زندگینامه جک ما،موسس شرکت علی بابا و ثروتمندترین فرد کشور چین

دوران کودکی

ما یون متولد ۱۵ اکتبر سال ۱۹۶۴ در چین است. پدر و مادرش نوازنده و نقال بودند.او یک برادر بزرگ‌تر و یک خواهر کوچک‌تر داشت. خانواده‌ی یون ثروت زیادی نداشتند و نمی‌توانستند فرزندان خود را آنطور که باید و شاید از لحاظ مالی تأمین کنند.

نتیجه تصویری برای ‪jack ma childhood‬‏
کودکی جک ما

آینده‌ی او زمانی رقم خورد که نیکسون (رئیس جمهور وقت آمریکا) در سال ۱۹۷۲ از شهر هانگژو  محل تولد ما یون دیدن کرد، این شهر به منطقه‌ای توریستی تبدیل شد. بعد از آن بود که سیل سرمایه‌ها و گردشگران غربی به چین سرازیر شدند؛ حالا که به لطف سیاست‌های درست دولت‌مردان، فضای رشد فراهم شده بود

ما که در آن سال‌ها یک نوجوان بود، علاقه‌ی بسیاری به یادگیری زبان انگلیسی داشت. ،  او به هتل بین‌المللی شهر رفت  تا به‌عنوان راهنما، شهر را به گردشگران نشان دهد.

نتیجه تصویری برای ‪jack ma childhood‬‏
نوجوانی جک ما

او در ازای گردش رایگان، از گردشگران می‌خواست که به او انگلیسی بیاموزند. تمام سال هر روز به هتلی در حوالی شهر می‌رفت تا به‌عنوان راهنما، با گردشگران خارجی انگلیسی تمرین کند.

اسم مستعار جک ما

 نام مستعار «جک» در همان سال‌ها از طرف دوست گردشگرش به او داده شد. چرا که تلفظ نام چینی  ” ما ” بیش از حد مشکل بود این دوست که نمی‌توانست نام چینی ما را به‌خوبی تلفظ کند، تا سال‌ها با جک ارتباط نامه‌ای داشت.

تحصیلات جک ما  

بدون داشتن پول و ارتباطات، تنها راه پیشرفت “ما” تحصیل بود. بعد از دوران دبیرستان “جک” برای تحصیل در کالج اقدام کرد اما با شکست رو به رو شد، نه یک بار بلکه دو بار.

نوجوانی جک ما
نوجوانی جک ما

دو بار تلاش کرد تا از کالج پذیرش بگیرد، اما هر دو بار رد شد. مرتبۀ سوم هم که قبول شد، فقط نمرۀ قبولی را کسب کرد. پس از اینکه تحصیلات عالی خویش را از دانشکدۀ تجارت چئونگ کونگ به پایان رساند، سعی کرد از هاروارد پذیرش بگیرد اما ۱۰ مرتبه مردود شد. او اظهار داشت که یک مرتبه در امتحانات، نمرۀ ۱ از ۱۲۰ را کسب کرد و دو بار مردود شد. ” جک ما ” سه بار در آزمون ورودی دانشگاه چینی مردود شد .در نهایت، در مؤسسه دبیری هانگزو وارد شد و در سال ۱۹۸۸ با رشته دبیری انگلیسی تحصیلات خود را به اتمام رساند. پس از فارغ‌التحصیلی، او در دانشگاه هانگزو دیانزی انگلیسی و تجارت بین‌المللی تدریس کرد. او بعدها درCKGSB ثبت نام کرده و در سال ۲۰۰۶ فارغ‌التحصیل شد.

او برخلاف مارک زاکربرگ، بیل گیتس و استیو جابز تحصیل در دانشگاه را برای کارآفرینی رها نکرد. او از آنجا که امکانات آمریکایی‌ها را در کشورش نداشت و نیز به واسطه‌ی طبقه‌ی اجتماعی‌اش با افراد صاحب‌نفوذ هم مرتبط نبود تنها راه‌حل را تحصیل دید. وقتی علی‌بابا را راه انداخته بود همزمان مشغول درس خواندن در رشته MBA بود تا راه و رسم تجارت را یاد بگیرد. در واقع جک ما یک محصول دانشگاهی است تا بازار

تاسیس علی بابا توسط جک ما

جرقه شروع کار به سال ۱۹۹۴ مربوط می‌شود. یک سال بعد و در ابتدای سال ۱۹۹۵، او به همراه چند دوست خود به آمریکا سفر کرد و آنجا با اینترنت آشنا شد. ما در اولین استفاده از اینترنت، نام چند نوشیدنی را جستجو کرد و در کمال تعجب دید هیچ نتیجه‌ای بازگردانده نشد که تعجب او را به همراه داشت و همین ایده تجاری جدید را پیش روی او گذاشت.در جستجوی بعدی، او اطلاعاتی در مورد کشور چین جستجو کرد و باز هم وب‌سایت چینی پیدا نکرد. در نهایت او و دوستانش تصمیم گرفتند یک وب‌سایت در مورد کشور چین تأسیس کنند.

جک ما
جک ما

آوریل سال ۱۹۹۵، جک ما به همراه همسر و یکی از دوستانش،‌اقدام به تأسیس یک شرکت کردند. آن‌ها با دریافت کمکی ۲۰ هزار دلاری، شرکتی برای طراحی وب‌سایت راه‌اندازی کردند. نام این شرکت، «China Yellow Pages» بود. در سه سال اول، شرکت آن‌ها درآمدی بالغ بر ۸۰۰ هزار دلار داشت. نکته‌ی جالب فعالیت جک ما در فضای اینترنت این است که او هیچ‌گاه یک خط کد هم ننوشته و حتی اولین کامپیوتر خود را در ۳۳ سالگی خریده است.

جک ما در سال‌های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹، در شرکتی به‌عنوان مدیر مشغول به فعالیت بود. او در سال ۱۹۹۹ از این شغل دولتی استعفا داد . او در همان سال ۱۷ نفر از دوستانش را در آپارتمانش جمع کرد و آنها را متقاعد کرد که برای شرکت خرید و فروش آنلاین “علی بابا” سرمایه‌گذاری کنند. این وبسایت این امکان را برای فروشندگان فراهم می‌کرد که لیست کالاهایی که مشتریان می‌توانند به صورت مستقیم خریداری کنند را منتشر کنند. این سرویس خیلی زود توانست افراد را از سرتاسر جهان مجذوب خود کند.

داستان انتخاب نام علی بابا

نتیجه تصویری برای ‪alibaba‬‏

جک ما می گوید:

در مورد انتخاب نام باید اسمی انتخاب می‌کردیم که در عین خاص بودن، برای مردم آشنا هم باشد؛ به‌علاوه تلفظ آن برای ملت‌ها با زبان‌های مختلف راحت باشد . جک سال‌ها مدرس زبان انگلیسی بود و از این طریق با داستان علی‌بابا و چهل دزد بغداد از مجموعه‌ی هزار و یک شب آشنایی داشت. «روزی در کافه‌ای در سن فرانسیسکو نشسته بودم و به اسم شرکت فکر می‌کردم. گارسون که آمد پرسیدم: از علی‌بابا چیزی می‌دانی؟ گفت: بله که به خودم گفتم بله این اسمی است که به دنبالش هستم. سریع به خیابان رفتم از چندین رهگذر همین سوال را کردم؛ آلمانی، هندی، ژاپنی، چینی و … همه علی‌بابا را می‌شناختند. علی‌بابا بازرگان باهوشی بود که به روستاییان کمک می‌کرد. علی‌بابا غار گنج را برای شرکت‌های کوچک و متوسط باز می‌کند!

شکست ها و موفقیت های جک ما

جک ما موسس علی بابا
جک ما موسس علی بابا

” جک ما ” بعد از هر شکست انگیزۀ بیشتری می‌گرفت و بنابراین شکست‌های متعدد نتوانست مانع او شود. زندگی‌نامۀ جک ما مملو از شکست‌هایی است که وی در راهش برای رسیدن به موفقیت با آن‌ها مواجه شده.

او می‌گوید: «اگر هرگز تسلیم نشوید، بدین معناست که هنوز شانس دارید»

جک ما شکست ها را به عنوان یک موقعیت می‌نگریست. او در بیش از ۳۰ مصاحبۀ شغلی رد شد. بعد از اینکه هیچ شغلی به دست نیاورد، به ناچار معلم انگلیسی شد.

در سال ۲۰۰۹، مجله‌ی تایمز جک ما را به‌عنوان یکی از ۱۰۰ فرد قدرتمند جهان معرفی کرد. در سال ۲۰۱۴، او بار دیگر در این لیست انتخاب شد. در سال ۲۰۱۰، وب‌سایت فوربز آسیا ما را به‌عنوان یکی از قهرمانان بشردوست انتخاب کرد. دلیل این انتخاب، فعالیت‌های جدی موسس علی بابا در مبارزه با فقر بود.

دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ در سال ۲۰۱۳، یک دکترای افتخاری به جک ما اهدا کرد. دانشگاه دلاساله در مانیل فیلیپین نیز در سال ۲۰۱۷ به او دکترای افتخاری اهدا کرد.

علی بابا هم اکنون

با توجه به اینکه جک ما که پتانسیل‌های بالای اینترنت  را به‌خوبی درک کرده بود، در سال ۲۰۰۳ چند وب‌سایت تجارت الکترونیک دیگر تأسیس کرد.از جمله: Alipay ،Ali mama ،Lynx، Taobaoوب‌سایت‌هایی بودند که در سال ۲۰۰۳ به گروه علی بابا پیوستند.

نتیجه تصویری برای ‪alibaba‬‏

در نوامبر سال ۲۰۱۲، حجم معاملات علی بابا به بیش از یک تریلیون یوآن رسید و لقب «مرد تریلیون یوآنی» به جک ما داده شد. در سال ۲۰۱۳، او از سمت مدیرعاملی شرکت استعفا داد و تنها به‌عنوان رئیس هیئت مدیره مشغول به کار شد. در سپتامبر سال ۲۰۱۴، سهام علی بابا به‌صورت عمومی در بورس نیویورک عرضه شد و ارزش این شرکت به بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار رسید.

در مراحل بعدی و زمانی که نام این شرکت در جهان بر سر زبان‌ها افتاد، سهام علی‌بابا هم به عنوان یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان سهام در بازار نیویورک ارائه شد.

در اولین عرضه عمومی سهام علی‌بابا در بورس نیویورک در سال ۲۰۱۴ میلادی این شرکت ۲۵ میلیارد دلار به دست آورد که رکوردی تاریخی در اولین عرضه محسوب می‌شود.

علی‌بابا که در آمریکا با فروشگاه‌های اینترنتی “آماوزن” و “ای‌بی” مقایسه می‌شود، توانسته در سال‌های اخیر دامنه فعالیت خود را گسترش دهد و به فروش کالاهایی که قبلا عرضه نمی‌کرد نظیر محصولات ورزشی هم بپردازد.

این شرکت یکی از بازیگران اصلی در تجارت الکترونیک جهان است و گفته می شود سایت این گروه ۹۰ درصد سهم بازار “مصرف‌کننده به مصرف‌کننده” و حدود نیمی از معاملات تولید کننده به مصرف کننده را در اختیار دارد.امروزه بیش از ۸۰ درصد خرید و فروش‌های اینترنتی در چین از طریق علی‌بابا انجام می‌گیرد .

همچنین بخوانید:از شرکت broadband tv چه میدانید

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *