بزرگترین کارآفرینان هم زمانی شکست خورده بودند

شکست جزئی از هر کسب وکاریه. اصولا کارآفرین هایی که این روزها بخاطر شرکت های بزرگ و موفقشون به خوبی توی دنیا شناخته شده هستند قبلا شکست های بزرگ و گاهی اوقات شکست های چندصد میلیون دلاری رو تجربه کردند.

توی این مقاله که ترجمه اختصاصی پین استارتاپ هست قصد داریم بعضی از این شکست های استارتاپی دنیا رو باهم بررسی کنیم.

شاید این مقاله این نکته رو بهمون یادآوری کنه که بعضی از شکست هایی که ما خوردیم در مقایسه با این لیست که در ادامه میخونیم خیلی هم وحشتناک نیس. پس یه نفس عمیق بکشید و دوباره شروع کنید.

اوان ویلیامز

 بزرگترین کارآفرینان

قبل اینکه اوان به عنوان کوفاندر توئیتر این کسب و کار عظیم رو راه اندازی کنه یک استارتاپ به نام Odeo که در واقع پلتفرمی برای پادکست ها بود رو راه اندازی کرد. اما اوان خیلی خوش شانس نبود چون بلافاصله بعد از لانچ اولیه سرویسشون، اپل سرویس ویژه پادکست هاش برای آیتیونز رو منتشر کرد و این باعث شد استارتاپ Odeo خیلی زود و به طور کامل نابود بشه.

رید هافمن

 بزرگترین کارآفرینان

قبل اینکه آقای هافمن لینکدین رو راه اندازی کنه و سرمایه گذاری هاش رو روی استارتاپ هایی مثل PayPal و Airbnb شروع کنه یک سایت آنلاین دوستیابی رو راه اندازی کرده بود ولی به طور کامل شکست خورد.

سر جیمز دیسون

 بزرگترین کارآفرینان

قبل اینکه جناب دیسون بابت دستگاه های Vacuum Cleaner هاش پولدار و معروف بشه راه خیلی طولانی و پر پیچ و خمی رو طی کرده بود. طبق چیزی که خودش گفته، ۱۵ سال طول کشید تا اون بتونه به پروتوتایپ موفق خودش دست پیدا کنه و البته این ۱۵ سال با تموم شدن همه پس انداز زندگیش هم همراه بود. دیسون قبل از موفقیت ۵۱۲۶ تا از پروتوتایپ هاش رو تولید کرده بود که هیچکدوم به اندازه کافی خوب نبودن.

موموفوکا اندو

 بزرگترین کارآفرینان

نودل های فوری چیزیه که خیلی هامون میشناسیم و شاید هم ازش استفاده کنیم. ولی میدونستین کسی که واسه اولین بار این خوراکی خوشمزه رو درست کرد کی بود؟ اقای اندو کسی بود که بعد از سال ها تلاش برای بهینه کردن فرمولاسیون و شیوه تولید نودل های فوری بالاخره تونست اونها رو تولید کنه. ولی چه چیزی باعث شد که اصلا به فکر درست کردن همچنین خوراکی ای بیوفته؟ زندان! بله درسته. اندو که قبل از تولید نودل های فوری یه کسب و کار کوچیک داشت به دلیل بدهی هاش و در گرو بانک بودن مغازه ش همه دارایی هاش و از دست داد و ۲ سال هم به زندان افتاد. ولی خب این باعث نشد که وقتی از زندان بیرون اومد مجدد به فکر راه اندازی یه کسب و کار جدید نیوفته. شاید اصلا همون دو سالی که توی زندان بود باعث شد این ایده نودل های فوری به ذهنش برسه. کی میدونه؟

در وبلاگ پین استارتاپ بخوانید: از استارتاپ هایی که دنیا را متحول کردند چه میدانید

آکیو موریتا

 بزرگترین کارآفرینان

سونی همیشه هم مثل امروز خوش نام و با کیفیت نبوده. آقای موریتا قبل اینکه سونی رو به یک کمپانی بزرگ و قدرتمند تبدیل کنه سال ها کار کرد تا در نهایت یک دستگاه پلوپز ساخت و این دستگاه ها هم تونستن تمام پلوهایی که توشون پخته میشد رو با موفقیت بسوزونن!

ورا ونگ

 بزرگترین کارآفرینان

خانم ونگ قبل از اینکه به یک طراح مطرح به ویژه در زمینه طراحی لباس عروسی تبدیل بشه و بتونه هر کدوم از لباس هاش رو حداقل ۷۰۰۰ دلار بفروشه با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم میکرد. اون اول یه اسکیت باز حرکات نمایشی بود ولی بعد از اینکه نتونست واسه المپیک به تیم ملی اسمیت آمریکا ملحق شه تصمیم گرفت بیخیال اسکیت بشه و برای استخدام توی Vogue در خواست داد. این خانم مدتی به عنوان کارمند در Vogue مشغول به کار بود تا اینکه بعدها به یک طراح موفق تبدیل شد.

پیتر تیئل

 بزرگترین کارآفرینان

قبل از راه اندازی PayPal و سرمایه گذاری روی استارتاپ هایی مثل فیسبوک، پیتر به قول آمریکایی ها یک لوزر (Loser) بود! صندوق سرمایه گذاری اولیه او ، کلاریوم سرمایه ، ۹۰ درصد از دارایی های ۷ میلیارد دلاری خود را در بازار سهام و بخاطر مشکلات عدیده از دست داد. ولی پیتر بیخیال قضیه نبود. اون انقد ادامه داد تا در نهایت به ایده PayPal رسید.

تیم فریس

 بزرگترین کارآفرینان

تیم یک نویسنده موفق آمریکاییه و معمولا اون رو بخاطر کتاب های پرفروشش میشناسن. ولی تیم قبل اینکه اولین کتاب موفق خودش با عنوان The 4-Hour Work Week رو منتشر کنه توسط ۲۵ ناشر رد شد و همه بهش گفتن بچه جون برو خونت. این کتابت فقط به درد خودت میخوره. ولی خب نکته قابل ذکر پشتکار و سمجی تیمه. اون انقد تلاش کرد تا بالاخره یک انتشارات کتابش رو چاپ کرد و تبدیل شد به یکی از برترین نویسنده های آمریکا.

در وبلاگ پین بخوانید : محصولات بزرگی که بعلت بازاریابی ضعیف، شکست خوردند

لارنس الیسون

 بزرگترین کارآفرینان

اوه خدای من. اوراکل؟ مگه اونا هم شکست میخورن؟

خب جوابتون یک کلمه س. بله!

الیسون قبل اینکه شرکت عظیم اوراکل رو تاسیس کنه مثل خیلی از آدم های موفق دیگه از دانشگاه بیرون انداخته شد. لارنس بعد از اخراجش از دانشگاه به مدت ۸ سال به برنامه نویسی مشغول بود و بعد تصمیم گرفت تا با کمک رییس سابقش اوراکل رو تاسیس کنه. اما اوراکل از اول اوضاع و احوالش رو به راه نبود. لارنس حتی مجبور شد برای اینکه بتونه کسب و کار خودش رو سرپا نگه داره خونش رو گرو بزاره.

جف بزوس

 بزرگترین کارآفرینان

خب دیگه میرسیم به بچه پولدار لیستمون، جف بزوس.

 راستش رو بخواید جف از اول هم پولدار نبود. کم کم و بعد از چندین سال کار کردن و شکست خوردن های جورواجور رسید به این جایگاه. بزوس قبل اینکه آمازون رو شروع کنه یه سایت حراجی مثل تخفیفان خودمون داشت به اسم zShops ولی خب به کلی دلیل نتونست موفق بشه. اما جف نا امید نشد. اون بیشتر و بیشتر روی ایده ش کار کرد و در نهایت آمازون رو خلق کرد.

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *