیمی ، تخصیص زمان برای شناخت هریک از اعضا و آشنایی با زندگی شخصی و علایق و سلایق آنها سبب ایجاد اعتماد و وفاداری میان اعضای تیم می شود . مطمئن شوید تیم شما دارای جوی دوستانه، با اشتیاق و مثبت است که همه با هم برای رسیدن به هدف تلاش میکنند. فراموش نکنید که تک تک اعضای تیم شما افرادی با مشکلات شخصی ، خانواده و دوستان، و محدودیت های مختلفی هستند که باید به آنها احترام گذاشت.

واگذاری وظایف و توانمندسازی – از ریز مدیریت کردن بپرهیزید و برچسب گذاری را رها کنید

استراتژی رهبری برای بهبود عملکرد تیم و رشد کسب و کار کوچک شما

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک قطعا تیم بزرگی نخواهید داشت و این باعث می شود که مجبور شوید وظایف متعددی را به عهده بگیرید. آیا تا بحال شده است که بعضی از اعضای تیم بگویند به دلیل اینکه منتظر گرفتن تایید نهایی از سوی شما بوده اند نتوانسته اند تسک خود را به موقع تمام کنند ؟ آیا همیشه حس می کنید لازم است کارهای اعضای تیم را مرور و تایید و رد کنید؟ آیا اعضای تیم شما به دلیل ایراد گیری مداوم شما از کارهایشان و تغییرات اساسی که در نتیجه کارشان ایجاد کرده اید احساس ناتوانی در انجام وظایف خود را داشته اند؟

تاکید بر این نکته لازم است که شما به عنوان رهبر یک تیم باید بدانید که راه های مورد پسند شما یا شیوه ای که فکر میکنید بهترین شیوه ممکن است لزوما بهترین حالت موجود نیستند و می توان کارها را به روش های مختلف دیگری هم انجام داد و نتایج مطلوبی هم گرفت. با ایراد گیری مداوم از اعضای تیم، شما بذر عدم اعتماد به نفس داشتن را در دل تک تک اعضای تیمتان می کارید. در عوض، کمی عقب تر بایستید و اجازه دهید که اعضای تیم به شیوه خودشان کارها را انجام دهند و درصورتی که به نتایج مطلوب رسیدند نیز آن ها را تشویق کنید. در این صورت، اعضای تیم به جای اینکه مطابق معمول منتظر بمانند تا شما دستورالعمل های لازم را ادر کنید می توانند خود کنترل و مدیریت کارها را در دست بگیریند و در کنار شما به پیشبرد کارها کمک کنند. همواره در کسب و کارتان نقاطی را مشخ کنید که ترجیح می دهید دورتر بایستید و اجازه دهید دیگران کارها را به شیوه خودشان انجام دهند. این قدرت و اعتماد به نفس را به کارمندانتان بدهید که بر اساس روش خودشان جلو روند.

سعی کنید به جای اینکه همواره مشخص کننده وظایق و شیوه انجام آن ها باشید، این اختیار و اعتماد به نفس را به اعضای تیم بدهید که خودشان کارها را پیش ببرند. مردم دوست دارند که حس کنند با دیگران برابرند و حرف هایشان توسط بقیه شنیده می شود. مردم دوست دارند برای کسانی کار کنند که به آن ها اعتماد داشته و احترام می گذارند. احترام به وسیله کارهایی که انجام می دهید به دست می آید، نه کارهایی که فکر میکنید میخواهید انجام دهید. مطمئن شوید که هیچگاه از عنوان شغلی خود برای تحمیل شیوه ای که فکر میکنید یک کار باید انجام شود استفاده نمی کنید.

همچنین در وبلاگ پین بخوانید : مدیریت منابع انسانی چیست؟

۰
amir mohammadbeigi
Author: amir mohammadbeigi

من مینویسم که تو بخونی.....

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

من مینویسم که تو بخونی.....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *