پنج راز طلایی ایلان ماسک برای موفقیت در کسب و کارهایش

قطعا حداقل برای یک بار هم که شده است اسم ایلان ماسک افسانه ای و کارهای عجیب و غریبش را شنیده اید. این مرد که آن را یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین چهره های تاریخ بشریت میدانند با داشتن آی کیو ۱۵۰ همواره انتقال تجربه را یکی از وظابف اصلی خود میدانسته و از طریق برگزاری تورهای بازدید از کارخانه های تسلا، اسپیس ایکس و سولار سیتی به ویژه برای دانش آموزان سعی در انتقال دانش و تجربه خود داشته است.

در این مقاله با پین استارتاپ همراه باشید تا پنج درس را که به گفته خود ایلان ماسک مهم ترین نکات برای شروع و اداره کردن هر کسب و کاری است را باهم بررسی کنیم.

بخوانید تا بتوانید هدایت کنید.

ایلان ماسک

مدرسه و دانشگاه بالاخره یک روزی تمام می شوند، ولی پروسه یادگیری شما نباید هیچ پایانی داشته باشد. به گفته ماسک: ” شما در ابتدا نمیدانید که چه چیزهایی را نمیدانید و این زمانی اتفاق می افتد که شاهد این هستید که در جهان اتفاقاتی در حال رخ دادن هستند که شما هیچ چیزی راجع به آن ها نمیدانید.”

به گفته یکی از دوستان نزدیک او، ماسک زمانیکه کودک بود کل کتاب دایره المعارف Britannica را خواند تا با جهان اطراف خود بیشتر آشنا شود. الان که به این موضوع فکر میکنیم شاید خجالت آور باشد که در زمانیکه ما مشغول خواندن کتاب داستان حسن کچل بودیم، ایلان ماسک یک دایره المعارف را میخواند. البته این روند در دوران بزرگسالی او نیز همچنان ادامه داشت و به گفته خودش روزانه ۳ ساعت را به مطالعه کتاب های مختلف می پردازد. موضوعات مورد علاقه ماسک شاید برای بقیه افراد کمی عجیب و غریب به نظر برسد ولی قطعا ایلان ماسک از خواندن کتاب هایی در زمینه فلسفه و چگونگی خلقت، فرا زمینی ها، زندگی های خارج از کره زمین و هر موضوع تخیلی و یا عجیب دیگر لذت می برد.

در ادامه لیستی از کتاب هایی که به گفته ایلان ماسک تغییر دهنده مسیر زندگی او بودند را میبینیم:

 •     “The Lord of the Rings” by J.R.R. Tolkien
 • ·       “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” by Douglas Adams
 • ·       “Benjamin Franklin: An American Life” by Walter Isaacson
 • ·       “Structures: Or Why Things Don’t Fall Down” by J.E. Gordon
 • ·       “Ignition: An Informal History of Liquid Rocket Propellants” by John D. Clark
 • ·       “Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies” by Nick Bostrom
 • ·       “Our Final Invention” by James Barrat
 • ·       The “Foundation” series by Isaac Asimov
 • ·       “The Moon Is a Harsh Mistress” by Robert Heinlein
 • ·       “Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence” by Max Tegmark
 • ·       “Merchants of Doubt” by Naomi Oreskes and Erik M. Conway
 • ·       “Einstein: His Life and Universe” by Walter Isaacson

تمام پول خود را برای تبلیغات خرج نکنید.

ایلان ماسک

ماسک هیچ گاه به تبلیغات و هزینه کردن بیش از حد برای آن اعتقادی نداشت. در عوض، او همواره از خود سوال می پرسد: ” آیا این سرویس یا کالا می تواند تغییر مثبتی ایجاد کند و یا شرایط عده ای را بهبود بخشد؟” اگر جوابی که در پاسخ به این سوال به خودش میداد “نه” بود بالافاصله ارائه آن سرویس یا کالا را کنسل میکرد و اگر جوابش ” بله” بود خب دیگر چه نیازی به تبلیغات است؟ مردم خودشان به روش دهان به دهان زحمت انجام تبلیغات را میکشند.

همچنین بخوانید: در یک روز کاری به سبک ایلان ماسک چه می گذرد؟

قبل از اینکه زندگی بیش از حد جدی شود ریسک کنید.

ایلان ماسک

به عقیده خیلی ها، بهترین زمان کارآفرینی در جوانی است. زمانیکه هنوز نه خود زندگی را بیش از حد جدی گرفته اید و نه دیگران و حتی جهان از شما انتظار خاصی داردند. به عقیده ایلان ماسک، زمانیکه بزرگتر و بزرگتر میشویم محافظه کاری ما هم بیشتر میشود پس تا قبل از اینکه دیر شود شروع کنید به ریسک کردن و خلق زندگی مورد علاقه خودتان. علاوه بر این، زمانیکه بالغ تر میشویم، تشکیل خانواده می دهیم . مسئولیت زندگی همسر و فرزندانمان به وظایف قبلی اضافه می شود، توانایی ما برای ریسک کردن کمتر میشود. به همین دلیل است که بزرگترین کارآفرینان جهان هم از سنین جوانی شروع کردند و با تلاش های توقف ناپذیر خود موفق شدند آنچه را که میخواهند خلق کنند.

به خودتان زحمت دهید

ایلان ماسک

قطعا نباید از کسی که هفته ای بیش از ۱۰۰ ساعت کار میکند توقع داشته باشیم که تاکید خاصی روی زیاد، سخت و هوشمندانه کار کردن نداشته باشد. به عقیده خیلی ها، ماسک معتاد به کار کردن است و روزهایی که به دلیلی مجبور باشد کارهایش را مطابق آنچه که باید، انجام ندهد احساس خوبی ندارد. اما حتی خود ایلان ماسک هم نمیتواند شما را مجبور کند هفته ای بیشتر از ۱۰۰ ساعت کار کنید ولی حداقل دفعه بعدی که بخاطر روزی ۸ ساعت کار کردن که جمعا هفته ای ۵۶ ساعت میشود احساس خستگی کردید برای یک لحظه هم که شده به یاد ایلان ماسک بیوفتید و فرمول موفقیت هفته ای ۱۰۰ ساعتش.

به جای ایراد گرفتن، راه حل خلق کنید.

ایلان ماسک

شاید تنها کسی که از گیر کردن در ترافیک ایراد نگرفت و در عوض تمام تمرکزش را بر روی خلق راه حلی برای جابه جایی سریع و ایمن گذاشت ایلان ماسک باشد. نتیجه این اتفاق هم خلق کمپانی دیگری به نام Boring Company بود که بر روی هدف از بین بردن معضل ترافیک و با استفاده از سیستم های تونلی متمرکز است. از نظر ایلان ماسک، خلق کردن آینده ای که از آن راضی و خشنود هستید خیلی بهتر از آن است که سال ها به امید ایجاد شدن دنیایی بهتر توسط شخصی دیگر منتظر بمانید. ماسک معتقد است، اگر مشکلی را در جهان، کشور، شهر و حتی خانواده خود مشاهده می کنید، بهترین فرد برای برطرف کردن آن مشکل خود شما هستید. پس دفعه بعدی که با اتفاقی ناخوشایند روبرو شدید، به جای غر زدن به دنبال پیدا کردن یک روش عملی برای حل آن و خلق کردن آن روش باشید.

در وبلاگ پین استارتاپ بخوانید: چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *