مصاحبه با رضا منتظری نمین ، هم بنیان گذار استارتاپ دیداب

دیداب یک شرکت دانش بنیان در حوزه توسعه تکنولوژی های نوآورانه به خصوص در حوزه تبلیغات است. دیداب با سابقه ۵ ساله و تیم مجرب تمامی راه حل های وابسته به تکنولوژی را به صورت سفارش توسعه می دهد.نوع فعالیت آن هاB2B2Cاست.از جمله فعالیت های کلیدی آن ها میتوان به تونل صدا اشاره کرد .دستگاهی که صدا را در یک باریکه جهت دار میفرستد.

تیم دیداب از سال ۱۳۹۶ به عنوان یک استارتاپ کار خودر را شروع کرد سپس  در  مجموعه شتابدهنده دانشگاه شریف شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر از شتابدهنده دانشگاه شریف خارج شده است.

این تیم دارای سه هم بنیان گذار به شرح زیر است:

آریا معتمدی نژاد، مسئول بخش اجرایی و کسبوکار

رضا منتظری نمین، مسئول بخش فنی و توسعه

نیما جعفری ،مسئول بخش طراحی وتولید

تونل صدا ساخته شده توسط دیداب

رضا منتظری نمین فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف بنیان گذار استارتاپ دیداب در رابطه با خودش اینگونه به ما توضیح میدهد:

من خیلی کار ها انجام داده ام قبل از ورود به دانشگاه شش مدال المپیاد داشتم؛جهانی و کشوری.دردانشگاه هم اهل تحقیق و مقاله بودم .مقاله های در سطح بین المللی. راستش را بخواهید زمانی که وارد دانشگاه شدم برنامه ام این بود که پژوهشگر باشم و یک پژوهشگر مدلش محدود به یک دانش خاص نیست و هرکاری بخواهد انجام دهد باید چیزهایی زیادی را یاد بگیرد وهیچ وقت این احساس را ندارم که باید با چیزهایی که بلدم کاری انجام دهم و همیشه دنبال این هستم چیزهای جدید یاد بگیرم تا کارهای جدید تری انجام دهم.

من حتی برنامه این را داشتم که از ایران مهاجرت کنم و به دانشگاه پرینستون بروم و درزمینه سیالات کار کنم.

تصمیم گرفتم که نروم و بمانم.من از تصمیمم ناراحت نیستم. هرکسی در زندگی اش یک بازی را انتخاب میکند.یکی این بازی که از کشورش برود و در دانشگاه خیلی خوبی در آمریکا درس بخواند وخودش را وقتی برنده میداند که یک استاد خوب در آن دانشگاه باشد.من یک زمانی میخواستم این بازی را انتخاب کنم اما بعد متوجه شدم که بازی جذابتری وجود دارد و آن ساخت محصول وارزش و داشتن تیم است.خیلی ها شاید من را سرزنش کنند و نکته اینجاست که هرکسی  باید خودش تصمیم بگیرد که میخواهد چه کاری انجام دهد.

مصاحبه با رضا منتظر نمین در پین استارتاپ

در حاشیه همایش  توسعه کارآفرینی تحت عنوان‹ کسب وکار از ایده تا اجرا › که با همکاری واحد فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد  قزوین صورت گرفت ، با پرسش و پاسخ هایی در کنار جناب منتظری بودیم و تجربیات زیادی از تیمشان را در اختیار ما قرار دادند. در ادامه بخشی از این گفتگو را با شما سهیم میشویم.

تیم دیداب چگونه شکل گرفت؟

ما سه نفر بودیم که باهم شروع کردیم. محصول ساختیم و از یک جایی به بعد دو نفر از تیم خارج شدند و من دوفرد جدید را جایگزین کردم.ما هم از قبل اشنایی داشتیم و دوست بودیم.

درین زمینه مشکلی نداشتید؟اینکه افرادی از گروه بروند ودیگری جایگزین شود؟

نه خداروشکر مشکلی نداشتیم و دوستانی که رفتند درحق من لطف کردند که رفتند.نشستیم و باهم همفکری کردیم و دیدیم که کار اینگونه پیش نمیرود وباید کاری انجام دهیم .گزینه هایمان را بررسی کردیم و بعد به توافقی رسیدیم .درحال حاضر هم هنوز باهم درارتباطیم و دوستان خوبی هستیم.

دقیقا قبل از جذب سرمایه دوم ما این اتفاق برای دیداب افتاد.تیم ما در هدایت سرمایه جذب شده در دور اول بسیار موفق عمل کرده بود و درکل هم موفق بودیم و دوستانی که ازتیم رفتند در این موفقیت نقش بسزایی داشتند.ما دنبال این بودیم که چه چیزی دیداب را موفق تر میکند.آن دوستان قبل از دیداب شرکت دیگری داشتند وتصمیم این بود که آن ها تمرکز خودشان را روی همان شرکت بگذارند تا موفق تر شوند.

همچنین بخوانیم:مصاحبه با محمد فراهانی هم بنیان گذار ومدیر استارتاپ استاد بانک

رضا منتظری نمین در واحد فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین

نظر شما در رابطه با شتابدهنده دانشگاه شریف چیست؟

ما سال ۹۷ شروع کردیم.  ابتدا عضو شتابدهنده شریف بودیم و حدودا هشت ماه در این شتابدهنده فعالیت کردیم و از هر امکاناتی که میتوانستیم نیز استفاده کردیم. شتابدهنده یک سرمایه اولیه به عنوان کمک در اختیار دیداب قرار دادند که در آن زمان برای ما مفید بود و از ما درصدی هم نگرفتند. ما در مقطعی که از شتابدهنده خارج شدیم خیلی پختگی نداشتیم و ریسک زیادی روی پول سرمایه گذار نمیکردیم.

درحال حاضر در مرکز نواوری نیترو در دانشگاه علم وصنعت مستقر هستیم که با هزینه خوب جای خوبی هم به ما دادند.

 کمی در رابطه با سرمایه گذار هایتان توضیح دهید:

ما دو سرمایه گذار داریم.اول شرکت توسعه کارآفرینی بهمن است که یک شرکت خصوصی است وساختار کلی آن ها از خود دانشگاه شریف هست.خیلی کاربلد و حرفه ای عمل میکنند.ما خودمان به آن ها مراجعه کردیم.

با دومین سرمایه گذار در  یکی از همایش های شتابدهنده شریف آشنا شدیم و سرمایه جذب کردیم.

ما در دیداب تلاش کردیم روش های درآمد زایی زیادی ایجاد کنیم وسرمایه را در مسیر خوبی هدایت کنیم که احتمال موقیتمان را بیشتر کند و کمتر هزینه نیروی انسانی و جا پرداخت کنیم.

امکان دارد که دوباره جذب سرمایه داشته باشید؟

ممکن است دوباره جذب سرمایه داشته باشیم.مدل کار دیداب به این صورت است که اولا سرمایه هایی که جذب میکنیم دقیقا به اندازه نیازمان باشد.حتی پیشنهاد هایی داشتیم که مبالغ بیشتر از نیازمان را بخواهد پرداخت کنند اما نپذیرفتیم چون باید درصد بدهیم و پول زیاد به عقیده من در اول کار استارتاپ را فاسد میکند.

قاعدتا پول ما تا جذب سرمایه بعدی تمام نخواهد شد اما دلیل ما برای یک توسعه خوب است.یعنی بخواهیم در بازه  ای محصول زیاد تولید کنیم و قرارد هایمان از قبل آماده شده باشد و نقشه ما شخص باشد.

ما لنگ جذب سرمایه نیستیم که بخواهیم با آن زنده بمانیم  و کارکنیم اما برای انجام پروژه های بزرگ  خیلی وقت ها نیاز است که سرمایه بزرگ تزریق شود.

دیداب

علاقه مندی شما به دریافت پروژه های هایتک است؟

بله. ما علاقه مندیم پروژه هایمان دارای دو شاخص باشد یک نوآورانه و دوتکنولوژیک  باشد.دلیل آنکه اینگونه پیش میرویم این است که در این کار خوب هستیم و برای کارهای دیگر تیم های دیگری هستند که خوب  باشند.هرتیمی باید نقطه قوت های خود را بشناسد و ماهم سعی کرده ایم که همین گونه باشد.

پروژه های هایتک معولا انرژی بیشتری را میطلبند برای این مورد چه برنامه ای دارید؟

کارما این است که پروژه های وقت گیر را در زمان کمتری انجام دهیم.مثلا همین دستگاهی که ساخته ایم برای تیم ها چند سال کار میبرد تا انجام دهند ،هنر ما اینست که درزمان کوتاه تر مثلا چهار الی پنج ماه انجام دهیم و بعد نمونه ای که داریم که کار میکند و سعی میکنیم روی آن کار کنیم که همواره بهتر شود و در عین حال فروش هم داشته باشیم و درآمدی از آن داشته باشیم.

آیا شما سفارش هم میگیرد یعنی کسی با مشکلی به شما مراجعه کند و شما راه حل بخواهد؟

ما لیستی داریم از محصولاتی  که علاقه مند هستیم توسعه دهیم.این لیست دارای بیست پنج شاخصه است .هرچند وقت یک بار به این لیست نگاه میکنیم،هرکسی هر ایده ای داشته باشد به آن لیست اضافه میکند و لیست همواره بزرگ میشود.تصمیم ما بر این است که ببینم در لیست کدام الویت دارد و آورد بیشتری دارد.حالا میخواهد از لحاظ در آمدی باشد یا قدرت آن در تکنولوژی.اگر شخصی به ما بگوید که فلان پروژه را بخواهد ما تخمین میزنیم که پروژه پیشنهادی چقدرارزش ریالی دارد،چقدر ارزش تکنولوژی دارد و چقدر از ما انرژی میگیرد و بعد قبول میکنیم.

خیلی از تیم های استارتاپی  که محصول و صنعت محور هسنتد در شرایط تحریم توانسته اند رشد خوبی داشته باشند آیا برای شما اینگونه بوده است؟

خب میتواند برای برخی ها فرصت بوده باشد ولی ما استفاده نکرده ایم.ولی میتوان گفت روی ما تاثیر منفی نداشته است و حداقل این تاثیر مثبت را داشته است که رقبای کمتری در کشور حضور داشته باشند.اگر بخواهم به طور کلی ارزیابی کنم تاثیر خاصی نداشته است؛حداقل روی تیم ما.

سطح تحصیلات تیم شما چگونه است؟

تقریبا همه کارشناسی ارشد هستند.

چه نیروهای متخصصی در دیداب جذب کردید؟

ما در دیداب از اول کار تا الان همواره نیروی متخصص داشتیم خود هم بنیان گذاران و اعضای تیم.چیزی که احساس نیازکردیم که جذب کنیم و هنوز هم نیاز داریم و خیلی هم استقبال میکنیم افرادی هستند که در زمینه فروش فعالیت کنند.یک انسانی که مغز متفکر در زمینه فروش باشد.

در استارتاپ ویکند و همایش های استارتاپی حضور داشته اید نظر شما در ر ابطه باآن ها چیست؟

بله .ما دوره دوم جذبه سرمایه ما در دموده شریف با ما آشنا شد.ما در آن برنامه ارایه داشتیم و آشناییت رخ داد.

تیم دیداب در برنامه شتاب

چقدر به آینده تیم دیداب امیدوارید؟

ما از روند خود راضی هستیم به آینده خود خیلی امیدوارهستیم .نکته اینجاست که احتمال اینکه بخواهیم شکست بخوریم خیلی ضعیف است چون خود را به یک ایده،پروژه یا یک کاری گره نزده ایم.هر کدام از کارهایمان ممکن است شکست بخورد و احتمال آن خیلی زیاد است که خوب نفروشد یا جواب ندهد.اما این کل کار نیست چون ما خیلی انعطاف پذیر هستیم و سعی میکنیم دنبال آن چیزی بگردیم که جواب میدهد.تیم ما هم همه با هم خیلی خوب هستند و خوب کار میکنند و به این فکر میکنیم که چند مدت دیگر برگردیم وبه عقب نگاه کنیم و مسیری که آمدیم را نگاه کنیم وکیف کنیم از این که به این موفقیت رسیده ایم.

در نهایت از همکاری و تجریبات مهندسی رضا منتظری نمین صمیمانه سپاس گذاری میکنیم و امیدوار هستیم که دیداب همواره مسیر پیشرفت را پیش بگیرد و نامی درخشان در صنعت کشور عزیزمان باشد .

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *