چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

قهرمان داستان، جک ما که مدرس زبان انگلیسی و کارآفرین حوزه کامپیوتری بود ۱۵ سال پیش در آپارتمان کوچکش در شهر هانژو چین علی بابا را تاسیس کرد و چند سال بعد در یک روز جمعه توسط گزارش منتشر شده توسط روزنامه های رسمی آمریکا به ثروتمندترین مرد چین و یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد.

کسب و کاری که جک ما در یک اتاق کوچک شروع کرده بود به یک کسب و کار با ارزش خالص ۲۳۱ میلیارد دلاری تبدیل شده بود و تقریبا ارزش آن با والمارت افسانه ای برابری میکرد و حتی از مجموع آمازون وeBayهم بیشتر ارزش داشت.  

اما این تنها شروع داستان است علی بابا است. این مجوعه عظیم قصد دارد فعالیت های گسترده خود را در آمریکا و اروپا افزایش داده و هم اکنون نیز چیزی بالغ بر ۱ میلیارد دلار بر روی استارتاپ های آمریکایی از جمله Uber, Lyft, ShopRunner, Fanatics, Tango و نیز Kabam سرمایه گذاری کرده است.

داستان زندگی جک ما به عنوان فردی که از یک معلم زبان ساده با ۶۰هزار دلار دارایی به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد برای هر کارآفرین، رهبر و علاقه مندان حوزه کسب و کار درس های فراوانی دارد. بی شک اگر داستان زندگی جک ما به عنوان یکی از واحدهای درسی به دانش آموزان و دانشجویان درس داده شود خیلی عجیب نخواهد بود.

درس اول: به همه جا برو

چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

جک با توجه به اینکه اهمیت زبان انگلیسی و دانستن آن را به خوبی درک کرده بود بدون هیچ ناراحتی هر روز مایل ها برای رفتن به هتل های مختلف برای اینکه بتواند با توریست ها صحبت کند را طی میکرد. از این نظر شاید بتوان پشتکار و علاقه جک ما را هم اندازه Masayoshi Son دانست که از محله ای فقیر نشین در ژاپن به سیلیکون ولی راه پیدا کرد و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه برکلی شرکت Softbank را تاسیس کرد.

درس دوم: او یک چشم انداز داشت و از دیگران نیز کمک میگرفت.

چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

جک ما خیلی زود توانست پتانسیل بالقوه اینترنت برای گسترش اقتصاد چین و تاثیر گذاری به عنوان پلی میان کشورها را کشف کند. بنابراین، جک ما و همسرش ۱۷ نفر از دوستانشان که مثل خودشان به کسب و کار و کارآفرینی علاقه مند بودند را دور هم جمع کردند و با سرمایه مشترکاش که تنها ۶۰ هزار دلار بود شرکت خود را تاسیس کردند. این گروه پایه و اساس شرکت و فرهنگ سازمانی پویای موجود در آن را پذیرفتند و مسئولیت پذیری را به عنوان یکی از اصول شرکت انتخاب کردند.

در وبلاگ پین بخوانید: در یک روز کاری به سبک ایلان ماسک چه می گذرد؟

درس سوم: یا بزرگ فکر کن یا بیخیالش شو

چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

حتی اگر زمانیکه جک ما استارت اولیه برای تاسیس علی بابا را زد چیزی به نام کراودفاندینگ در دنیا وجود داشت بعید بود که او سمت چنین چیزی برود. در عوض او و دوستانش در راند اول جذب سرمایه از یک سرمایه گذار انجل توانستند ۵ میلیون دلار دریافت کنند و در مراحل بعدی ۲۰ میلیون دلار از Softbank، در سال ۲۰۰۰، ۱ میلیارد دلار از یاهو در سال ۲۰۰۵ و در سال ۲۰۱۱ مبلغ ۱٫۶ میلیارد دلار از Silver Lake Partners وDST Global دریافت کردند.

این روشی است که از نظر جک ما میشود به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شد. نه اینکه صرفا با یک سرمایه ناچیز جمع شده از کراود فاندینگ به لب چشمه برند و با این کار فقط نوک انگشتشان را خیس کنند!

درس چهارم: مشکلات بزرگ باعث ایجاد فرصت های بزرگ هم میشوند.

چگونه جک ما توانست ثروتمند ترین مرد چین شود؟

عدم وجود زیر ساخت های مناسب برای تجارت در چین همیشه مشکلاتی را برای کسب و کارها به ویژه شرکت های تجاری کوچک به وجود می آورد. با این حال، جک ما و تیمش این مشکل را به عنوان فرصتی بزرگ شناسایی کردند و با در دست گرفتن بیش از ۸۰ درصد تجارت الکترونیکی کشور چین به ارزش ۲۴۸ میلیارد دلار که دو برابر فعالیت آمازون است توانستند به یکی از برترین کسب و کارهای آنلاین جهان تبدیل شوند.

درس پنجم: خلاقیت زاییده افکار انسان هایی است که متفاوت فکر و عمل می کنند.

انتخاب جک ما به عنوان تاثیر گذار ترین چهره اقتصادی چین توسط مجله فوربز

امروزه همه به فکر ایجاد تغییر هایی بزرگ در جهان و بدست آوردن میلیون ها دلار ثروت هستند. اما تنها کسانی می توانند به این هدف دست پیدا کنند که با ایده های منحصر به فرد خود، چشم اندازهای غیر متداول و پشتکاری بی پایان به فعالیت می پردازند. در اصل، تغییرات بزرگ جهان همواره توسط افرادی که از مسیرهای موجود در جامعه جدا شدند و به خلق مسیرهای منحصر به فرد خود پرداخته اند ایجاد شده است.

همچنین بخوانید: آیا شما ویژگی های یک کارآفرین را دارید؟

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *