شرکت تویوتا غول خودرو سازی جهان

تویوتا (Toyota) شرکت خودرو‌سازی ژاپنی و یک شرکت چندملیتی می‌باشد که دفتر مرکزی آن در شهر تویوتا آیچی (از شهرهای استان آیچی ژاپن) واقع شده است. تعداد کارکنان شرکت تویوتا در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۳۳ هزار نفر اعلام گردید .

تویوتا در صدر فهرست ارزشمندترین خودروسازان دنیا حضور دارد. ارزش برند این شرکت ژاپنی را ۵۳.۵ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند؛ درحالی‌که مرسدس بنز، بی‌ام‌و، هوندا، فورد و هیوندای به‌ترتیب با ۴۸.۶، ۴۱، ۲۳.۵، ۱۴ و ۱۳.۵ میلیارد دلار پشت‌سر تویوتا هستند. تعداد کارکنان تمام شرکت‌ها و برندهای زیرمجموعه‌ی گروه فولکس واگن با تیراژ تولید نزدیک به تویوتا ۶۴۲,۰۰۰ نفر هستند. شرکت خودروسازی تویوتا در سال ۱۹۳۷ توسط فردی به نام کیشیرو تویودا راه‌اندازی شد. شعبه مرکزی تویوتا در استان آیچی ژاپن است در شهری به نام تویوتا قراردارد.

تویوتا
Toyoya

نخستین نوزاد این کارخانه در سال ۱۹۳۵ با نام A1 متولد شد. TOYOTA MOTORS در سال ۱۹۳۷ به عنوان یک خودرو ساز مستقل ثبت شد. دلیل انتخاب نام تویوتا این است که برای نوشتن کلمه تویوتا در زبان ژاپنی باید هشت بار قلم از کاغذ برداشته می شد و عدد هشت در منطقه خاور دور و ژاپن عدد خوش یمنی است و دلیل دیگر آنکه تلفظ نام تویوتا از تویودا آسان تر است. آرم این کارخانه از دو بیضی که درون یک بیضی بزرگ تر قرار دارد تشکیل شده است و اگر با دقت بیشتری به آن نگاه کنیم می توانیم تمامی حروف تشکیل دهنده نام تویوتا را در آن ببینیم!

تویوتا
Toyota

تویوتا در سال ۲۰۱۴ بزرگ ترین خودروساز جهان شد و از هر ۹ موتور تولیدشده در جهان یکی از آنها تویوتا بود. بنیان سیستم تولید تویوتا، فلسفه حذف کامل اتلاف‌هاست! کیشیرو معتقد بود، شرایط خوب برای تولید وقتی است، که ماشین آلات و افراد با هم کار کنند، تا بدون هیچ‌گونه اتلافی ارزش افزوده ایجاد شود.

درآمد شرکت تویوتا :

درآمد شرکت تویوتا در سال ۲۰۱۲ معادل ۱۹۷٫۲۹ میلیارد دلار و سود خالص آن ۳ میلیارد دلار بوده‌است. هم‌اکنون تویوتا پس از گروه فولکس‌واگن با درآمد ۲۴۷٫۷۷ میلیارد دلار و سود خالص ۲۸٫۱۳ و جنرال موتورز با درآمد ۱۵۰٫۲۷۶ میلیارد دلار و سود خالص ۷٫۵۸۵ میلیارد دلار سومین خودروساز برتر جهانی و نخستین خودروساز ژاپن محسوب می‌شود.

در سال ۱۹۵۲ با مرگ کیشیرو، مسوولیت شرکت بر عهده ایجی تویودا پسرعموی او قرار گرفت. ایجی به همراه پسر کیشیرو، شوئی شیرو تویودا و طی سال های بعد، تویوتا را به یکی از شرکت های بزرگ خودروسازی جهان تبدیل کردند. در سال ۱۹۷۷ مرکز فنی تویوتا در ایالات متحده آمریکا افتتاح شد و سال ۱۹۸۴ همکاری تویوتا با جنرال موتورز در ایالات متحده صورت گرفت. پس از ایجی، تایچی اونو مسوولیت شرکت را بر عهده داشت و در استقرار سیستم تولید تویوتا، بسیار همت گماشت و اصول راهنمای تویوتا را، در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد.

نکاتی در رابطه با تویوتا :

۱٫ نام تویوتا در اصل تویودا بوده است.

۲٫ اولین پیشرانه‌ی تویوتا از طراحی پیشرانه‌ی شورلت برگرفته شده بود .

۳٫ مدل A1 بر پایه کرایسلرساخته شده.

۴٫ تویوتا روش راهبردی سامانه بهنگام (just in time) را در کارخانه خود توسعه داد .

۵٫تویوتا لندکروزر در اصل جیپ بوده است .

۶٫ شرکت تویوتا توانست به وسیله‌ی خودروی نمونه‌ی اولیه رکورد آفرود را بشکاند .

۷٫ محبوبیت لندکروزر J70 از اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ آن‌قدر زیاد بوده که تویوتا تاکنون تولید آن را متوقف نکرده است. .

۸٫ افسانه‌ای ترین خودروی اسپرت تویوتا تنها به دلیل مسابقات فرمول ۱ وجود دارد.

۹٫ تویوتا توانست تمامی رکورد‌های سرعت و استقامت را بشکاند.

۱۰٫ پس از نام شرکت، شهری که کارخانه‌ی این شرکت در آن قرار داشت نیز تویوتا نام‌ گرفت.

۱۱٫ در حال حاضر شرکت تویوتا و بی‌ام‌و با همکاری یکدیگر بر روی تولید خودروهای اسپرت کار می‌کنند .

دفتر تویوتا در هالیوود سال 1977
دفتر تویوتا در هالیوود سال ۱۹۷۷

سیستم تولید شرکت خودروسازی تویوتا :

تویوتا یک شرکت معمولی تولید خودرو‌ نمی‌باشد. از همان ابتدای راه‌اندازی شرکت، اصول و مبانی بکر مدیریتی در شرکت انجام شد. این همان زمانی بود که کیشیرو تویودا جوان در کارخانه ریسندگی پدرش ساکیشی تویودا، با ایده‌ استفاده از نوار نقاله، خط مونتاژ تولید موتور گازوئیلی کوچکی را با کمک مهندسان جوان دیگر راه اندازی کرد. پدر کیشیرو اعتقاد داشت، از هیچ فرایندی نمی‌شود کامل نامید بود و همیشه جایی برای بهبود وجود دارد و همین اندیشه بهبود بود که فرایند کایزن یا بهبود مستمر را در تویوتا نهادینه نمود.

جریان تولد شرکت جدید تولید خودرو در گوشه کوچکی از کارخانه ریسندگی پدر، اندیشه ساده و جمع و جور کارکردن، بی‌ریخت و پاش بودن و آراستگی محیط کار را در ذهن و دل کارکنان شرکت جدید جای داد و بدین شکل شرکت خودرو‌سازی تویوتا مدل سیستم تولیدی خاص خود را به جهان ارائه نمود. اساس سیستم تولید تویوتا، فلسفه حذف کامل اتلاف‌ها می‌باشد. کیشیرو اعتقاد داشت شرایط ایده‌آل برای تولید زمانی به وجود می‌آید که ماشین‌ آلات و افراد با هم کار کنند تا بدون هیچ‌گونه اتلافی ارزش افزوده ایجاد گردد.

کارخانه تویوتا در سال 1977
کارخانه تویوتا در سال ۱۹۷۷

امروزه تویوتا بزرگترین تولیدکننده خودرو در جهان است، که از وسایل نقلیه کوچک گرفته تا کامیون‌های بزرگ را در انواع مدل‌ها تولید می‌کند. شرکت تویوتا همچنین فعالیت‌های مختلفی در زمینه خدمات مخابراتی – خانه‌های پیش ساخته و قایق‌های تفریحی انجام داده است. هم اکنون آکیو تویودا، مدیرعامل تویوتاست. وی که نوه کیشیرو تویودا می‌باشد،  که به این سمت، منصوب شده است .

همچنین بخوانید: تاریخچه ی جذاب لوگوهای Adidas، Nike وPuma

۰ FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *