والت دیزنی

والتر الیاس دیزنی یک کاریکاتوریست، تهیه کننده ،کارگردان ،تاجر ،فیلمنامه نویس و صداپیشه آمیریکایی بود.

والت دیزنی کارافرین و موفق بدنیا نیامده بود. بلکه به سبب پشتکار و تلاش هایش بعنوان فردی خلاق و کارافرینی موثر در قرن بیستم شناخته شد. اوتنها کسی است که بیشترین تعداد نامزدی و جوایز اسکار را در کارنامه خود دارد . که در مجموع ۲۲ جایزه اسکاراز ۵۹ نامزدی است.

دوران کودکی

والت دیزنی در سال ۱۹۰۱در شیکاگو به دنیا آمد.او ازهمان سنین کودکی هنرمندی نواور و رویا پرداز بود.

والت به نقاشی علاقه بسیار داشت .حتی  در شرایط سخت مالی نیز علاقه خود به نقاشی کشیدن را فراموش نکرد.

در سن ۱۴ سالگی در کلاس های اموزشی هنر شرکت میکرد. .اما به علت جنگ جهانی دوم  به شیکاگو نقل مکان کردند .

در شیکاگو، “والت” در دبیرستان برای روزنامه مدرسه نقاشی می کشید وتوانست زیر نظر کاریکاتوریست آموزش هایی ببیند.

در سن ۱۶ سالگی  خود را بعنوان داوطلب رانندگی آمبولانس صلیب سرخ  معرفی کرد وبه فرانسه اعزام شد .

او درآنجا یکسال راننده آمبولانس بود و در آن مدت تمام بدنه آمبولانس را با نقاشی های کارتونی خود پوشانده بود.

اقامت “دیزنی” در فرانسه، این نوجوان رویاپرداز را به مردی شجاع، ‌بالغ و با استقامت تبدیل کرد.او بعدها بیان کرده بود که در این دوران آموختم به خود متکی باشم.

بازگشت از جنگ

پس از بازگشتش از جنگ، به عنوان کاریکاتوریست در شرکت فیلم های تبلیغاتی در شهر کانزاس مشغول به کار شد و بسیار در کارش پیشرفت  کرد. اما خلاقیت و ابتکار دیزنی باعث حسادت همکاران شد و آن ها اجازه نمی دادند که برای کامل کردن کارتون هایش، تکنیک های جدید را بیاموزد. اما با این وجود  اوبا قرض کردن دوربین تصمیم داشت تا با ثبت تصاویر نقاشی شده بر روی نوار یک فیلم ایجاد کند و این نقطه آغازدرخشش او بود.

او در ۱۸ سالگی با کمک “ایورکز” شروع به ساخت نقاشی متحرک کرد وباکمک یکدیگر شروع به ساخت فیلم کوتاه کردند و از این راه پول خوبی بدست اوردند و شرکت نقش خنده را افتتاح کردند. در سال ۱۹۲۳ اشتیاق و انگیزه بالای او باعث شد تمام سرمایه اش را برای ساخت فیلم آلیس در سرزمین عجایب صرف کند اما به دلیل هزینه های زیاد آن موجب ورشکستگی اش شد او این روزها را روزهای سیاه زندگی اش میداند .

شروعی دوباره

از آنجایی که دیزنی فردی شکست ناپذیر بود و فکر موفقیت را درسر میپروراند. به نزد برادرش بازگشت و به همراه او درگاراژ عمویشان کارگاهی را تاسیس کردند و توانستند  این روزها را پشت سر بگذارند .

آن ها از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ تعداد ۶۰ قسمت از این سریال«آلیس در سرزمین عجایب» را تولید کردند و درامد خوبی بدست آوردند و استودیو خود را رونق بخشیدند. با پایان یافتن فیلم “آلیس”، استودیوی “دیزنی” کار بر روی انیمیشن جدیدی با عنوان “ماجراهای اسوالد، خرگوش خوش شانس” را در ۱۹۲۶ آغاز کرد اما  مشکلاتی باعث شد امتیاز این شخصیت را از دست بدهد . از دست دادن امتیاز شخصیت «اسوالد» والت دیزنی را به این فکر انداخت که شخصیت جدیدی برای خود خلق کند که این شخصیت سکوی پرش او شد.

خلق میکی موس

او در سال ۱۹۲۸ شخصیت معروف میکی موس را خلق کرد. این اولین کارتون با صدا بود و خود والت دیزنی شخصیت میکی موس را صداگذاری میکرد . به دلیل استقبال زیاد مردم به میکی موس دیزنی درآمد بسیار زیادی بدست اورد و استدیو خود را بسیار گسترش داد.اوتوانست به پیشرفت خود ادامه دهد و کارتون های دیگری را با موفقیت تولید کند .

دیزنی لند

درسال ۱۹۵۰ باموفقیت های فراوان در صنعت سینما و تلویزیون دیزنی رویای بزرگ تری را در سر داشت .

رویای احداث پارکی با شخصیت های کارتونی دیزنی، جایی که کودکان را وارد دنیای فیلم های کارتونی میکرد. او رویای خود را تا واقعیت دنبال کرد و توانست در سال ۱۹۵۵ ایده خود را عملیاتی کند وپارک تفریحی دیزنی لند را در لس آنجلس برپا کند. سرانجام او با وجود تمام مشکلات و موانعی که سر راه اش وجود داشت توانست جزو یکی از مشهورترین افراد و یکی از ثروتمندان جهان شود .در تمام این مسیر او تنها به دنبال هدف خود رفت ، دست از هدف خود نکشید تا امروزه یکی از کمپانی های بزرگ و یکی از بزرگترین کسب و کارهای دنیا را با نام خود به ثبت رسانده است .

درس هایی برای کارافرینان

درس های ارزشمندی در زندگی والت دیزنی وجود دارد که هر کارافرینی میتواند در زندگی از آن استفاده کند.

 تسلیم نشوید:

والت دیزنی باوجود مشکلات وسختی های بسیاری که در زندگی داشت هیچگاه تسلیم نشد و همواره به راهش ادامه داد.

او خود گفته:همه بدبختی‌هایی که در زندگی داشتم، همه دردسرها و موانع، من را قوی‌تر کرده‌اند.

وقتی سختی رخ میدهد ممکن است متوجه آن نشویداما ضربه‌ای که به شما وارد می‌شود، می‌تواند بهترین چیز در دنیا باشد”.

تنوع پذیری:

هرکسب و کاری باید به دنبال رشد و تنوع پی در پی باشد دیزنی میتوانست خودش را به همان استودیو ی انیمیشن محدود کند اما به این حد قانع نشد و راهش را ادامه داد

کنجکاو باشید:

دیزنی همیشه میخواست چیزهای جدید یاد بگیرد. این موضوع باعث پیشرفت های خیره کننده او در راه اش بود.

او گفته بودما به جلو می‌رویم،درهای تازه را باز می‌کنیم و کارهای جدید انجام می‌دهیم چون کنجکاویم و کنجکاوی راه‌های تازه را پیش روی ما قرار می‌دهد.

استخدام با استعدادها:

دیزنی ازکاستی‌های خود مطلع بودوبه همین جهت بسیاری از کارها را به افرادی که در آن زمینه تخصص داشتند میسپرد.

از همه استعداد ها میشود پول دراورد پس استعداد پنهان خود را کشف کنید.

مشکلات را حل کنید:

دیزنی همیشه به دنبال راه هل هایی برای حل مشکلات میگشت .

زمانی که به شهربازی رفته بود ،متوجه شد که دستگاه ها کثیف و نامناسب هستند و او را به فکر حل این مشکل واداشت . این تفکرمنجر  به خلق شهربازی دیزنی لند شد.

کاری را  که دوست دارید انجام دهید :

او عاشق نقاشی بود .یکی از علت های موفقیت اواین بود که هر روز کاری را میکرد که عاشق آن بود.

پشتکار:

دیزنی اگر رویای کاری را داشت برای رسیدن به موفقیت درآن استقامت و تلاش میکرد.

برای به نتیجه رسیدن و موفقیت به شدت پشتکار و استقامت داشته باشید و حوصله به خرج ‌دهید.

داستانی کوتاه

پسرجوانی به پیرمردی نزدیک شد و به او گفت : من میدانم که شما خیل آدم عاقل و موفقی هستید ،دلم میخواهد راز زندگی را از زبان شما بشنوم .پیرمرد نگاهی به پسر انداخت و جواب داد: من سرد و گرم زندگی را بسیار چشیده ام و به این نتیجه رسیدم راز زندگی در ۴ کلمه خلاصه میشود.« اندیشدن» یعنی همیشه به ارزش هایی فکر کن که دلت میخواهد زندگی ات را برپایه ی آن ها بسازی. «باور داشتن» یعنی وقتی همه ی آن ارزش ها ر مشخص کردی حالا خودت را باور کن . «در سر داشتن رویا» یعنی رویای رسیدن به خواسته هایت را در سر داشته باش .«شهامت » یعنی وقتی که خودت را باور کردی و به ارزش وجودی خودت کاملا پی بردی حالا نوبت به آن میرسد که با شهامت هرچه تمام تر رویاهایت را به واقعیت تبدیل کنی. آن پیرمرد دیزنی بود.

همچنین میخوانیم:۱۲گام برای شروع کسب و کاری پرسود

۰
zahra kohnechi
Author: zahra kohnechi

FavoriteLoadingافزودن به مورد علاقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *