ترفند ها و تکنیک های فنی در سئو(Technical seo)

پس از آگاهی از اصطلاحات و مفاهیم کلی سئو ،در این مقاله قرار است درباره نکات فنی سئو که برای افزایش رتبه سایت و بهینه کردن سایت برای موتور های جستجو، کاربردی و مفید است وغالبا توسط وبمستران و طراحان سایت ها و سئو کاران بر روی سایت اعمال میشود،بپردازیم.

در این مقاله ،به صورت کلی نکات فنی ای که می توانید با رعایت کردن آن ها و با کمترین هزینه ،سایت خود را بهینه کنید ، را در اختیرتان قرار داده ایم.

نکات مرتبط به دامنه سایت در سئو

انتخاب دامنه و پسوند دامنه مناسب ،بسیار کار آمد است.

هنگام تهیه دامنه یا damin سایت ،حتما به این نکته توجه داشته باید که دامنه سایت شما با نام برند شما یکسان باشد.

موضوع بسیار مهم در انتخاب نام برند و دامنه ،خوش زبان بودن آن است تا در یاد ها بماند و اگر افراد از طریق تبلیغات دهان به دهان با برند شما آشنا شدند آن را در خاطر نگه دارند و به راحتی در مرور گر خود وارد کنند.

هنگام تهیه پسوند نیز به این موضوع توجه داشته باشید که باید پسوند مناسب برای کار خود را تهیه کنید. به طور مثال پسوند ir فقط برای سایت های ایرانی است و پسوند .com پسوند جهانی است .

اگر بودجه مناسبی در اختیار دارید هر دو پسوند .ir و .com را تهیه کنید تا مخاطب با جستجو هر دو پسوند به سایت مورد نظر دست پیدا کند.

برای موتور های جستجو ،به خصوص گوگل ،عمر دامنه شما حائز اهمییت بالایی است.به طور مثال دامنه های بالای یک سال دارای اهمییت خاصی در نزد گوگل هستند و این امر باعث میشود تا محبوبیت سایت شما بالا رفته و در نهایت رتبه سایت شما افزایش پیدا کند.

نکته : اگر شما مالک چند دامنه متفاوت هستید.اگر بروی یکی از این دامنه ها از سئو سیاه (black seo ) استفاده کنید و گوگل شما را شناسایی کند آن دامنه شما را ببند و اسپم شناسایی کند به احتمال زیاد سایر دامنه ها نیز اعتبار خود را نزد موتور های جستجو از دست میدهند.

موبایل پسند بودن سایت شما

موبایل پسند بودن و تاثیر آن در سئو
حتما موبایل پسند بودن سایت خود را در نظر داشته باشید.

موضوع مهم دیگر در سئو فنی یک سایت ، موبایل پسند بودن آن یا mobile friendly بودن یک سایت است.

همان طور که میدانید بیشتر کاربران اینترنت از طریق موبایل و تبلت خود وارد فضای مرورگر میشوند .پس اگر قالب سایت شما و در کل برنامه نویسی سایت شما موبایل پسند نباشد .شما حدود نیمی از کاربران را از دست میدهید.

برای دیدن سایت خود در فرمت موبایل میتوانید پس از ورود به سایت خود در کیبرد دکمه f12 را فشار داده تا کد های سایت شما نمایش داده شود .در نوار بالا فرمت سایت خود را از حالت سایت به موبایل تغییر داده و موبایل پسند بودن ساید خود را بررسی کنید.

سرعت بالا در باز کردن یا load سایت

سئو و سرعت لود سایت
سرعت لود سایت شما باید بین ۳ تا ۵ ثانیه باشد.

از دیگر مسائل حائز اهمیت سرعت لود یا باز شدن سایت و یا پیج شما است. در هنگام کد نویسی و بارگذاری محتوا حواستان را به این موضوع جمع کنید .

اگر سایت شما طی ۳ تا ۵ ثانیه باز نشود شما کاربر و مخاطب خود را از دست میدهید . و از دست دادن مخاطب یعنی فاجعه….

از کار های دیگر برای بالا بردن سرعت لود سایت ، کاهش حجم عکس های یک محتوا (compress image) است . برای این کار شما میتوانید با یک جستجو ساده در مرور گر خود به سایت هایی که این کار را انجام میدهند ،به راحتی دسترسی پیدا کنید.

نکته مهم درباره عکس ها : حتما Alt تصویر داشته باشید . Alt تصویر همان متن جایگزین و توضیح تصاویر است.

استفاده از متا تگ ها در متن و محتوا تولید شده

استفاده مناسب از متا تگ ها در محتوا باعث افزایش رتبه سایت می شود.

متا تگ ها کد های زبان Html هستند .وبمستران عزیز و صاحبان سایت سعی داشته باشید که از متا تگ ها به نحو احسنت در کد نویسی خود استفاده کنید تا سایت از نظر فنی سئو شود..و اگر از قالب های آماده ورد پرس مانند yoast استفاده میکنید؛(البته توجه داشته باشید در هنگام استفاده از قالب های آماده ،سعی کنید قالب های خلوت تر را تهیه کنید چون کاربران از محیط های شلوغ زیاد استقبال نمی کنند.) سعی داشته باشید که به صورت اصولی از متا تگ ها یا تیتر ها استفاده کنید.

در نوشتن تیترها و متا تگ ها سعی کنید رنگ آن ها را تغییر دهید. و از انواع اندازه های متا تگ ها استفاده کنید.

تعداد اصولی استفاده از هر متا تگ در سئو

  • متا تگ H1 :مهم ترین متا تگ در محتوا شما. که به عنوان تیتر اصلی شما به کار میرود و تعداد آن یک عدد در هر مقاله است.
  • متا تگ H2 :از این متا تگ برا زیرعنوان های اصلی در سایت استفاده میشود. و تعداد اصولی آن ها در سایت حدود ۵ عدد است.
  • متا تگ H3 : از متا تگ های پر کاربرد است .تعداد اصولی آن ۱۵ عدد است .
  • متا تگ H4 : تعداد اصولی این متا تگ ۲۰ عدد در محتوا است.
  • متا تگ H5 : تعداد اصولی این متا تگ در حدود ۲۵ عدد در هر محتوا سایت است.
  • متا تگ H6: تعداد کاربرد این متا تگ حدود ۳۰ عدد است.

تبادل لینک در سایت ها و مقالات و محتوا تولید شده شما

لینک دهی در سئو
لینک دهی چه به صورت داخلی و چه به صورت خارجی مفید است.

تبادل لینک چه به صورت داخلی (on page ) و چه به صورت خارجی (off page ) مفید است . البته استفاده از سئو سیاه یعنی لینک دهی بی مورد به موارد غیر مرتبط باعت تنزل رتبه شما در موتور های جستجو می شود.

با تمام این و جود حتما سعی داشته باشید که به صورت مرتبط از لینک دهی داخلی و خارجی استفاده کنید.

بهترین نوع تبادل لینک ،لینک دهی سه طرفه است. به این صورت که سایت الف به سایت ب لینک بدهد و سایت ب به سایت ث لینک بدهد و سایت ث به سایت الف . بدین صورت رتبه خود را در مو تور های جستجو بالا ببرید.

تبادل  سه طرفه در سئو
تبادل سه طرفه

از وقتی که در اختیار من گذاشتید،سپاس گزارم.

۱ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *