چه عواملی سبب شکست کمپین های تبلیغاتی برندهای جهان شد؟ (بخش دوم)

مهم نیست در روز چند ساعت و یا چند دقیقه در فضای مجازی و یا جلوی تلویزیون هستید، به هرحال هر روز حداقل چندتا تبلیغ رو خواهید دید. همین مسئله نشون دهنده اهمیت تبلیغات در شناخته شدن برند شماست. بعضی از این کمپین های تبلیغاتی هرچند کلی خرج زیر سر کمپانی ها گذاشتن ولی باعث شدن کلی هم ضرر به کمپانی برسه و حتی بعضی ها رو تا آستانه ورشکسته شدن هم پیش ببره.

در مقاله قبل، تعدادی از کمپین های تبلیغاتی برخی از بزرگترین برندهای جهان و دلیل ناموفق بودن هر کدوم رو بررسی نمودیم.

با توجه به استقبال خوب شما، در این مقاله به بررسی تعدادی دیگه از این کمپین های تبلیغاتی بزرگ شکست خورده می پردازیم.

یادمون باشه که مهم نیس یک برند تا چه حد بزرگ و مطرح باشد، گاهی حتی یک اشتباه کوچک هم می تونه به قیمت کاهش شدید ارزش اون برند تموم شه.

McDonald’s

اشتباه تلویزیونی مک دونالد در بریتانیا

شکست کمپین های تبلیغاتی

به نظر میرسه سال ۲۰۱۷ سال بد بیاری بریتانیایی ها در راه اندازی کمپین های تبلیغاتی بود و در این بین مک دونالد هم از این قضیه در امان نبود.

 این روزها همه عاشق فست فود هستن، پس تغییر ذهنیت مردم راجب این غذاهای جذاب فقط با یه تبلیغ بد خیلی سخت به نظر میرسه ولی این کمپین تبلیغاتی مک دونالد به حدی بد بود که واقعا تونست ذهنیت مردم رو تا مدت ها نسبتا به یکی از محصولاتش عوض کنه.

حالا این تیزر تبلیغاتی چی بود؟

داستان این تیزر تبلیغاتی در خصوص یه مادر و پسر بود که در حال صحبت راجب پدر مرحوم خانواده بودند و توی تبلیغ شاهد این هستیم که اونها تنها چیزی که به صورت مشترک سرش تفاهم داشتند فقط ساندویچ ماهی مک دونالد بوده!

حالا قضیه همینجا تموم نمیشه. داستان زمانی به اوج میرسه که مامان موجود در داستان به پسرش میگه: ” پسرم هرچند که بابات مرده ولی ناراحت نباش. بیا بریم یه ساندویچ ماهی مک دونالد بخوریم. اینجوری هم روح بابای مرحومت شاد میشه و هم ما روحیمون عوض میشه”

واقعا چی شد که مک دونالد فکر کرد صحبت کردن راجب مرده ها توی یه تبلیغ تلویزیونی میتونه جذاب باشه؟

مردم معتقد بودند که مک دونالد از احساسات مردم در تیزرهای تبلیغاتیش سو استفاده می کنه و این قضیه توی این تیزر تبلیغاتی بیشتر از هر تبلیغ دیگه ای مشهود بود.

نظر متخصصان: داستانی که توی تیزر تبلیغاتی محصول و یا سرویس خودتون برای مخاطب ها تعریف میکنید خیلی مهمه. حواستون باشه که چی رو دارید تعریف میکنید براشون.

Ford

سوء استفاده

شکست کمپین های تبلیغاتی

درست در سالی که رسوایی های اخلاقی تهیه کننده مشهور آمریکایی Harvey Weinstein بر ملا شده بود و کمپین #MeToo به یکی از داغ ترین موضوعات خبری تبدیل شده بود، کمپانی با عظمت فورد بدترین تبلیغی که ممکن بود در طول تاریخ بشر ساخته بشه رو درست کرد!

در این تیزر تبلیغاتی که با هدف معرفی یکی از ماشین های جدید فورد ساخته شده بود میبینیم که سه زن به صورت فشرده و خیلی بد داخل صندوق عقب یک ماشین فورد نشستن.

این تبلیغ واکنش های بسیار شدیدی به ویژه از سمت خانم ها دریافت کرد. اون ها معتقد بودند این تیزر یک توهین واضح به خانم هاس و فورد هیچ اهمیتی به اینکه از خانم ها سواستفاده بشه نمیده. همین موضوع باعث شد فورد در یک بیانیه رسمی از همه معذرت خواهی کنه!

البته فورد مدتی بعد سعی کرد برای پوشاندن خراب کاری تبلیغاتیش با ادیت های مختلفی که روی عکس اصلی تبلیغاتیش انجام داده بود موضوع رو به سمت طنز بکشونه ولی خب اینجا جایی بود که فورد اشتباه دومش رو انجام داد.

استفاده از چهره کاریکاتوری افراد مشهور اونم در حالتی که انگار اونها رو گروگان گرفتن و پرت کردن توی صندوق عقب ماشین چیزی نبود که بشه باهاش بخاطر اشتباه قبلی عذرخواهی کرد.

نظر متخصصان: قبل از ساختن هر تبلیغی، زمان پخش شدن تبلیغ و حال و احوال روحی، سیاسی و اجتماعی کشورتون و دنیا رو خوب بسنجید. کاری که فورد به طرز عجیبی انجامش نداد و باعث شد به عنوان یک کمپانی گستاخ در میان مردم شناخته بشه!

هرچند که این تبلیغ در هیچ زمانی مناسب پخش شدن نبود، ولی درست در روزهایی که مردم به شدت بخاطر شنیده شدن سواستفاده هایی که در همه جا از خانم ها میشه عصبانی بودند فورد با پخش کردن این تیزر تبلیغاتی یه سیگار روشن رو پرت کرد توی انبار باروت و خب باید انتظار انفجار رو هم میداشت.

Sony

نژاد پرستی

شکست کمپین های تبلیغاتی

بعضی از اشتباهات هیچوقت از ذهن جامعه پاک نمیشه و این اتفاق وحشتناک چیزی بود که برای کمپانی بدشانس سونی رخ داد. هرچند این رسوایی تبلیغاتی سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاد ولی تا همین سال پیش جزو عناوین پربحث و داغ فضای مجازی و رسانه ای بود.  البته نمیشه هیچکس بجز خود سونی رو بخاطر این قضیه سرزنش کرد. نژاد پرستی و ترویج اون چیزیه که همیشه واکنش های بسیاری تندی رو باعث میشه.

خب حالا تبلیغ چی بود؟

این تبلیغ به منظور معرفی بیشتر دستگاه Playstation سونی بود که از قضا سفید رنگ هم بود!

اما این تبلیغ مگه چی بود که بعد از ۱۳ سال مردم همچنان راجبش حرف میزنن؟

توی این تبلیغ عجیب غریب شاهد یک تصویر هستیم که یک خانم با موهایی سفید، صورت یک خانم سیاه پوست رو چنگ انداخته و درحالیکه ترکیبی از انواع حس های منفی رو در صورت اون خانم سیاه پوست بیچاره میبینیم، ظاهرا خانم سفید پوسن توی تصویر خیلی هم راضی و خوشحال از کارش به نظر میرسه!!!

نوشته زیر تصویر هم این بود:

Playstation قابل حمل. White is Coming!!

هرچند که سونی اعلام کرد منظورش از خانم سفید پوست محصول جدید خودش و خانم سیاه پوست محصولات مشابه موجود در بازار هستند ولی این تبلیغ به قدری تند و زننده بود که هیچکس به توضیحات ثانویه سونی اهمیتی نمیداد.

صادقانه بخوایم نظر بدیم، این تبلیغ سونی یه اشتباه واقعا مسخره بود و هنوز هم هیچکدوم از متخصصین مارکتینگ نمیدونن چرا سونی فکر کرد استفاده از این تصویر نژاد پرستانه میتونه باعث معرفی خوبی از محصولش بشه.

نظر متخصصان: هیچ وقت پایه و اساس تبلیغاتتون رو بر روی موضوعات چالش برانگیز مثل نژاد پرستی، استفاده ابزاری از افراد و یا حیوانات، و … قرار ندید. البته اگر بخواید خیلی سر و صدا کنید میتونید اشتباه سونی رو تکرار کنید و لی فراموش نکنید که شاید شما به اندازه سونی که تونست بالاخره بعد از ۱۳ سال نجات پیدا کنه نباشید و این اشتباه تبلیغاتی شما و تمامی کارمندان شرکتتون رو یک راست و برای همیشه بفرسته خونتون.

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *