موفق ترین استارتاپ های خاورمیانه

وضع ناپایدار اقتصادی، مهاجرت نیروی کار متخصص، نوپا بودن اکوسیستم استارتاپی و از همه مهم‌تر تحریم‌ها از عواملی هستند که وقتی پای صحبت هریک از موسسان استارتاپ های ایرانی بنشینید به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در عدم رشد مطلوب و نیز محدود شدن استارتاپ ها درون مرز های کشور برشمرده می شوند. با این حال، هنوز هم استارتاپ هایی هستند که چه در ایران و چه در کشورهایی که با مشکلاتی مشابه ایران مواجه هستند رو به رشد بوده و آینده ای درخشان برایشان قابل تصور است.

در این مقاله به بررسی برخی از برترین استارتاپ های فعال در خاورمیانه پرداخته می شود.

۱تونس: سایت خبری Ilbours  


 Ilboursa.com یکی از اولین وب سایت های خبری بورس سهام و یکی از پربازدیدترین سایت های آنلاین در کشور است که به طور متوسط ماهانه ۸۰۰۰۰ بازدید کننده دارد. این استارت آپ از جمله یکی از موفق ترین استارت آپ های خاورمیانه ست و در سال ۲۰۱۲ توسط کارآفرین جوان Ismail-Ben Sassi و با هدف ارائه اطلاعات به سرمایه گذاران و کمک در زمینه تصمیمات مالی بهتر، در تونس تاسیس شد.

۲- ایران : digikala  

 دیجی کالا دیجی‌کالا از جمله‌ی موفق‌ترین کسب و کارهای نوپای ایرانی یا استارتاپی است که طی بیش از یک دهه فعالیت خود پله پله رشد کرده و موفق شده تا به بزرگ‌ترین خرده‌فروشی اینترنتی خاورمیانه تبدیل شود.

بیش از یک دهه از زمان تاسیس و آغاز به کار رسمی دیجی‌کالا به عنوان یکی از موفق‌ترین استارتاپ‌های ایرانی می‌گذرد. دیجی‌کالا در طول یک دهه‌ی گذشته با پشت سر گذاشتن چالش‌های گوناگون، موفق شده تا به مستعدترین استارتاپ کشور برای یونیکورن (رسیدن به ارزش یک میلیارد دلاری) شدن، تبدیل شود؛ بطوریکه به گفته‌ی موسسین این استارتاپ رو به رشد، دیجی‌کالا فاصله‌ی بسیار اندکی با رسیدن به ارزش یک میلیارد دلاری دارد تا رکورد جدیدی را در میان استارتاپ‌های ایرانی به نام خود ثبت کند.

دیجی‌کالا در حال حاضر بیش از ۲٫۶۰۰ کارمند دارد و با ایجاد بستری مناسب در مرکز پردازش ۵۰ هزارمتر مربعی خود امکان پردازش بیش از ۳۰۰ هزار کالا بصورت روزانه را فراهم آورده است. استفاده از راهکارهای مکانیزه در مرکز پردازش این شرکت فاصله‌ی زمانی ثبت سفارش تا پردازش را به کمتر از ۲۰ دقیقه کاهش داده است.

۳-عمان :‌ Refugee Open Ware 


این استارت آپ خاورمیانه که در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرده از فناوری پیشرفته از قبیل چاپ سه بعدی، رباتیک، رابط مغز و کامپیوتر و واقعیت مجازی استفاده می کند تا مبارزه های بشردوستانه علیه پناهندگان سوری را کاهش دهد.


۴-فلسطین : Gaza Sky Geeks


Gaza Sky Geeksکه در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده، قصد دارد یک شبکه کارآفرین در Gaza Strip را با آموزش نیروی جوان تقویت کند و به آنها آموزش دهد که چگونه ایده های تجارت خود را به کار بگیرند و اولین شرکت خود را راه اندازی کنند. این استارت آپ خاورمیانه در عرض چندسال گذشته به سرعت میزبانی بیش از ۱۰۰ رقابت و آموزش را که بیشتر از ۱٫۵۰۰جوان در آن شرکت داشته اند به عهده داشته است. در منطقه ای که ۴۳% از جوانان آن بیکار هستند که بالاترین مقدار در جهان است، Gaza Sky Geeks به دنبال راه اندازی استارت آپی است که این مقدار را به حداقل برساند.


۵-عربستان سعودی : NOMADD Desert Solar Solutions 

NOMADD یک دستگاه گردگیری مکانیکی اتوماتیک بدون آب است. این دستگاه یک سیستم پاک کننده پنل خورشیدی زیست محیطی هوشمند است که با تولید انرژی خورشیدی، ساخت ضایعات را مدیریت می کند. این دستگاه مناسب پنل های خورشیدی ست و در بیابان ها و جاهایی که مقدار زیادی گرد و خاک در تولید انرژی خورشیدی اختلال ایجاد می کنند، استفاده می شود. کشورهایی از قبیل عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و هند به شدت خواستار این انرژی خورشیدی هستند.


۶-اسرائیل : JFrog 


Jfrog یک شرکت عملیات توسعه است که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده و اصولی را برای مدیریت نرم افزار و توزیع پیشنهاد می‌دهد. درآمد این استارت آپ خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۵ میلیون دلار تخمین زده شده و در آغاز سال ۲۰۱۶ گروه متوجه افزایش ۵۰ میلیون دلاری از طرف سرمایه گذاران شده است تا محصولات خود را در سال جاری ارائه دهند.


۷-مراکش : The Blue House 

The Blue House در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرد. این استارت آپ میزبانی محل استارت آپ ها را برعهده دارد و اتاق و تخته را برای کارآفرینان جوان که به دنبال یک محیط آرام برای تفکر و گسترش ایده هایشان هستند، فراهم می کند. این استارت آپ همچنین فعالیت های مشترک به منظور تقویت تفکر سریع و مهارت های شخصی را پیشنهاد می دهد. به نظر میرسد که این استارت آپ خاورمیانه به سرعت رشد کند و توجه کارآفرینان اروپایی و دره سیلیکون را به خود جلب کند.


۸- لبنان : Anghami 

Anghami اولین پلتفرم استریم موسیقی در منطقه MENA است که تعداد نامحدودی موسیقی های مشابه به اسپاتیفای را پیشنهاد می دهد. این استارت آپ که از سال ۲۰۱۲ آغاز شده، ۱۱میلیون کاربر را از دوبی و بیروت به خود جذب کرده است. از آنجا که این منطقه در خاورمیانه روبه رشد است و با توجه به گسترش تکنولوژی موبایل، Anghami در سال های آتی رشد قابل توجهی خواهد کرد.


۹- مصر: RecycloBekia


RecycloBekia یک شرکت بازیافت زباله الکترونیکی است که در مصر بنا نهاده شده است که به خاورمیانه و آفریقای شمالی خدمت رسانی می کند. این شرکت اولین شرکت در جهان عرب است که بازیافت سبز ضایعات الکترونیکی و سرویس های تخریب اطلاعات امن را ارائه می دهد. از آنجا که دو سال از آغاز فعالیت این شرکت گذشته، در ساخت یک شبکه تجمع ضایعات الکترونیکی موفق بوده که به بیش از ۲۵ شرکت بزرگ در مصر و سرتاسر منطقه خاورمیانه خدمات ارائه داده است.


۱۰-امارات متحده عربی : Fetchr

Fetchr برنامه ای را گسترش داده است که از GPS کاربر برای تحویل کالا استفاده می کند. این استارت آپ اخیرا به کشورهای عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی خدمات رسانی کرده است.

۰
nastaran zareie
Author: nastaran zareie

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *