بلاک چین بزرگترین اختراع بعد از اینترنت…!

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند.محیطی شفاف و غیرقابل دستکاری را برای ذخیره داده‌ها فراهم می‌آورد و باعث می‌شود نظام ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تحول یابد. بلاک چین، از مجموعه بلاک‌هایی تشکیل شده است که به وسیله رمزنگاری خاصی به یکدیگر متصل شده‌اند و اصطلاحا زنجیره‌ای از بلوک‌ها را ایجاد کرده‌اند، هر یک از این بلوک‌ها ظرفیت حجم خاصی از داده را دارد. بلاک چین فناوری‌‌‌‌ای است که امکان ارسال و دریافت ارزهای رمزنگاری شده را برای مردم فراهم می‌‌‌‌سازد.ایده واقعی فناوری بلاک چین نه تنها با تراکنش‌‌‌‌های مالی ارتباط دارد، بلکه امکان استفاده از آن برای هر صنعتی را نیز به وجود می‌آورد. از آنجایی که بلاک چین غیر متمرکز است، همه‌‌‌‌ی افراد به داده‌‌‌‌های مشابهی دسترسی دارند (مگر اینکه یک بلاک چین اختصاصی باشد که شرکت‌‌‌‌ها از آن بهره می‌برند). یعنی به محض اینکه تراکنش پردازش و تأیید شود، همه می‌‌‌‌توانند آن را در بلاک چین ببینند.
از وقتی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به وجود آمده، دنیا شیفته‌‌‌‌ی رمز ارزها شده است. در واقع، در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ کوین مختلف برای خرید، فروش و معامله وجود دارد. با این حال، مهم‌‌‌‌ترین حاصل این اتفاق، فناوری‌‌‌‌ای است که اصل و اساس آن را تشکیل می‌‌‌‌دهد و تکنولوژی بلاک چین نام دارد.درنتیجه بلاک چین نوعی فناوری است که به انتقال دارایی های دیجیتالی نظیر بیت کوین از فردی به فردی دیگر کمک می کند.

چرا آن را بلاک چین می نامیم؟

ساده ترین راه برای توضیح کاری که بلاک چین انجام می‌‌‌‌دهد این است که کلمه بلاک چین را به دو کلمه بلاک (Block) و چین(chain)) به معنی( زنجیره) تقسیم کنید

 یک کانتینر در جهان واقعی که تعداد زیادی جعبه را از مقصد A به مقصد B حمل می‌‌‌‌کند را تصور کنید. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده کانتینر همان *بلاک*است و هر جعبه یک *تراکنش* منحصر به فرد است.

کانتینر تعداد زیادی جعبه را حمل می‌‌‌‌کند” = بلاک تعداد زیادی تراکنش را در خود جای می‌دهد.
 
مانند یک کانتینر در جهان واقعی، بلاک فقط مقدار مشخصی از تراکنش‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌تواند حمل کند که این مقدار توسط حداکثر اندازه بلاک تعیین می‌‌‌‌شود. هر بلاک چین دارای حداکثر اندازه بلاک مخصوص به خود است، که معمولا مقدار داده‌‌‌‌ای (بر حسب مگابایت) است که می‌‌‌‌تواند نگه دارد. بیت کوین می‌‌‌‌تواند ۱ MB داده در هر بلاک نگه دارد، در حالی که سیستم‌‌‌‌های دیگر مانند بیت کوین کش (Bitcoin Cash) دارای محدودیت اندازه بلوک ۸ MB هستند. هرچه اندازه بلاک بیشتر باشد می‌‌‌‌تواند تراکنش‌‌‌‌های بیشتری را نگه دارد.

هر بلاک در بلاک‌چین دارای ۳ نوع داده است:

داده

نوع داده ذخیره شده در بلاک وابسته به نوع بلاک‌چین است. برای مثال، هر بلاک در بلاک چینِ بیت‌کوین، اطلاعاتی مانند تعداد بیت‌کوین‌ها در بلاک را ذخیره می‌کند. یعنی مشخص می‌شود که چه کسی بیت‌کوین را ارسال و چه کسی آن را دریافت کرده است. اگر بلاک‌چین به کریپتوکارنسی دیگری مثل اتریوم تعلق داشته باشد، اطلاعات بلاک به جای بیت‌کوین درباره اتریوم خواهد بود.

هش

هش می‌تواند به این شکل باشد: 
۸۲e35a613ceba37e96523662
هر هَش کاملا منحصربفرد است و دربردارنده رشته‌ای از اعداد و حروف است. رشته منحصربفرد اصولا دربردارنده اطلاعات محتوایی است که در بلاک ذخیره می‌شود. وقتی یک بلاک ایجاد می‌گردد، هش منحصربفرد تولیدشده مورد محاسبه قرار می‌گیرد. با تغییر هر چیزی در بلاک (مثلا کاهش تعداد بیت‌کوین‌ها)، هَش نیز تغییر می‌کند. به عبارت دیگر، وقتی هش دچار تغییر می‌شود دیگر بخشی از بلاک پیشین نخواهد بود. بنابراین، بلاکی جدید تشکیل می‌شود.

هَش بلاک قبلی

هر بلاکی که تازه ایجاد می‌شود نیز حاوی رشته هَشی منحصربفرد مربوط به بلاک قبلی است. به این صورت، تمام بلاک‌ها با هم مرتبط می‌شوند اولین بلاک شامل هَش قبلی نمی‌شود زیرا بدیهی است که قبل از آن بلاکی وجود ندارد. اولین بلاک موجود در زنجیره، جِنسیس بلاک (Genesis block) نام دارد.

حالا تراکنش ها چگونه در بلاک چین تایید می شود؟


بلاک چین غیرمتمرکز است، یعنی توسط هیچ یک از مقامات کنترل نمی‌شود. این غیرمتمرکز بودن به معنی عدم نیاز به یک واسطه جهت تایید انتقال وجوه نیز می‌‌‌‌باشد. بلاک چین یک پلتفرم انجمن مبنا است، یعنی در اغلب موارد هر کسی می‌‌‌‌تواند برای کمک به تأیید تراکنش‌‌‌‌ها با شبکه همکاری کند. آنها این کار را با کمک نیروی محاسباتی خود انجام می‌‌‌‌دهند و از این طریق قادر به پشتیبانی از شبکه می‌‌‌‌باشند. بلاک چین‌‌‌‌ها با پیروی از قوانین ” رمزنگاری”، که منشا واژه “cryptocurrency” از آنجا آمده است، به توافق می‌‌‌‌رسند. رمزنگاری یک حوزه واقعا پیشرفته ریاضیات است که بر اساس پازل‌‌‌‌های الگوریتمیک می‌‌‌‌باشد. وقتی که بلاک چین و جامعه داوطلبان آن قادر به حل پازل الگوریتمی باشند، قوانین رمزنگاری بیان می‌‌‌‌کنند که یک تراکنش معتبر و قابل اعتماد است. 
ماینرها، مشارکت‌کنندگانی در شبکه هستند که وظیفه‌شان تایید تراکنش‌های موردنظر، حل محاسبات و انتشار و به اشتراک‌گذاری آنها در شبکه است تا همه بتوانند این تراکنش را به دفترکل در زنجیره اضافه کنند.

به عنوان مثال:

استفاده از بلاک چین بیت کوین توسط الگوریتم اجماعی با نام “اثبات کار” (PoW) پشتیبانی می‌‌‌‌شود. پازل به قدری دشوار است که هیچ انسانی نمی‌‌‌‌تواند آن را به تنهایی حل کند، به همین دلیل مردم باید برای حل آن از قدرت محاسباتی کامپیوتر خود استفاده کنند. هر رایانه‌‌‌‌ای که به شبکه متصل است (که یک “گره” نامیده می‌‌‌‌شود) تلاش می‌‌‌‌کند تا پازل را با بیشترین سرعت ممکن حل کند. هر کس اولین پازل را حل کند، پاداش (بیت کوین جدید رایگان) دریافت می‌‌‌‌کند. با این حال، پاداش بیت کوین در واقع رایگان نیست و افراد در عوض آن، از قدرت محاسباتی خود استفاده می‌‌‌‌کنند PoW  فقط یک نمونه از چگونگی دستیابی به اجماع است.

نمونه‌‌‌‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند مانند:


POS(اثبات سهام)

DPOS(اثبات سهام محول شده)

PBFT(عیب‌‌‌‌تابی بیزانسی عملی)


DAG(گراف جهت دار غیر مدور)


اهمیت غیر متمرکز بودن بلاک چین بدانید…!

همانطور که می‌‌‌‌دانید، پروتکل بلاک چین می‌‌‌‌تواند یک معامله را بدون وجود یک واسطه تایید کند و هیچ یک از مقامات شبکه را کنترل نمی‌‌‌‌کنند. به همین دلیل است که بلاک چین غیر متمرکز است.

نکته اساسی آن اینست که:

غیرمتمرکز بودن با خود امنیت به همراه دارد. در حقیقت، ویژگی‌‌‌‌های امنیتی یک بلاک چین غیرمتمرکز، آنقدر امن است که هک شدن آن تقریبا غیرممکن است. حتی اگر امکان این هک شدن وجود داشته باشد (که واقعا چنین امکانی وجود ندارد)، هکر فقط می‌‌‌‌تواند یک بلوک از بلاک چین را تغییر دهد که در مورد بیت کوین این کار حدود ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید .غیرمتمرکز بودن نه تنها به لحاظ امنیتی مهم است، بلکه به لحاظ رعایت مساوات نیز اهمیت دارد. هر کسی که با بلاک چین کار می‌‌‌‌کند می‌‌‌‌تواند به سیستم کمک کند. علاوه بر این، قرار گرفتن  هر تراکنش در معرض دید عموم باعث شفافیت شبکه می‌‌‌‌شود. بدون فساد، بدون تقلب و بدون نابرابری!

بلاک چین تا چه حد ناشناس است؟

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ بیت کوین را ساخت، نه تنها قصد ایجاد یک سیستم پرداخت منصفانه، مطمئن و شفاف را داشت، بلکه می‌‌‌‌خواست افراد وجوه خود را به صورت ناشناس بفرستند و دریافت کنند.
وقتی که حقوق و دستمزد خود را دریافت می‌‌‌‌کنید، بانک می داند چه مقدار پول می‌‌‌‌گیرید. لیست کسانی که از دخل و خرج شما اطلاع دارند همچنان ادامه دارد. اما نکته این است که واسطه‌‌‌‌ها اطلاعات زیادی در مورد شما دارند. اما چه کسی به آنها حق این را می‌‌‌‌دهد که دقیقا بدانند با پولی که به سختی به دست آورده‌‌‌‌اید چکار می‌‌‌‌کنید؟ هیچ‌‌‌‌کس چنین حقی را به آنها نمی‌‌‌‌دهد آنها نباید این مسائل را بدانند.

نکته اصلی این است که:

این همان تفاوت بلاک چین است. هنگامی که یک ارز رمزنگاری شده دریافت می‌‌‌‌کنید، آن را در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌‌‌‌کنید. می‌‌‌‌توانید این ارز را  بر روی کامپیوتر یا تلفن همراهتان، به صورت آنلاین یا حتی روی یک دستگاه سخت افزاری ذخیره کنید. سپس این ارز رمزنگاری شده به چیزی به نام آدرس کیف پول متصل می شود. شما می توانید آدرس کیف پول خود را داشته باشید، اما هیچ دو کیف پولی نمی‌‌‌‌توانند آدرس مشابهی داشته باشند.
با این حال، این کار درست شبیه خرج پول نقد در دنیای واقعی است. هنگامی که شما به سوپرمارکت محلی خود می‌‌‌‌روید و پول نقد می‌‌‌‌پردازید، سوپرمارکت می‌‌‌‌داند که چه شکلی هستید، اما هیچ اطلاعات دیگری در مورد شما ندارد!

نقش بلاک چین درانتخابات…!

بلاک چین در انتخابات
بلاک چین در انتخابات

 چند بار درباره تقلب انتخاباتی شنیده‌‌‌‌ایم؟ این شبکه متمرکز انتخابات ایالات متحده یا هک می‌‌‌‌شوند (ادعا می شود!) یا دولت‌‌‌‌ها شهروندان خود را تهدید می‌‌‌‌کنند تا به آنها رای دهند؟ متاسفانه همیشه چنینی اتفاق‌‌‌‌هایی می‌‌‌‌افتند، اما فناوری بلاک چین می‌‌‌‌تواند مشکل را حل کند!

بلاک چین برای انتخابات نیز مناسب خواهد بود چون که تراکنش‌‌‌‌ها شبه ناشناس هستند، یعنی هیچکس هویت دنیای واقعی رای‌‌‌‌دهندگان را نمی‌‌‌‌داند. در عوض، هویت شهروندی می‌‌‌‌تواند به یک کلید خصوصی مرتبط باشد که تنها کاربر فردی به آن دسترسی داشته باشد. با این کار می‌‌‌‌توان مطمئن شد که هر شهروند تنها می‌‌‌‌تواند یک بار رای دهد.

 نقش بلاک چین در خبرنگاری…!

 بلاک چین در خبرنگاری.
بلاک چین در خبرنگاری.

بلاک‌چین دنیای ژورنالیست‌ها را هم متحول خواهد کرد. دنیا درمعرض انفجار اطلاعات است و روزانه درمعرض اطلاعات مختلفی قرار داریم. اگر نویسندگان درقبال تولید اطلاعات پول دریافت می‌کردند و برای اطلاعات مناسب و مفید مبلغی هرچند اندک می‌پرداختیم، هم کیفیت اطلاعات متحول می‌شد و هم ما در انتخاب‌هایمان دقت بیشتری می‌کردیم. با کمک بلاک‌چین می‌توان امیدوار بود تعداد اخبار دروغ و جعلی هم به میزان چشمگیری کاهش یابد.نقش بلاک چین در آموزش…!

 بلاک چین در آموزش.
بلاک چین در آموزش.

شاید در نظر اول استفاده از بلاک‌چین در آموزش کمی دور از ذهن به‌نظر برسد؛ اما درحقیقت، مدارس و مراکز آموزش عالی می‌توانند از خدمات بلاک‌چین در امور مختلف استفاده کنند. ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به دانش‌آموزان، ثبت اطلاعات مربوط به ارزیابی‌ها، ارائه‌ی گواهینامه پایان دوره و حتی رد‌و‌بدل‌کردن دانش و تکنولوژی با کمک بلاک‌چین بسیار ساده‌تر از قبل خواهد بود.

معرفی تعدادی از استارت آپ ها در حوزه بلاک چین…!


صنعت بلاک‌چین با سرعت بالایی در حال رشد است و تخمین زده شده تا سال ۲۰۲۴ ارزش آن تا ۷.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کند. یکی از دلایل رشد بلاک‌چین این است که با صنایع مختلف ادغام می‌شود و استارتاپ‌های زیادی با استفاده از فناوری آن ایده‌های خلاقانه ارائه می‌دهند. در سال‌های اخیر، نام فناوری بلاک‌چین بیشتر از هر زمانی در اخبار به چشم می‌خورد و همین موضوع باعث شده نه‌تنها استارتاپ‌ها، بلکه شرکت‌های بزرگ مانند IBM، مایکروسافت، مسترکارت و آمازون نیز خدماتی را مبتنی بر فناوری بلاک‌چین ارائه دهند.

استارتاپ کوین‌بیس (Coinbase)

coinbase
coinbase

کوین‌بیس، صرافی ارز دیجیتال است که امکان معامله‌ی ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم، اتریوم کلاسیک و لایت‌کوین را با واحد پول ۳۲ کشور فراهم می‌کند؛ درواقع کوین‌بیس پلتفرم آنلاینی است که به تاجران و مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد با ارزهای دیجیتال معامله کنند. کاربران با استفاده از خدمات کوین‌بیس می‌توانند کیف پول دیجیتال خود را بسازند و با اتصال به حساب بانکی، اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین کنند.

کوین‌بیس علاو‌بر خدمات ذکرشده، مجموعه‌ای از سیستم‌های پردازش پرداخت تجاری و ابزارهایی را فراهم می‌کند که از وب‌سایت‌های پرترافیک در اینترنت پشتیبانی می‌کند.

 استارتاپ رابین‌هود (Robinhood)

Robinhood
Robinhood

رابین‌هود یکی دیگر از استارتاپ‌های یونیکورن صنعت بلاک‌چین است که در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری شد و دفتر اصلی آن در کالیفرنیای آمریکا است. اپلیکیشن موبایل این استارتاپ، رابین‌هود نام دارد و به کاربران اجازه می‌دهد بدون پرداخت کارمزد، بورس اوراق بهادار آمریکا و رمزارزها را خرید و فروش کنند. استارتاپ رابین‌هود با جذب سرمایه‌ی ۵۳۹ میلیون دلاری، سال گذشته اعلام کرد قصد دارد سهام خود را به‌صورت عمومی عرضه کند. موفقیت رابین‌هود در عرضه‌ی عمومی سهام نقش مهمی در رشد و پیشرفت صنعت بلاک‌چین و فین‌تک خواهد داشت.

 استارتاپ استاتوس (Status)

Status
Status

استاتوس، یک مرورگر، پیام‌رسان و کیف پول رمزارز است که قصد دارد ارتباطی ایمن را برای کاربران خود فراهم کند. نرم‌افزار استاتوس شبیه به پیام‌رسان تلگرام است اما پلتفرمی پیچیده‌تر دارد. این نرم‌افزار، روشی آسان را برای کاربران فراهم می‌کند تا با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی بلاک‌چین اتریوم تعامل داشته باشند.


استارتاپ موبایل‌گو (MobileGo)

MobileGo
MobileGo

موبایل‌گو یکی از استارتاپ‌های جالب و موفق بلاک‌چین است که توسط عده‌ای توسعه‌دهنده‌ی جوان و با هدف ترکیب صنعت بازی با فناوری بلاک‌چین بنیان‌گذاری شد. موبایل‌گو پلتفرم رمزارز بازی است که امکان دسترسی به ۵۰۰ بازی را به‌طور رایگان فراهم می‌کند. صنعت بازی بسیار سودمند است و فرصت‌های زیادی برای ادغام فناوری‌ها و ساخت تجربه‌ی بهتر برای کاربران وجود دارد.

همچنین می خوانیم:۱۰استارت اپ برتر سال۲۰۱۹ بشناسید…!۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *