پول به کسب وکارتان ضمانت نمیدهد!ضمانت شما ،خودتان هستید.

تمامی ایده ها وحرکت ها از نقطه ای با نام امید نشات میگیرند.اما امید به چه؟امید به کجا؟

مهم است که چه کاری آغاز کرده ایم.درباورما پول جای بسیار مطلوبی در تشکیل قله امید را به خود اختصاص داده به این صورت که در تکاپو های ما همه چیز باید با پول آغاز شود ویا به پول ختم شود.اما تا کجا میتوان به این امید دل بست؟آیا حضور پول تمام کننده ماجراست؟بسیاری از افراد ثروتمند پول های داخل حسابشان را بدون هیچ حرکتی بدست آورده اند آیا داشتن حجم بالایی از پول دلیل قانع کننده ایست که دیگر کاری را انجام ندهند؟آیا هدف پول است؟ در ادامه به محوریت نقش پول در کسبو کار میپردازیم.

میتوان گفت بخش عمده ای از تقاضای مادی بشریت در گرو داشتن ثروتی مادی است وشکی در فواید بی شمار پول نیست.اما اگر در آغاز راهی برای کسب ثروت یا ایجاد درامد هستید باید هدف گذاری های بزرگ تری را داشته باشید و امید خود را به منشا درونیتان پیوند بزنید یعنی: ایده واراده

بگذارید برایتان مثالی بزنم:

در کتاب پرفروش ۲۱قانون رهبری نوشته جان.سی.مکسول داستانی از سرنوشت مک دونالد را میخوانیم اما نکته جالب آن این  است که قهرمان قصه هرگز برادران مک دونالد نبوده اند .

ری کروک مک پادشاه بی بدیل امپراطوری مک دونالد است.

مک دونالد

برادران مک دونالد از نظر مالی تامین شده بودند.رستوران آن ها تبدیل به یکی از سودآورترین رستوران های کشور شد.نبوغی که آن ها در راه اندازی سیستم جدید عرضه غذا و نوشیدنی به خرج داده بودند مردم  رااز سراسر کشور برای ملاقات با آن ها  جذب میکرد تا روش ان هارا یادبگیرند.در سال ۱۹۵۲ شروع به فروش حق امتیاز خود کردند چرا که از دید آن ها این روش باعث کسب درآمد بدون درگیری محسوب میشد.اما تلاشان با شکستی ملال انگیز روبرو شد.

دلیل آن نداشتن توان رهبری بود نه پول.هرچند که انان مدیر بسیار قابلی برای اداره هرچه بهتر کسبو کار خود بودند اما سقفی که برای توان خود قرار داده بودند آن هارا از رهبری متمایز میکرد.اینجاست که شخصی به نام کروک وارد عمل میشود.کروک شرکت کوچک خودرا که مخلوط کن میساخت ،به راحتی رهبری میکرد.وی قراردادی با برادران مک دوناد بست وموسسه مک دونالد را تاسیس کرد.

کروک از خود شروع کرد.

درسال های اول کار با اینکه در دهه پنجاه زندگی خود بود همانند سی سال پیش که تازه وارد دنیای کسبوکار شده بود شروع به مطالعه  بیشتر کرد و فعالیت های اضافی اش مثل گلف را حذف کرد.در طی هشت سال اول نه تنها حقوقی دریافت نکرد بلکه در ازای بیمه عمرش از بانک نیز وام گرفت تا حقوق مدیران کلیدی تیمش را هم پرداخت کند.بعد ها  با خرید کل سهام از برادران مک دونالد آن را به  موسسه آمریکایی با موجودیت جهانی تبدیل کرد؛به طوری که کمتر کسی است که در شهرهای بزرگ دنیا طعم مک دوناد را نچشیده باشد ویا نام آن را نشنیده باشد.

آیا انگیزه کروک پول بود؟

آیا برادران مک دونالد که به پول بیشتر فکر میکردند به نتیجه رسیدند؟باید گفت که پول شاید جزو خواسته های راه اندازی هرکاری باشد اما رهبران همواره هدف های بزرگ تری را ایجاد میکنند درنتیجه تحقق این هدف پول و موفقیت ناخواسته ایجاد میشنود.

هدف رهبران آزمایش اراده خود وایجاد تمایز است.خلاقیت برای آن ها جذاب ترین سرگرمی وحل کردن هرچیز نشدنی بزرگ ترین رسالت آن هاست.

قرارنیست همه ما رهبر باشیم اما مدیر چرا.برای رسیدن به موفقیت درون خود را رهبری کنید و بیرون را مدیریت.برای موفق شدن در کسبو کار وهرحرفه ای از خود شروع کنید.

اما چه ویژگی های از شما یک فرد موفق در کسبو کار را میسازد؟

به دنبال بالا بردن سطح علمی خود باشید

دانش اولین بخش جدانشدنی داشته های موفق ترین افراد دنیاست نه پول .

راه های زیادی برای افزایش دانایی وجود دارد ازجمله ادامه تحصیل اما اگر شما از مطالعات خود چیزی نیاموخته باشید هرگز سطح علمی بالایی نخواهید داشت.

با سخت کوشی آمیخته شوید

اگر صرفا روزهایی که حال خوبی دارید کار کنید هرگزموفق نخواهید بود.باید مداوم کارکنید پس کاری انتخاب کنید که به شما انگیزه تحمل مشکلات را میدهد.حتی اگر پول زیادی در دست خود دارید بدانید که به منبع تمام نشدنی وصل نیستید.

خیلی از ما در شروع کار حتی نمیدانیم که چه چیزهایی را باید بدانیم.سخت کوشی پاسخ مناسبی است برای یافتن هرآنچه که نیازمند آن هستیم.سخت کوشی وجه تمایز افرادیست که با ایده های مشابه موفقیت بیشتری کسب کرده اند.

از اخبار مطلع باشید

به همین سادگی میتوانید اطلاعات روزمره خود را ارتقا داده وبه شرایط موجود تسلط پیدا کنید.

از تجربه دیگران نهایت استفاده را ببرید

همواره پیش از ما افرادی بوده اند که در زمینه مشترکی با ما قدم برداشته اند و پول زیادی را هم خرج کرده اند. شاید برای شما که درآغاز راه باشید مهم تر از افراد موفق ،قدم هایی است که افراد نا موفق برداشته اند.قدم هارا بشناسید وریشه یابی کنید.برای موفقیت نیازی نیست که خطا یا اشتباه نکنید بلکه مهم اینست که اشتباهات دیگران را تکرار نکنید.

متخصص باشید و متخصص هارا به کار بگیرید

حرفه ای عمل کنید.برای حرفه ای بودن، تخصص نیاز فوری شماست .هیچ کس بهتر از شما ایده شمارا نمیشناسد پس ریز کار خود را بدانید.با این حال بخش هایی زیادی وجود دارد که شما از آن بی اطلاع هستید یا دانش محدودی دارید.رهبران موفق بخشی از موفقیت خود را مدیون افرادی کلیدی خود هستند که دانش محدود آن را تکمیل میکنند.تخصص ابزاریست که پول را به بهترین جهت هدایت میکند.

برنامه داشته باشید

هیچ کاری را بدون پیش بینی انجام ندهید .هرگز احساسات دلیل مناسبی برای برداشتن یک قدم نیست وپافشاری زیاد روی ایده ای که ازکار افتاده ویا عقب نشینی از موضعی که صرفا شما را خسته کرده است همان خطایی است که بسیاری از افراد مرتکب شده وبعد ها قبطه خورده اند.همچنین تقاضای بازار میتواند طمع شمارا تحریک کند که به سمت کسب پول بیشتر بروید یا برای منافع بیشتر پول بیشتری سرمایه گذاری کنید. در این صورت اگر تخصص ندارید هرگز وارد نشوید. نیاز بازارمتنوع است و پیچ وخم های زیادی دارد که مانع ورود نا به هنگام شما میشود مگر آنکه برنامه شما توانایی شناخت ومهار بازار را داشته باشد.

پول دلیل قانع کننده ای نیست

پول نداشتن دلیل قانع کننده ای برای دست روی دست گذاشتن نیست .روی سرمایه دیگران ریسک کنید اما با برنامه.راه های زیادی برای جذب سرمایه گذار وجود دارد .آن هارا شناسایی کنید.

پول داشتن دلیل خوبی برای شروع کردن نیست.اگر توانایی استفاده از پول خودرا ندارید دراختیار کسانی قرار دهید که توانمندی استفاده از آن را دارند.اگر خودتان در فکر شروع کاری هستید و منابع مالی هم دارید سنجیده وارد شوید .

محتاط باشید اما نترسید

اینکه میخواهید جایی که قدم بگذارید مسیری نباشد دلیل محکمی برای عقب نشینی نیست.بسیار مسیرها بوده اند که اگر افراد با انگیزه وشجاع ان ها را نمیساختند دنیا امروز شکل دیگری داشت.

پا درهرجاده ایست نگذارید.حتی اگر هزاران نفر درآن موفق بوده باشند.ممکن است در ترافیک افراد سرگردان گیر کنید.

روی ارتباطات خود کار کنید

هرگز قدرت ارتباطات را از یاد نبرید .زمانی در بین مردم اعتبار پیدا میکنید که ارتباط برقرارکنیدوهیچ کس بهتراز شما نمیتواند شما را توضیح دهد .این ارتباط چه به صورت فردی یا عمومی روی وجه کسبوکارتان تاثیر میگذارد چرا که در شروع هرکاری شخصیت شما لوگوی شما خواهد بود .

Business people group works at a table – Table

توانایی بازتولید داشته باشد

ایده ها ممکن است ایراداتی جزئی داشته باشند پس هرگز آن را رها نکنید.بلکه آن را از نوع بیافرینید.ممکن است در طول کار خود افراد کلیدی زیادی را از دست بدهید به همین جهت همواره متمایز ها را در گروه خود بشناسید و از آن ها کلید های جدید بسازید.این کاریست که جنرال الکتریک همواره انجام میدهد.این شرکت به آفرینش مدیران جدید مشهور است برای یادگیری بهتر بدنیست چگونگی روند کار آن ها را مطالعه کنید.

واما مهم تر از همه ؛شخصیت داشته باشید

قبل از انتقاد از هرچیزی در کائنات از خود شروع کنید.بدانید چه هستید و چه میخواهید.محیط ،اجتماع،خانواده جامعه ،پول داری و بی پول بودن در سی سالگی بهانه خوبی برای بی شخصیتی ما نخواهد بود.اگر فقدان شخصیت را حس میکنید به دنبال آن بروید.اگر فکر میکنید که خیلی با شخصیت هستید خود را با افراد آبرومند ،موفق،با اعتبارو محبوب مقایسه کنید.برای شخصیت خود بیشتر از هرچیز دیگری تلاش کنید چرا که شما بزرگ ترین ضمانتی هستید که برای کار و زندگی در اختیار دارید.

حتی اگر موفق ترین انسان جهان هستی باشید برچسب شخصیت بازهم بزرگ ترین تعریفی است که از شما میکنند.

شاید بیان جمله معروف ار.جی.میلر خالی از لطف نباشد:

«تنها چیزی  که همواره با جماعت سوگوار از مراسم تدفین باز میگردد وبه مدفون شدن تن نمیدهد شخصیت یک مرد است.»

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *